Dusørjægere finder massive fejl i Chrome

Google udsender masse-rettelser til dugfriske nyeste version af Chrome, efter dusørjægere har opdaget massive sikkerheds-fejl i browseren.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google har lukket hele 24 sårbarheder i Chrome.

I samme omgang udbetaler selskabet i alt 170.600 kroner i dusører til ni sikkerhedsfolk, der har fundet fejlene.

Mere end halvdelen af dette beløb er gået direkte til en af selskabets mest produktive fejlfindere.

Chrome 22, som Google begyndte at sende ud til brugerne tirsdag, introducerer også nogle forbedringer af, hvordan browseren viser 3D-webapps på skærmen heriblandt spil.

En fejl er kritisk

Blandt de 24 sårbarheder er en enkelt kategoriseret som "kritisk," hvilket er Googles højeste risikovurdering, mens 15 er kategoriseret som af "høj" risiko, fem som af "medium" risiko og tre som af "lav" risiko.

Det er sjældent, der opdages kritiske fejl i Chrome.

Faktisk hørte denne nye kritiske sårbarhed slet ikke til i selve browseren, men derimod i Windows.

I sin meddelelse om den nye version kalder Google den kritiske fejl for en "Windows kernel memory corruption."

Google oplyser, at fejlen blev rapporteret af et par eksperter fra det finske selskab Documill, der specialiserer i at udvikle software, der gør det muligt at læse Microsoft Office- og Adobe Reader-dokumenter direkte i browsere.

For deres arbejde har de to vundet en dusør på cirka 28.900 kroner.

Google udbetalte også cirka 86.800 kroner til den pålidelige fejlfinder Sergey Glazunov for rapportering af et par farlige såkaldte universal cross site scripting-sårbarheder (UXSS): Den ene i browserens håndtering af frames og den anden i interaktionen med Googles V8 JavaScript-engine.

Glazunov er en af de to sikkerhedseksperter, der hackede Chrome ved Googles sikkerhedskonference Pwnium i marts. For det høstede han en kontantpræmie på 347.000 kroner.

Indtil videre har Google i 2012 udbetalt i omegnen af 1.680.000 kroner i dusører, hvilket helt sikkert vil stige yderligere i løbet af resten af året.

Derfor har Google skruet op for sine dusører

Sidste måned skruede Google op for dusørerne, angiveligt fordi antallet af rapporterede fejl var faldet.

Adskillige af de sikkerhedseksperter, der har modtaget dusører for fejl, der er blevet rettet i Chrome 22, har nydt godt af de hævede beløb.

Det gælder for eksempel Glazunov, de to fra Documill og andre, der har modtaget den laveste dusør på cirka 5.800 kroner.

Ikke mange synlige ændringer

Der er ikke mange synlige ændringer i Chrome 22, hvis der er nogen overhovedet, men Google beskriver flere forbedringer under kølerhjelmen såsom understøttelse af Pointer Lock JavaScript API også kaldet "Mouse Lock."

Denne funktion forbedrer oplevelsen ved at styre med musen i 3D-spil i Chrome, forklarer Google-udvikler Vincent Scheib i et blogindlæg.

Google nævner også nogle ellers ikke nærmere beskrevne forbedringer i Chrome forud for Microsofts lancering 26. oktober af Windows 8.

Selvom Google tilbage i juni annoncerede en særlig Windows 8-udgave af Chrome - en udgave som ikke kun vil passe til den traditionelle brugergrænseflade i Windows, men også til hvad der tidligere blev kaldt Metro-grænsefladen - så er denne udgave stadig placeret i Chromes udvikler-kanal.

Chrome 22 kan downloades til Windows, Mac OS X og Linux fra Googles website. Browseren opdateres automatisk i baggrunden, når der er rettelser eller en ny version klar.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S