Topkarakter til Microsoft for håndtering af farligt Explorer-hul

Der er stor ros til Microsoft i forbindelse med firmates håndtering af 0-dagssårbarheden i Internet Explorer.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE

0-dagssårbarheden i Internet Explorer, der har præget overskrifterne i den forgangne uge, lukkes i dag af Microsoft.

Flere lande har ligefrem opfordret til, at man dropper Internet Explorer.

Men nu er patchen på vej, og der er faktisk masser af ros fra to danske sikkerhedseksperter til Redmond-firmaet i forbindelse med håndtering af den sag.

"En 0-dagssårbarhed kendetegnes ved, at firmaet den rammer, har nul dage til at forberede sig på den. Det skal man have i tankerne, når man ser på hændelsesforløbet," siger sikkerhedsekspert i CSIS, Peter Kruse, og han fortsætter:

"I løbet af ganske kort tid havde Microsoft fremlagt en løsning til at lukke problemet på kort sigt ved, at rette på indstillingerne i Internet Explorer, og indenfor fem hverdage kommer en patch. Det kan der ikke sættes en finger på, og det viser, at Microsofts folk er meget professionelle og har et stærkt sikkerheds-team," lyder hans analyse af Microsoft-krisen.

De samme toner kommer fra lederen af DK-Cert.

"Microsoft har håndteret sårbarheden professionelt og hurtigt. Det er et godt stykke arbejde, som Microsoft har leveret i denne forbindelse," lyder det fra Shehzad Ahmad fra DK-Cert.

Spurve med kanoner

Microsofts 0-dagsproblemer har dog været blæst helt ud af proportioner, lyder det samstemmende fra de to sikkerhedsfolk.

"Det er alvorligt, når der dukker en 0-dagssårbarhed op, men pressen har nok blæst problemet op til at være større, end det i virkeligheden er. Jeg har eksempelvis læst, at der skulle være tale om en virus i Explorer, hvilket er helt hen i skoven," siger Peter Kruse.

Og igen er hans kollega fra DK-Cert enig.

"Vi udsender cirka ti sikkerhedsadvarsler om ugen, hvor nogle omhandler langt farligere sårbarheder end den omtalte, men som aldrig nævnes med et ord," siger Shehzad Ahmad.

"Den enorme omtale kommer nok af, at Danmark er et Microsoft-land, hvor rigtig mange bruger Explorer, men omtalen har været meget massiv," lyder hans vurdering.

Rettelsen fra Microsoft kan hentes via Windows Update i løbet af fredagen.

Læs også:
Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect