Tv-kabler skal sikre hurtigt netværk

En alliance på otte it- og elektronikselskaber vil skabe en standard, som gør det muligt at sende data lynhurtigt rundt i hjemmet på de eksisterende antennekabler. De skal kunne kobles sammen med et trådløst netværk.

En alliance mellem otte store selskaber inden for tv, elektronik og it vil under navnet Multimedia Over Coax Alliance udnytte, at mange hjem allerede er plastret til med tv-kabler, så beboerne kan se deres favoritkanal i alle rum.

Tv-kabler, som teknisk betegnes som coax, skal kunne transportere data med op til 270 megabit per sekund, godt fire gange hurtigere end dagens hurtigste standard for trådløse lokalnetværk (WLAN).

Hvordan den hastighed skal nås, er der ifølge IDG News Service endnu ikke sluppet mange detaljer ud om fra den nydannede Multimedia Over Coax Alliance.

Det står dog klart, at et af formålene er, at forbindelserne bliver så kraftige, at de kan transmittere video i dvd-kvalitet rundt i hjemmet. Alliancen håber også at kunne benytte helt almindelige antennestik til den digitale datatransmission.

Skal kunne skelne
Netop fordi der skal transmitteres video på tv-kablerne, er det afgørende, at den kommende standard kan skelne mellem forskellige typer af datatrafik og prioritere datastrømmene derefter. Det vil for eksempel sige, at videosignalet skal have lov til at blive sendt, før en stor e-mail hentes ned.

Mellem de otte selskaber er Toshiba, Matsushita, Cisco og Motorola.

De er godt klar over, at ikke alle hjem har tv-kabler til alle rum. Derfor skal den kommende standard kunne bindes sammen med et trådløst netværk, som kan dække resten af huset.

Der findes i forvejen en række muligheder for at sende data rundt i hjemmet. Mest oplagt er Ethernet, som benyttes til lokale computernetværk. Men fælles for alle højhastighedsstandarder - undtagen de trådløse - er, at det kræver nye kabler i hjemmet.

Den danske virksomhed Homelinc har med sin Palmbutler allerede et produkt, der kobler pc'en sammen med fjernsynet via antennekablerne. Men Palmbutler benytter et analogt tv-signal, og fjernstyringen af pc'en foregår trådløst.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis