Derfor skal du da have lov til Facebook i arbejdstiden

Det giver ikke mening, at virksomheder helt blokerer medarbejdernes adgang til sociale medier, mener forsker.

Artikel top billede

Læs også: 
Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

IBM-direktør: Sådan får du succes med social software

Sådan ser du om chefen overvåger din computer

Sådan har hospital halveret ansattes Facebook-brug

Hos flere virksomheder mener man ikke, at medarbejderne skal have adgang til sociale medier som Facebook.

Forleden skrev Computerworld om Codan, der, for at beskytte sine kunders fortrolige oplysninger og informationer, helt har valgt at blokere sine ansattes adgang til sociale medier

Det er en forældet tankegang, der går alt for meget op i kontrol, mener en ledende forsker på området.

"Det giver ingen mening. Man burde i stedet have tiltro til, at ens medarbejdere kan uddannes til at have en fornuftig omgang med sociale medier. Den der kontrol-indstilling er dømt til at mislykkes," siger Reimer Ivang, som er lektor ved Institut for Økonomi og Ledelse på Aalborg Universitet.

Kontrol og sanktioner

Reimer Ivang har blandt andet beskæftiget sig med organisering af it-udviklingsarbejdet i store koncerner, Web2.0, samt skrevet Ph.D.-afhandling om Danfoss og virksomhedens kunderelaterede digitale initiativer.

Det handler om at forholde sig fornuftigt til sociale medier i stedet for at indføre kontrol og sanktioner.

"Det er jo kun, fordi det reelt er muligt at blokere for Facebook, at man gør det. Der er jo mange andre situationer og steder, hvor man ikke bare lige kan blokere. Det betyder så, at man lever med det, og så burde man måske spørge sig selv, om man ikke også kan leve med eksempelvis Facebook," siger han.

Reimer Ivang mener, at der er to veje, man kan gå som virksomhed i forhold til sociale medier. Valget står mellem tillid og uddannelse eller kontrol og sanktioner.

"Der er dem, der ser hullerne i osten, og dem der ser osten. Som virksomhed må man overveje, hvilken model og hvilke værdier man vil lægge vægt på. Personlig tror jeg mest på tillid og uddannelse," siger han.

Derfor er det ikke særligt fornuftigt

Giver stadig ingen mening

Mange virksomheder, herunder også Codan, vælger, at det kun er særlige personer, der har lov til at udtale sig på virksomhedens vegne over sociale medier.

Og det er fint at institutionalisere den måde, man håndterer sociale medier på, men det er stadig ikke nok, mener lektoren.

"Det er vigtigt, at man har nogle guidelines for, hvordan man agerer omkring de sociale medier på en fornuftig måde. Det kan bare ikke stå alene. Der er nødt til at være noget uddannelse og opkvalificering, for sociale medier er kommet for at blive," siger Reimer Ivang.

Men helt at lukke ned for Facebook, det giver stadig ingen mening.

"Det er ikke en strategi, der bunder i nogen særlig stor fornuft. Man bliver nødt til at se det ud fra et organisatorisk udviklingens- og uddannelsesperspektiv og opkvalificere ens medarbejdere, så de har en fornuftig adfærd omkring sociale medier," siger han.

Læs også:
Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

IBM-direktør: Sådan får du succes med social software

Sådan ser du om chefen overvåger din computer

Sådan har hospital halveret ansattes Facebook-brug

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job