Ny kurs: CSC dropper bestemt type it-projekter

Det er slut med en bestemt type it-projekter fra it-giganten CSC's hånd, fastslår firmaets nye topchef.

Artikel top billede

Læs også: Topchef: Derfor er det gået så galt for os

Det er slut med kæmpemæssige it-systemer fra CSC, som skal udvikles i løbet af lange perioder for derefter at blive leveret. 

Det står klart, efter at it-giganten CSC's topchef, Mike Lawrie, tidligere på måneden fremlagde planerne for en omfattende restrukturering af virksomheden for firmaets investorer.   

Firmaet har den seneste tid været ramt af en sygehusskandale i Storbritanien (NHS), hvor et langstrakt patientjournaliserings-system er blevet fordyret og forsinket.

Også herhjemme har CSC haft flere omdiskuterede leveranceer af it, som er blevet forsinket, fordyret eller helt droppet, som i tilfældet Polsag, der også var på vej i mange år, inden justitsminister Morten Bødskov (S) trak stikket i februar.  

"Ikke mere: 'Det vil vi bygge på fem år. 'Nej, nej. Det er nødt til at være her, være klar til levering, Det skal installeres og faktisk virke," sagde Mike Lawrie.

Han understreger, at han efter forhandlinger med NHS har fået fuldstændig styr på, hvad CSC har og ikke har.

"En af betingelserne for NHS-aftalen var, at jeg ikke ville indgå en handel, medmindre vi blev enige om, hvad løsningen var og hvad prisen var," sagde Mike Lawrie.    

Vil satse på sundheds-it

Han fortæller, at han ser et enormt potentiale i markedet for sundheds-it, som CSC ikke har formået at udnytte.

"Vi har været 100 procent fokuseret på NHS. Derfor har vi ikke udnyttet dette potentiale. Vi er ikke engang i USA, og sidst jeg tjekkede, brugte USA en hel del penge på sundhedssektoren. Det ville ikke være et dårligt sted at være. og det er det samme i Asien og Vesteuropa," sagde han.

Men tilbage står: "Ikke mere: 'Det vil vi bygge på fem år'".

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS