Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

Medarbejderne i en et af Danmarks største forsikringsselskaber har ikke adgang til Facebook eller andre sociale medier. Det er der en god grund til, siger chefen.

Artikel top billede

Læs også:

Danske chefer forbyder Facebook for de ansatte

Derfor er dit firma tvunget til at rykke med på sociale medier

Du tager skade hvis du ikke bruger sociale medier

Derfor skal du bruge Facebook som arbejdsredskab

En hurtig statusopdatering, et kig på sidste års bryllupsbilleder eller en hurtig chat med kollegaen er ikke muligt hos Codan, i hvert fald ikke på selskabets computere.

Forsikringsselskabet har nemlig en klar politik på området: Der skal ikke være fri adgang til de sociale medier, og man skal heller ikke bare skrive hvad som helst.

"Medarbejderne kan ikke tilgå de sociale medier fra Codans enheder, og hvis der er nogle, der arbejdsrelateret eller privat vil udtale sig om Codan eller vores kunder, så skal de tage kontakt til vores kommunikationsafdeling for at få det gennemgået inden," siger Poul Hansen, HR-chef hos Codan.

Personfølsom data

Det er der en særlig grund til, det handler om kundernes sikkerhed.

"Det vigtigste for os i vores værdipolitik er, at vi er til for vores kunder. Vi har tilgang til fortrolige oplysninger og informationer om vores kunder, og derfor ønsker vi ikke at kompromittere dem på uheldigvis via de sociale medier," siger han.

På nær særligt udvalgte personer, har ingen medarbejdere adgang til de sociale medier via selskabets egne enheder.

Af hensyn til kunderne

Codan har længe haft en politik, der også på de sociale medier, skal sørge for, at kundernes oplysninger og data beskyttes bedst muligt. Et af tiltagene er i den forbindelse altså, at frabede medarbejdere at nævne Codan og dets kunder på sociale medier.

"Det her er et område, vi løbende forholder os til, og det har ikke noget at gøre med tidsforbruget. Det er af hensyn til vores kunder, så vi sikrer, at der ikke kommer noget uforvarende ud i det store cyberspace om dem," siger Poul Hansen.

Vil ikke gå på kompromis med politikken

Det er faktisk en så vigtig del af selskabets politik, at man vil gå langt for at beskytte de personfølsomme data.

"Vi har en tiltro til at den politik, vi har på området, bliver overholdt. Der er ingen tvivl om, at hvis de bliver brudt, så vil vi sanktionere, for vi vil ikke gå på kompromis med vores sikkerhed overfor vores kunder," siger Poul Hansen.   

Det er ikke fordi, man vil styre medarbejdernes fritid, men der er begrænsninger, når man er ansat hos Codan.

"Vi blander os ikke i om folk bruger Facebook i deres hverdag og privatliv, de skal bare ikke blande Codan ind i deres korrespondance på cyberspace eller fremfor alt vores kunder," siger han.

Læs også:

Danske chefer forbyder Facebook for de ansatte

Derfor er dit firma tvunget til at rykke med på sociale medier

Du tager skade hvis du ikke bruger sociale medier

Derfor skal du bruge Facebook som arbejdsredskab

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S