Derfor skal du da have lov til Facebook i arbejdstiden

Det giver ikke mening, at virksomheder helt blokerer medarbejdernes adgang til sociale medier, mener forsker.

Artikel top billede

Læs også: 
Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

IBM-direktør: Sådan får du succes med social software

Sådan ser du om chefen overvåger din computer

Sådan har hospital halveret ansattes Facebook-brug

Hos flere virksomheder mener man ikke, at medarbejderne skal have adgang til sociale medier som Facebook.

Forleden skrev Computerworld om Codan, der, for at beskytte sine kunders fortrolige oplysninger og informationer, helt har valgt at blokere sine ansattes adgang til sociale medier

Det er en forældet tankegang, der går alt for meget op i kontrol, mener en ledende forsker på området.

"Det giver ingen mening. Man burde i stedet have tiltro til, at ens medarbejdere kan uddannes til at have en fornuftig omgang med sociale medier. Den der kontrol-indstilling er dømt til at mislykkes," siger Reimer Ivang, som er lektor ved Institut for Økonomi og Ledelse på Aalborg Universitet.

Kontrol og sanktioner

Reimer Ivang har blandt andet beskæftiget sig med organisering af it-udviklingsarbejdet i store koncerner, Web2.0, samt skrevet Ph.D.-afhandling om Danfoss og virksomhedens kunderelaterede digitale initiativer.

Det handler om at forholde sig fornuftigt til sociale medier i stedet for at indføre kontrol og sanktioner.

"Det er jo kun, fordi det reelt er muligt at blokere for Facebook, at man gør det. Der er jo mange andre situationer og steder, hvor man ikke bare lige kan blokere. Det betyder så, at man lever med det, og så burde man måske spørge sig selv, om man ikke også kan leve med eksempelvis Facebook," siger han.

Reimer Ivang mener, at der er to veje, man kan gå som virksomhed i forhold til sociale medier. Valget står mellem tillid og uddannelse eller kontrol og sanktioner.

"Der er dem, der ser hullerne i osten, og dem der ser osten. Som virksomhed må man overveje, hvilken model og hvilke værdier man vil lægge vægt på. Personlig tror jeg mest på tillid og uddannelse," siger han.

Derfor er det ikke særligt fornuftigt

Giver stadig ingen mening

Mange virksomheder, herunder også Codan, vælger, at det kun er særlige personer, der har lov til at udtale sig på virksomhedens vegne over sociale medier.

Og det er fint at institutionalisere den måde, man håndterer sociale medier på, men det er stadig ikke nok, mener lektoren.

"Det er vigtigt, at man har nogle guidelines for, hvordan man agerer omkring de sociale medier på en fornuftig måde. Det kan bare ikke stå alene. Der er nødt til at være noget uddannelse og opkvalificering, for sociale medier er kommet for at blive," siger Reimer Ivang.

Men helt at lukke ned for Facebook, det giver stadig ingen mening.

"Det er ikke en strategi, der bunder i nogen særlig stor fornuft. Man bliver nødt til at se det ud fra et organisatorisk udviklingens- og uddannelsesperspektiv og opkvalificere ens medarbejdere, så de har en fornuftig adfærd omkring sociale medier," siger han.

Læs også:
Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

IBM-direktør: Sådan får du succes med social software

Sådan ser du om chefen overvåger din computer

Sådan har hospital halveret ansattes Facebook-brug

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job