Ny kurs: CSC dropper bestemt type it-projekter

Det er slut med en bestemt type it-projekter fra it-giganten CSC's hånd, fastslår firmaets nye topchef.

Artikel top billede

Læs også: Topchef: Derfor er det gået så galt for os

Det er slut med kæmpemæssige it-systemer fra CSC, som skal udvikles i løbet af lange perioder for derefter at blive leveret. 

Det står klart, efter at it-giganten CSC's topchef, Mike Lawrie, tidligere på måneden fremlagde planerne for en omfattende restrukturering af virksomheden for firmaets investorer.   

Firmaet har den seneste tid været ramt af en sygehusskandale i Storbritanien (NHS), hvor et langstrakt patientjournaliserings-system er blevet fordyret og forsinket.

Også herhjemme har CSC haft flere omdiskuterede leveranceer af it, som er blevet forsinket, fordyret eller helt droppet, som i tilfældet Polsag, der også var på vej i mange år, inden justitsminister Morten Bødskov (S) trak stikket i februar.  

"Ikke mere: 'Det vil vi bygge på fem år. 'Nej, nej. Det er nødt til at være her, være klar til levering, Det skal installeres og faktisk virke," sagde Mike Lawrie.

Han understreger, at han efter forhandlinger med NHS har fået fuldstændig styr på, hvad CSC har og ikke har.

"En af betingelserne for NHS-aftalen var, at jeg ikke ville indgå en handel, medmindre vi blev enige om, hvad løsningen var og hvad prisen var," sagde Mike Lawrie.    

Vil satse på sundheds-it

Han fortæller, at han ser et enormt potentiale i markedet for sundheds-it, som CSC ikke har formået at udnytte.

"Vi har været 100 procent fokuseret på NHS. Derfor har vi ikke udnyttet dette potentiale. Vi er ikke engang i USA, og sidst jeg tjekkede, brugte USA en hel del penge på sundhedssektoren. Det ville ikke være et dårligt sted at være. og det er det samme i Asien og Vesteuropa," sagde han.

Men tilbage står: "Ikke mere: 'Det vil vi bygge på fem år'".

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet