Derfor skal du da have lov til Facebook i arbejdstiden

Det giver ikke mening, at virksomheder helt blokerer medarbejdernes adgang til sociale medier, mener forsker.

Artikel top billede

Læs også: 
Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

IBM-direktør: Sådan får du succes med social software

Sådan ser du om chefen overvåger din computer

Sådan har hospital halveret ansattes Facebook-brug

Hos flere virksomheder mener man ikke, at medarbejderne skal have adgang til sociale medier som Facebook.

Forleden skrev Computerworld om Codan, der, for at beskytte sine kunders fortrolige oplysninger og informationer, helt har valgt at blokere sine ansattes adgang til sociale medier. 

Det er en forældet tankegang, der går alt for meget op i kontrol, mener en ledende forsker på området.

"Det giver ingen mening. Man burde i stedet have tiltro til, at ens medarbejdere kan uddannes til at have en fornuftig omgang med sociale medier. Den der kontrol-indstilling er dømt til at mislykkes," siger Reimer Ivang, som er lektor ved Institut for Økonomi og Ledelse på Aalborg Universitet.

Kontrol og sanktioner

Reimer Ivang har blandt andet beskæftiget sig med organisering af it-udviklingsarbejdet i store koncerner, Web2.0, samt skrevet Ph.D.-afhandling om Danfoss og virksomhedens kunderelaterede digitale initiativer.

Det handler om at forholde sig fornuftigt til sociale medier i stedet for at indføre kontrol og sanktioner.

"Det er jo kun, fordi det reelt er muligt at blokere for Facebook, at man gør det. Der er jo mange andre situationer og steder, hvor man ikke bare lige kan blokere. Det betyder så, at man lever med det, og så burde man måske spørge sig selv, om man ikke også kan leve med eksempelvis Facebook," siger han.

Reimer Ivang mener, at der er to veje, man kan gå som virksomhed i forhold til sociale medier. Valget står mellem tillid og uddannelse eller kontrol og sanktioner.

"Der er dem, der ser hullerne i osten, og dem der ser osten. Som virksomhed må man overveje, hvilken model og hvilke værdier man vil lægge vægt på. Personlig tror jeg mest på tillid og uddannelse," siger han.

Derfor er det ikke særligt fornuftigt

Giver stadig ingen mening

Mange virksomheder, herunder også Codan, vælger, at det kun er særlige personer, der har lov til at udtale sig på virksomhedens vegne over sociale medier.

Og det er fint at institutionalisere den måde, man håndterer sociale medier på, men det er stadig ikke nok, mener lektoren.

"Det er vigtigt, at man har nogle guidelines for, hvordan man agerer omkring de sociale medier på en fornuftig måde. Det kan bare ikke stå alene. Der er nødt til at være noget uddannelse og opkvalificering, for sociale medier er kommet for at blive," siger Reimer Ivang.

Men helt at lukke ned for Facebook, det giver stadig ingen mening.

"Det er ikke en strategi, der bunder i nogen særlig stor fornuft. Man bliver nødt til at se det ud fra et organisatorisk udviklingens- og uddannelsesperspektiv og opkvalificere ens medarbejdere, så de har en fornuftig adfærd omkring sociale medier," siger han.

Læs også:
Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

IBM-direktør: Sådan får du succes med social software

Sådan ser du om chefen overvåger din computer

Sådan har hospital halveret ansattes Facebook-brug

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S