Ny kurs: CSC dropper bestemt type it-projekter

Det er slut med en bestemt type it-projekter fra it-giganten CSC's hånd, fastslår firmaets nye topchef.

Artikel top billede

Læs også: Topchef: Derfor er det gået så galt for os

Det er slut med kæmpemæssige it-systemer fra CSC, som skal udvikles i løbet af lange perioder for derefter at blive leveret. 

Det står klart, efter at it-giganten CSC's topchef, Mike Lawrie, tidligere på måneden fremlagde planerne for en omfattende restrukturering af virksomheden for firmaets investorer.   

Firmaet har den seneste tid været ramt af en sygehusskandale i Storbritanien (NHS), hvor et langstrakt patientjournaliserings-system er blevet fordyret og forsinket.

Også herhjemme har CSC haft flere omdiskuterede leveranceer af it, som er blevet forsinket, fordyret eller helt droppet, som i tilfældet Polsag, der også var på vej i mange år, inden justitsminister Morten Bødskov (S) trak stikket i februar.  

"Ikke mere: 'Det vil vi bygge på fem år. 'Nej, nej. Det er nødt til at være her, være klar til levering, Det skal installeres og faktisk virke," sagde Mike Lawrie.

Han understreger, at han efter forhandlinger med NHS har fået fuldstændig styr på, hvad CSC har og ikke har.

"En af betingelserne for NHS-aftalen var, at jeg ikke ville indgå en handel, medmindre vi blev enige om, hvad løsningen var og hvad prisen var," sagde Mike Lawrie.    

Vil satse på sundheds-it

Han fortæller, at han ser et enormt potentiale i markedet for sundheds-it, som CSC ikke har formået at udnytte.

"Vi har været 100 procent fokuseret på NHS. Derfor har vi ikke udnyttet dette potentiale. Vi er ikke engang i USA, og sidst jeg tjekkede, brugte USA en hel del penge på sundhedssektoren. Det ville ikke være et dårligt sted at være. og det er det samme i Asien og Vesteuropa," sagde han.

Men tilbage står: "Ikke mere: 'Det vil vi bygge på fem år'".

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job