Kommuner er bekymrede: Frygter nyt stort it-system

25 kommuner har sendt et brev med deres bekymringer over nyt stort it-system, oplyser styregruppemedlem i projektet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Nyt stort biblioteksystem kan være på vej

Et af de største dilemmaer, i forbindelse med et stort kommende projekt om ét fælles it-system til landets folke- og skolebiblioteker, har været, at man i det nye system både vil indlemme folkebiblioteker og skolebibliotekerne.

Blandt andet det forhold har skabt nogen debat, da 25 kommuner har sendt et brev til styregruppen bag projektet.

Læs mere om projektet her.

I brevet ytrer de blandt andet deres bekymring om at lave ét system til begge typer af biblioteker, oplyser it-chef Bo Fristed fra Aarhus Kommune, der også sidder i styregruppen for it-projektet.

Brevet indeholder dog også andre bekymringer omkring blandt andet i relation til kravspecifikationen.

Også andre bekymringer

Imidlertid forklarer Bo Fristed, at der i dag kun er en mindre andel af specifikationerne på de to it-systemer til de to typer af biblioteker, der er forskellige fra hinanden.

"Der er ofte usikkerhed omkring nye ting, og det er nok også tilfældet her," siger han.

Han understreger dog, at det er et fælles kommunalt it-projekt, som hver kommune frit kan vælge, om man vil være med i eller ej.

Endelig peger han på, at der er synergieffekter ved at have et fælles it-system på de to områder, blandt andet skal lånerne ikke stå opført i to systemer.

Bo Fristed mener i øvrigt, at det der kaldes "dilemmaer" er "det vi kalder potentialer".

"Dilemmaet består i at der i processen fra at have forskellige systemer til et fælles, er en mængde funktionelle, kulturelle og pædagogiske forhold som skal tilgodeses, og at der er udtrykt bekymring for om det lykkes."

"Det er vi ikke i tvivl om bliver tilfældet," forklarer it-chefen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT supporter til Jyske Bank

    Midtjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job