Masser af danske it-firmaer vraget til kæmpe-udbud

Ansøgerne har stået i kø, men langt de fleste it-virksomheder er kontant blevet vraget til to attraktive it-konsulentaftaler.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Nu er der fundet prækvalificerede it-firmaer til to store it-rammeaftaler under SKI, som der har været stor interesse for at komme på fra hundrevis af it-selskaber.

Det drejer sig om it-konsulentaftalerne 02.15 og 02.16.

På den første aftale har 120 individuelle virksomheder ansøgt, og 33 unikke virksomheder er blevet prækvalificeret på en eller flere delaftaler under rammeaftalen.

På den anden rammeaftale, 02.16, er tallene 101 ansøgere i alt og 32 prækvalificerede på en eller flere delaftaler. 

Konsulentydelser i milliardklassen

Begge aftaler forventes af have en værdi i milliardklassen.

Flere firmaer kan godt gå igen på rammeaftalerne, hvis de har søgt om at blive prækvalificeret til begge rammeaftaler.

I næste runde afgøres så hvem, der bliver de endelige leverandører.

Hvilke firmaer, der allerede nu er blevet fravalgt, er ikke offentliggjort. Det samme gælder navnene på de prækvalificerede.

Rammeaftalerne har været i fokus igennem det sidste års tid, fordi der har været forsinkelser på stribe og flere leverandører har været utilfredse med udbuddene.

Det kan du læse mere om her.

Oversigterne herunder er ikke renset for gengangere.

Resultatet af prækvalifikationen 02.15

Delaftale:

Antal ansøgere:
Antal præ-kvalificerede:

1. Opgaver indenfor Oracle

35
10

2. Opgaver indenfor Microsoft

94
13

3. Opgaver indenfor IBM

23
7

4. Opgaver indenfor SAP

31
7

5. Opgaver indenfor Mobile operativsystemer

47
10

6. Opgaver indenfor udvalgte Open source teknologier

49
13

Resultatet af prækvalifikationen 02.16

Delaftale:
Antal ansøgere:
Antal præ-kvalificerede:

1. Opgaver indenfor Oracle

25
10

2. Opgaver indenfor Microsoft

76
13

3. Opgaver indenfor IBM

16
7

4. Opgaver indenfor SAP

25
7

5. Opgaver indenfor Mobile operativsystemer

38
10

6. Opgaver indenfor udvalgte Open source teknologier

42
13

Kilde: SKI

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S