Masser af danske it-firmaer vraget til kæmpe-udbud

Ansøgerne har stået i kø, men langt de fleste it-virksomheder er kontant blevet vraget til to attraktive it-konsulentaftaler.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Nu er der fundet prækvalificerede it-firmaer til to store it-rammeaftaler under SKI, som der har været stor interesse for at komme på fra hundrevis af it-selskaber.

Det drejer sig om it-konsulentaftalerne 02.15 og 02.16.

På den første aftale har 120 individuelle virksomheder ansøgt, og 33 unikke virksomheder er blevet prækvalificeret på en eller flere delaftaler under rammeaftalen.

På den anden rammeaftale, 02.16, er tallene 101 ansøgere i alt og 32 prækvalificerede på en eller flere delaftaler. 

Konsulentydelser i milliardklassen

Begge aftaler forventes af have en værdi i milliardklassen.

Flere firmaer kan godt gå igen på rammeaftalerne, hvis de har søgt om at blive prækvalificeret til begge rammeaftaler.

I næste runde afgøres så hvem, der bliver de endelige leverandører.

Hvilke firmaer, der allerede nu er blevet fravalgt, er ikke offentliggjort. Det samme gælder navnene på de prækvalificerede.

Rammeaftalerne har været i fokus igennem det sidste års tid, fordi der har været forsinkelser på stribe og flere leverandører har været utilfredse med udbuddene.

Det kan du læse mere om her.

Oversigterne herunder er ikke renset for gengangere.

Resultatet af prækvalifikationen 02.15

Delaftale:

Antal ansøgere:
Antal præ-kvalificerede:

1. Opgaver indenfor Oracle

35
10

2. Opgaver indenfor Microsoft

94
13

3. Opgaver indenfor IBM

23
7

4. Opgaver indenfor SAP

31
7

5. Opgaver indenfor Mobile operativsystemer

47
10

6. Opgaver indenfor udvalgte Open source teknologier

49
13

Resultatet af prækvalifikationen 02.16

Delaftale:
Antal ansøgere:
Antal præ-kvalificerede:

1. Opgaver indenfor Oracle

25
10

2. Opgaver indenfor Microsoft

76
13

3. Opgaver indenfor IBM

16
7

4. Opgaver indenfor SAP

25
7

5. Opgaver indenfor Mobile operativsystemer

38
10

6. Opgaver indenfor udvalgte Open source teknologier

42
13

Kilde: SKI

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect