Fogedforbud mod henvisning til fildeling

Retten i Århus har nedlagt fogedforbud mod to tjenester, som har givet brugerne en genvej til at søge efter musik og film på fildelingstjenester. Antipiratgruppen ser det som en principiel sejr og bebuder erstatningskrav i millionklassen. Manden bag tjenesterne undrer sig.

Kari Holmgeirsson fra Risskov nord for Århus har fået lodret ordre på, at han skal lukke sine internettjenester, emule-portalen.com og edonkey2000.dk.

Retten i Århus har nemlig nedlagt fogedforbud mod de to tjenester, som har givet brugerne en genvej til at søge efter musik og film på fildelingstjenester.

Jakob Plesner fra Antipiratgruppen, der bad om fogedforbuddet, ser sagen som vigtig og principiel.

For det første indeholder tjenesterne ikke selv ulovligt materiale. Derimod rummede de links, som gjorde det enkelt at finde frem til og piratkopiere film og musik på tjenester som Edonkey.

For det andet havde Kari Holmgeirsson lagt sine hjemmesider på servere i Schweiz for at slippe uden om det danske retssystem.

- Men der findes altså ikke sådan et smuthul i reglerne, konstaterer Jakob Plesner i en pressemeddelelse.

Erstatning i millionklassen
Han bebuder et erstatningskrav mod Kari Holmgeirsson i "millionklassen" - også selv om brugerne bliver gjort opmærksom på ophavsretsreglerne, inden de går ind på edonkey2000.dk.

Kari Holmgeirssons egen statistik fortæller, at han via sine to tjenester har henvist 580.000 til fildelingstjenesterne.

Selv om hvert eneste link på hans hjemmeside ikke fører til, at der bliver piratkopieret et stykke musik eller en film, så har succesen været stor.

Kari Holmgeirsson mener at have holdt sig på den rigtige side af loven, og strengt taget finder han ikke, at en dansk fogedret kan bestemme noget som helst over hans hjemmesider, som ligger på servere i Schweiz.

Alligevel har han valgt at pille henvisningerne til fildelingstjenester af siderne.

- Organisationer må tilpasse sig teknologien

Han betragter sine hjemmesider som et hobbyprojekt ved siden af jobbet som systemtekniker.

Han er også godt klar over, at Antipiratgruppen næppe ville elske hans hjemmesider.

- Selv tror jeg, at fildeling er noget, som vil gavne verden. Jeg synes, at de organisationer, som er berørt, må finde en vej til at tilpasse sig den ny teknologi, siger Kari Holmgeirsson.

Det forandrer dog ikke, at han set i bakspejlet fortryder, at han kastede sig ud i henvisninger til fildelingstjenesterne.

Og han må konstatere, at han under ingen omstændigheder kan betale den erstatning, som Antipiratgruppen forlanger af ham.

Hvad der videre skal ske, afhænger derfor af, hvordan Antipiratgruppen vil stille sig.

Kari Holmgeirsson er selv indstillet på at forsøge at få et forlig. Hvis Antipiratgruppen omvendt fastholder et millionkrav imod ham, vil han måske forsøge sig ved domstolene, hvor han grundlæggende stadig mener at have en god sag - trods nederlaget i fogedretten.

Imens undrer han sig over, at forbilledet for hans egne tjenester, sharereactor.com, kan have hundredtusindvis af daglige brugere, uden at myndighederne kommer efter den.

Relevante links

Antipiratgruppens pressemeddelelse

Emule-portalen.com, hvor Kari Holmgeirsson selv beskriver sagen for sine brugere

Annonce

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub