3-direktør: Derfor har jeg overlevet i syv år på posten

Interview: Mens andre telebosser kommer og går, er teleselskabet 3's direktør med syv år i direktørstolen "still going strong". Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Så kort tid holder de danske telebosser i jobbet

Der har været gang i svingdøren i toppen af de danske teleselskaber gennem de seneste år, hvor fyringer, frivillige afgange og forfremmelser har erstattet gamle hoveder med nye og gjort to år i direktørstolen til en bedrift i sig selv.

Tidligere på måneden fik norskejede Telenor ny kaptajn i form af tjekkiske Marek Slacik, der overtager efter Jon Erik Haug. Sidstnævnte nåede kun to år på posten, inden han hoppede videre til Telenors koncernledelse.

Ligeledes valgte TDC-topchefen Henrik Poulsen at tage et trin op ad karrierestigen, da han i kølvandet på Dong-chef Anders Eldrups pludselige exit blev headhuntet til energiselskabet. I juli overtog Carsten Dilling stillingen som TDC-topchef.

I januar sidste år fik en af de gamle garder, Telia-topchefen Jesper Brøckner, til sin egen overraskelse sparket, efter ni år i direktørstolen. Han blev erstattet af Søren Abildgaard.

Det efterlader teleselskabet 3 tilbage som det eneste af de store teleselskaber, der har en direktør siddende med mere end to års erfaring.

3's direktør Morten Christiansen har nemlig siddet i førersædet siden 2005.

Og telebossen har bemærket udskiftningstendensen hos konkurrenterne.

Stoppede op

"Da jeg sidste år hørte, at Jesper Brøckner var fyret, stoppede jeg da lige op og tænkte, at jeg kunne vælge at se det på to måder. Enten kunne jeg se det som, at jeg nu var den mest garvede i branchen. Eller at jeg var den næste, der stod for tur," siger Morten Christiansen og griner.

Men hans parløb med 3 har indtil videre fundet sted i syv år.

Det på trods af at det kun er de sidste to år, at virksomheden har tjent penge i Danmark.

Ligeledes har de danske aktiviteter indtil videre været en stor underskudsforretning.

Det langvarige parløb forklarer han blandt andet med, at de kinesiske Hutchison Whampoa-ejere, sikkert placeret på den anden side af jorden, formår at slippe kontrollen.

Otte måneder at vinde tillid

"Det tog mig otte måneders tid at vinde kinesernes tillid, og siden da har de ikke blandet sig i meget. Det passer godt til mig. Er man for eksempel ansat i et amerikansk selskab, sender de jo Bob, Rob eller Tom over og kigge en over skulderen, lige så snart der er det mindste. Med kinesiske ejere har man en høj grad af frihed," lyder det fra Morten Christiansen.

Han beskriver 3's miljø som uformelt med masser af unge mennesker og god energi. En kultur, der passer godt til hans natur.

"Jeg er mere entrepenørtypen og fungerer ikke, hvis rammerne bliver for stive," siger han.

Morten Christiansen vil dog ikke garantere, at han tager syv år til i 3's direktørstol.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse