Danske netbetalinger i sort - Dibs ramt af it-fejl

Betalingstjenesten Dibs er ramt af ukendt fejl, som påvirker netbatalingerne.

Artikel top billede

Betalingstjeneten Dibs , der håndterer omkring 60 procent af alle betalinger på nettet i Danmark, er ramt af en ukendt it-fejl.

Det betyder, at det kun er en del af transaktionerne, der går igennem.

"Vi har haft visse driftsproblemer på systemet i formiddag (fredag formiddag. Red), men det har kun været i kortere tid," siger Eric Wallin, der er adminstrerende direktør hos Dibs.

Arbejder på højtryk

Han fortæller, at firmaet arbejder på højtryk på at finde årsagen til problemet, og at han derfor ikke på nuværende tidspunkt kan fortælle, hvad der er gået galt. 

"Status er, at vi har time-out, hvilket vil sige, at ikke alle transaktioner går igennem," siger han til Computerworld.
  
Han fortæller, at antallet af mistede transaktioner hos kunderne afhænger af hvilken type integration de har med Dibs.

Det er ifølge Eric Wallin kun Danmark, som er ramt af den endnu ukendte fejl.

Alt er uklart endnu

Det er ikke første gang af betalingstjenesten er ramt af fejl. Det skete senest i juli, hvor en fejl sendte betalingerne på halv kraft i tre dage.

Eric Walin kan ikke svare på, om dagens fejl har relationer til det, som skete dengang, fordi han endnu ikke kender årsagen til dagens fejl.

"Der er mange forskellige komponenter i systemet, som kan give fejlårsagen. Vi kan ikke svare på det endnu," siger han.

I juli blev mange kunder vrede over problemerne med tjenesten. Det kan du læse mere om her: Direktørens svar på tiltalen er her.

Dibs-direktøren beklager problemerne overfor kunderne og fortæller, at de arbejder hårdt på at løse fejlen.

Du kan læse om årsagen til juli måneds nedbrud her.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Development Manager for Document Lifecycle

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S