Kommuner er bekymrede: Frygter nyt stort it-system

25 kommuner har sendt et brev med deres bekymringer over nyt stort it-system, oplyser styregruppemedlem i projektet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Nyt stort biblioteksystem kan være på vej

Et af de største dilemmaer, i forbindelse med et stort kommende projekt om ét fælles it-system til landets folke- og skolebiblioteker, har været, at man i det nye system både vil indlemme folkebiblioteker og skolebibliotekerne.

Blandt andet det forhold har skabt nogen debat, da 25 kommuner har sendt et brev til styregruppen bag projektet.

Læs mere om projektet her.

I brevet ytrer de blandt andet deres bekymring om at lave ét system til begge typer af biblioteker, oplyser it-chef Bo Fristed fra Aarhus Kommune, der også sidder i styregruppen for it-projektet.

Brevet indeholder dog også andre bekymringer omkring blandt andet i relation til kravspecifikationen.

Også andre bekymringer

Imidlertid forklarer Bo Fristed, at der i dag kun er en mindre andel af specifikationerne på de to it-systemer til de to typer af biblioteker, der er forskellige fra hinanden.

"Der er ofte usikkerhed omkring nye ting, og det er nok også tilfældet her," siger han.

Han understreger dog, at det er et fælles kommunalt it-projekt, som hver kommune frit kan vælge, om man vil være med i eller ej.

Endelig peger han på, at der er synergieffekter ved at have et fælles it-system på de to områder, blandt andet skal lånerne ikke stå opført i to systemer.

Bo Fristed mener i øvrigt, at det der kaldes "dilemmaer" er "det vi kalder potentialer".

"Dilemmaet består i at der i processen fra at have forskellige systemer til et fælles, er en mængde funktionelle, kulturelle og pædagogiske forhold som skal tilgodeses, og at der er udtrykt bekymring for om det lykkes."

"Det er vi ikke i tvivl om bliver tilfældet," forklarer it-chefen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job