TDC tvinges til at åbne for sit bredbånds-tv

Efter årelang kritik vil Erhvervsstyrelsen gøre op med TDC's konkurrencefordele indenfor bredbånds-tv, der ifølge konkurrenterne holder dem uden for Triple play-markedet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Telia: Umuligt at levere ip-tv til Udkantsdanmark

Telenor dropper tv via bredbånd

Udbyder dropper tv i TDC's fibernet

Telia: Kun TDC kan tjene penge på tv via bredbånd

TDC's konkurrenter har én efter én har måttet droppe at sælge tv via TDC's net.

Derfor er det i høj grad TDC, der har skummet fløden ved, at danskerne i stigende grad køber bredbånd, telefoni og tv i en samlet pakke, også kaldet triple play-produkter.

Men nu, efter at konkurrenterne i årevis har råbt højt om, at lejeprisen på TDC's net, når det gælder den såkaldte multicast-teknologi, er for høj, lægger Erhvervsstyrelsen så småt op til at gøre noget ved sagen.

Også selv om myndighederne tidligere har afvist, at priserne lå på et problematisk leje.

Stor revision på vej

Som et led i en større revision af den såkaldte LRAIC-model, der fastsætter en lang række priser, vil styrelsen nemlig nu afholde høring om prissætningen af multicast, altså engros-produktet bag IP-tv, eller tv via bredbånd.

"Der er i de seneste år sket en betragtelig vækst i antallet af IP-tv-kunder på det danske marked. Prissætningen af engrosproduktet multicast, som anvendes ved produktionen af IP-tv på fiber- og kobberplatformen, har imidlertid været genstand for meget uenighed i branchen, og TDC har på nuværende tidspunkt ingen ekstern afsætning af multicast," skriver Erhvervsstyrelsen.

Ifølge Erhvervsstyrelsens skrivelse er problemet, at multicast-teknologien indebærer en engangsomkostning i form af, at alle kanaler transmitteres ud i nettet på en gang. Om der er én eller 100.000 kunder har altså ingen indflydelse på omkostningerne.

"Disse egenskaber bevirker, at der er betydelige adgangsbarrierer, hvilket giver TDC en fordel i og med, at selskabet har den største kundedatabase," skriver Erhvervsstyrelsen.

Høj adgangsbarriere

Samtidig har styrelsen planer om at få nettet bedre udnyttet.

Konkurrenterne må vente længe endnu

Det skal ske ved, at konkurrenterne deles om de kanaler, TDC allerede har "sendt ud" i nettet.

"Som reguleringen er i dag, vil en alternativ udbyder skulle købe en selvstændig multicaststrøm, selv om TDC i forvejen transmitterer en del af de samme kanaler til eget brug. Det er Erhvervsstyrelsens opfattelse, at denne tekniske løsning øger adgangsbarriererne til tv-markedet unødigt, og tillige betyder det, at nettet ikke udnyttes optimalt."

Styrelsen har analyseret sig frem til, at mellem 66 og 96 procent af tv-kanalerne overlapper mellem TDC og konkurrenternes tv-pakker.

"Det er Erhvervsstyrelsens vurdering, at adgangsbarrierne vil blive væsentlig reduceret, hvis transmissionen af fælles kanaler deles mellem alle selskaber, der udbyder IP-tv. Det vil sige, at såfremt TDC tilbyder en tv-kanal via multicast, skal alternative selskaber kunne anvende samme multicaststrøm."

Kræver tålmodighed

Noget tyder dog på, at konkurrenterne stadig må væbne sig med tålmodighed. 

Planen er nemlig først at lade en eventuel prisregulering træde i kraft i 2015.

Mens multicast-teknologien vedrører kobber og fiber, er der heller ikke i dag adgang for konkurrenterne til TDC's kabelnet, hvor Yousee er den dominerende spiller.

Ifølge Konkurrence-og Forbrugerstyrelsen har TDC i dag samlet set en markedsandel på 50 procent inden for distribution af tv-kanaler til forbrugerne. 

På kabel tv-nettet er som nævnt TDC's Yousee den helt store spiller, mens TDC også leverer bredbånds-tv på kobbernettet. I hovedstadsområdet udbyder telemastodonten Fast TV, som er tv via fibernettet.

Også Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen konkluderede i en rapport sidste år, at "markedet for detaildistribution af tv-kanaler er karakteriseret af en række forhold, som begrænser konkurrencen mellem distributørerne af tv-kanaler."

Læs også: 
Telia: Umuligt at levere ip-tv til Udkantsdanmark

Telenor dropper tv via bredbånd

Udbyder dropper tv i TDC's fibernet

Telia: Kun TDC kan tjene penge på tv via bredbånd

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S