Dansk IT: TDC skal betale større erstatning

Dansk IT og Novo Nordisk har anket en dom, selv om TDC skal betale penge tilbage til Novo. Erstatningen for overprisen for faste datalinier var nemlig alt for lille, mener Dansk IT.

Brugerorganisationen Dansk IT har anket dommen i en sag, som organisationen - på vegne af Novo Nordisk - ellers har vundet over TDC.

Men sejren var ikke stor nok, mener Dansk IT, som derfor indbragte sagen for Højesteret lige før jul.

Det sker, for at andre virksomheder kan få erstatning på tilsammen en kvart milliard kroner af TDC.

Novo Nordisk fik i landsretten tilkendt en erstatning på godt en halv million kroner af TDC. Men medicinalkoncernen havde krævet fire gange så meget.

Sagen opstod, da Telestyrelsen konstaterede, at TDC i en årrække havde taget højere priser for datalinier, også kaldet faste eller lejede kredsløb, end det var tilladt ifølge den danske telelovgivning.

Landsretten gav Dansk IT medhold i, at TDC havde taget overpris, men kun i et enkelt år, fra sommeren 1998 til sommeren 1999. Dansk IT mener, at TDC også året forinden tog for meget for datalinierne, og at kunderne, de danske virksomheder, har krav på erstatning for den periode. I Novos tilfælde vil det bringe erstatningen op over to millioner kroner.

TDC har tidligere selv anslået, at det samlede erstatningskrav kan løbe op i en kvart milliard kroner. Derfor var chefjurist Gitte Forsberg også glad, da landsretten kun tilkendte Novo Nordisk erstatning for overprisen på datalinier det ene år.

- Man skal jo huske på, at der er tale om meget kompliceret og ikke særlig klar lovgivning på området, sagde hun dengang til Computerworld Online.

Nu er problemet for Dansk IT og de virksomheder, som måske har penge til gode, at deres sag for domstolene bliver forældet 15. august i år. Til den tid er Højesteret efter alt at dømme ikke færdig med at behandle anken. Derfor håber Dansk IT, at TDC vil være med til at udsætte forældelsesfristen.

Alternativet er, at alle virksomheder og myndigheder, som mener at have penge til gode, hver for sig anlægger deres sag ved domstolene. Det vil blive dyrt - både for dem og for TDC.

Relevant link

Dansk IT's nyhedsservice om sagen mod TDC

Annonce

Annonceindlæg fra Geoinfo

Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub