Masser af danske it-firmaer vraget til kæmpe-udbud

Ansøgerne har stået i kø, men langt de fleste it-virksomheder er kontant blevet vraget til to attraktive it-konsulentaftaler.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Nu er der fundet prækvalificerede it-firmaer til to store it-rammeaftaler under SKI, som der har været stor interesse for at komme på fra hundrevis af it-selskaber.

Det drejer sig om it-konsulentaftalerne 02.15 og 02.16.

På den første aftale har 120 individuelle virksomheder ansøgt, og 33 unikke virksomheder er blevet prækvalificeret på en eller flere delaftaler under rammeaftalen.

På den anden rammeaftale, 02.16, er tallene 101 ansøgere i alt og 32 prækvalificerede på en eller flere delaftaler. 

Konsulentydelser i milliardklassen

Begge aftaler forventes af have en værdi i milliardklassen.

Flere firmaer kan godt gå igen på rammeaftalerne, hvis de har søgt om at blive prækvalificeret til begge rammeaftaler.

I næste runde afgøres så hvem, der bliver de endelige leverandører.

Hvilke firmaer, der allerede nu er blevet fravalgt, er ikke offentliggjort. Det samme gælder navnene på de prækvalificerede.

Rammeaftalerne har været i fokus igennem det sidste års tid, fordi der har været forsinkelser på stribe og flere leverandører har været utilfredse med udbuddene.

Det kan du læse mere om her.

Oversigterne herunder er ikke renset for gengangere.

Resultatet af prækvalifikationen 02.15

Delaftale:

Antal ansøgere:
Antal præ-kvalificerede:

1. Opgaver indenfor Oracle

35
10

2. Opgaver indenfor Microsoft

94
13

3. Opgaver indenfor IBM

23
7

4. Opgaver indenfor SAP

31
7

5. Opgaver indenfor Mobile operativsystemer

47
10

6. Opgaver indenfor udvalgte Open source teknologier

49
13

Resultatet af prækvalifikationen 02.16

Delaftale:
Antal ansøgere:
Antal præ-kvalificerede:

1. Opgaver indenfor Oracle

25
10

2. Opgaver indenfor Microsoft

76
13

3. Opgaver indenfor IBM

16
7

4. Opgaver indenfor SAP

25
7

5. Opgaver indenfor Mobile operativsystemer

38
10

6. Opgaver indenfor udvalgte Open source teknologier

42
13

Kilde: SKI

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job