Så proppet er din browser med sårbarheder og huller

Se hvilke browsere, der har flest registrerede sårbarheder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Anbefaling til borgerne: Drop Internet Explorer nu

Stor-test: Her er den bedste browser

Topkarakter til Microsoft for håndtering af farligt Explorer-hul

Danmarks andenmest benyttede browser, Google Chrome, har flest sårbarheder.

Det viser statistik indsamlet fra National Vulnerabilitys Database, som hører under den amerikanske sikkerhedsinstans National Institute of Standards and Technology (NIST).

Det viser sig samtidig, at danskerne foretrukne browser, Microsoft Internet Explorer, er feltets duks, når det gælder antallet af registrerede sårbarheder.

Netop Microsoft fik i september meget omtale omkring et specifikt Zero-Day Exploit, da både danske og tyske myndigheder advarede borgerne om at benytte browseren indtil sikkerhedshullet blev lukket.

Antal registrerede sårbarheder


Antallet af høje sårbarheder for 2012

Her er antallet
I år er det blevet til 220 registrerede sårbarheder for browseren Google Chrome. Her er 129 af disse kategoriseret til at være af høj sikkerhedsmæssig risiko.

På andenpladsen kommer Mozilla Firefox, der tikker ind med 123 registrerede sårbarheder, herunder er 81 i kategorien høj.

Apples Safari tager tredjepladsen med 90 sårbarheder, heraf er hele 67 af disse i kategorien høj.

Prisen som årets duks går til Microsoft, der kan bryste sig med kun at have 32 registrerede sårbarheder, dog er hele 27 i kategorien høj.

Her er danskernes foretrukne browser

Selvom Google Chrome ligger helt i bund, når det gælder sårbarheder, så er det alligevel en af de browsere flest danskere benytte sig mest, det viser tal fra StatCounter.

Målt over perioden 1. juli til 30. september kan man se, at omkring 28 procent af danskerne benytter Google Chrome til net-surferi.

For samme periode ses det, at cirka 40 procent af danskerne benytter Microsoft Internet Explorer.

Mozilla Firefox og Apples Safari browsere står hver for cirka 15 procent af browser markedet.

Danskernes browser forbrug skiller sig ud, når man sammenligner med det samlede globale forbrug.

Her ligger Google Chrome nummer et med cirka 34 procent, Microsoft Internet Explorer har omkring 33 procent.

Sådan vurderes sårbarhederne

NIST vurderer sårbarhederne ud fra standarden The Common Vulnerability Scoring System (CVSS).

Sårbarheden i Internet Explorer, der blev vurderet i september fik CVSS scoren 9.3.

I standarden bruges tre faktorer til at bestemme, hvilken score sårbarheden for. Ud fra kriterierne uddeles der en score, der går fra 0 til 10.

Første faktor er Base Metrics, hvor det vurderes, hvor nemt sårbarheden kan udnyttes. Temporal Metrics bruges til at vurdere, hvor hurtigt hullet kan lukkes. Med Enviromental Metrics vurderes omfanget af sårbarheden.

Kun få mobile sårbarheder registeret

Det er et fåtal af sårbarhederne, der er registeret til at være gældende på et af de mobile-styresystemer som eksempelvis Android, iOS og Windows Phone.

Kun otte Google Chrome sårbarheder er registeret til at være tilknyttet en mobilplatform. 14 af sårbarhederne for Apple Safari kan tilknyttes til iOS og kun én sårbarhed fra Microsoft Internet Explorer er tilknyttet Windows Phone.

Her er metoden bag statistikken

Tallene i statistikken dækker over alle versioner af browserne, og er trukket ud af databasen uden at skele til styresystemet.

Det vil sige, at nogle af sårbarhederne kun gælder specifikt for et enkelt styresystem. I statistikken optræder der også sårbarheder, der kun optræder på mobile-platforme.

Man kan derfor ikke sige, at en sårbarhed i Google Chrome gør sig gældende på alle platforme.

Læs også:
Anbefaling til borgerne: Drop Internet Explorer nu

Stor-test: Her er den bedste browser

Topkarakter til Microsoft for håndtering af farligt Explorer-hul

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S