Ny kurs: CSC dropper bestemt type it-projekter

Det er slut med en bestemt type it-projekter fra it-giganten CSC's hånd, fastslår firmaets nye topchef.

Artikel top billede

Læs også: Topchef: Derfor er det gået så galt for os

Det er slut med kæmpemæssige it-systemer fra CSC, som skal udvikles i løbet af lange perioder for derefter at blive leveret. 

Det står klart, efter at it-giganten CSC's topchef, Mike Lawrie, tidligere på måneden fremlagde planerne for en omfattende restrukturering af virksomheden for firmaets investorer.   

Firmaet har den seneste tid været ramt af en sygehusskandale i Storbritanien (NHS), hvor et langstrakt patientjournaliserings-system er blevet fordyret og forsinket.

Også herhjemme har CSC haft flere omdiskuterede leveranceer af it, som er blevet forsinket, fordyret eller helt droppet, som i tilfældet Polsag, der også var på vej i mange år, inden justitsminister Morten Bødskov (S) trak stikket i februar.  

"Ikke mere: 'Det vil vi bygge på fem år. 'Nej, nej. Det er nødt til at være her, være klar til levering, Det skal installeres og faktisk virke," sagde Mike Lawrie.

Han understreger, at han efter forhandlinger med NHS har fået fuldstændig styr på, hvad CSC har og ikke har.

"En af betingelserne for NHS-aftalen var, at jeg ikke ville indgå en handel, medmindre vi blev enige om, hvad løsningen var og hvad prisen var," sagde Mike Lawrie.    

Vil satse på sundheds-it

Han fortæller, at han ser et enormt potentiale i markedet for sundheds-it, som CSC ikke har formået at udnytte.

"Vi har været 100 procent fokuseret på NHS. Derfor har vi ikke udnyttet dette potentiale. Vi er ikke engang i USA, og sidst jeg tjekkede, brugte USA en hel del penge på sundhedssektoren. Det ville ikke være et dårligt sted at være. og det er det samme i Asien og Vesteuropa," sagde han.

Men tilbage står: "Ikke mere: 'Det vil vi bygge på fem år'".

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job