TDC tvinges til at åbne for sit bredbånds-tv

Efter årelang kritik vil Erhvervsstyrelsen gøre op med TDC's konkurrencefordele indenfor bredbånds-tv, der ifølge konkurrenterne holder dem uden for Triple play-markedet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Telia: Umuligt at levere ip-tv til Udkantsdanmark

Telenor dropper tv via bredbånd

Udbyder dropper tv i TDC's fibernet

Telia: Kun TDC kan tjene penge på tv via bredbånd

TDC's konkurrenter har én efter én har måttet droppe at sælge tv via TDC's net.

Derfor er det i høj grad TDC, der har skummet fløden ved, at danskerne i stigende grad køber bredbånd, telefoni og tv i en samlet pakke, også kaldet triple play-produkter.

Men nu, efter at konkurrenterne i årevis har råbt højt om, at lejeprisen på TDC's net, når det gælder den såkaldte multicast-teknologi, er for høj, lægger Erhvervsstyrelsen så småt op til at gøre noget ved sagen.

Også selv om myndighederne tidligere har afvist, at priserne lå på et problematisk leje.

Stor revision på vej

Som et led i en større revision af den såkaldte LRAIC-model, der fastsætter en lang række priser, vil styrelsen nemlig nu afholde høring om prissætningen af multicast, altså engros-produktet bag IP-tv, eller tv via bredbånd.

"Der er i de seneste år sket en betragtelig vækst i antallet af IP-tv-kunder på det danske marked. Prissætningen af engrosproduktet multicast, som anvendes ved produktionen af IP-tv på fiber- og kobberplatformen, har imidlertid været genstand for meget uenighed i branchen, og TDC har på nuværende tidspunkt ingen ekstern afsætning af multicast," skriver Erhvervsstyrelsen.

Ifølge Erhvervsstyrelsens skrivelse er problemet, at multicast-teknologien indebærer en engangsomkostning i form af, at alle kanaler transmitteres ud i nettet på en gang. Om der er én eller 100.000 kunder har altså ingen indflydelse på omkostningerne.

"Disse egenskaber bevirker, at der er betydelige adgangsbarrierer, hvilket giver TDC en fordel i og med, at selskabet har den største kundedatabase," skriver Erhvervsstyrelsen.

Høj adgangsbarriere

Samtidig har styrelsen planer om at få nettet bedre udnyttet.

Konkurrenterne må vente længe endnu

Det skal ske ved, at konkurrenterne deles om de kanaler, TDC allerede har "sendt ud" i nettet.

"Som reguleringen er i dag, vil en alternativ udbyder skulle købe en selvstændig multicaststrøm, selv om TDC i forvejen transmitterer en del af de samme kanaler til eget brug. Det er Erhvervsstyrelsens opfattelse, at denne tekniske løsning øger adgangsbarriererne til tv-markedet unødigt, og tillige betyder det, at nettet ikke udnyttes optimalt."

Styrelsen har analyseret sig frem til, at mellem 66 og 96 procent af tv-kanalerne overlapper mellem TDC og konkurrenternes tv-pakker.

"Det er Erhvervsstyrelsens vurdering, at adgangsbarrierne vil blive væsentlig reduceret, hvis transmissionen af fælles kanaler deles mellem alle selskaber, der udbyder IP-tv. Det vil sige, at såfremt TDC tilbyder en tv-kanal via multicast, skal alternative selskaber kunne anvende samme multicaststrøm."

Kræver tålmodighed

Noget tyder dog på, at konkurrenterne stadig må væbne sig med tålmodighed. 

Planen er nemlig først at lade en eventuel prisregulering træde i kraft i 2015.

Mens multicast-teknologien vedrører kobber og fiber, er der heller ikke i dag adgang for konkurrenterne til TDC's kabelnet, hvor Yousee er den dominerende spiller.

Ifølge Konkurrence-og Forbrugerstyrelsen har TDC i dag samlet set en markedsandel på 50 procent inden for distribution af tv-kanaler til forbrugerne. 

På kabel tv-nettet er som nævnt TDC's Yousee den helt store spiller, mens TDC også leverer bredbånds-tv på kobbernettet. I hovedstadsområdet udbyder telemastodonten Fast TV, som er tv via fibernettet.

Også Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen konkluderede i en rapport sidste år, at "markedet for detaildistribution af tv-kanaler er karakteriseret af en række forhold, som begrænser konkurrencen mellem distributørerne af tv-kanaler."

Læs også: 
Telia: Umuligt at levere ip-tv til Udkantsdanmark

Telenor dropper tv via bredbånd

Udbyder dropper tv i TDC's fibernet

Telia: Kun TDC kan tjene penge på tv via bredbånd

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job