Topkarakter til Microsoft for håndtering af farligt Explorer-hul

Der er stor ros til Microsoft i forbindelse med firmates håndtering af 0-dagssårbarheden i Internet Explorer.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE

0-dagssårbarheden i Internet Explorer, der har præget overskrifterne i den forgangne uge, lukkes i dag af Microsoft.

Flere lande har ligefrem opfordret til, at man dropper Internet Explorer.

Men nu er patchen på vej, og der er faktisk masser af ros fra to danske sikkerhedseksperter til Redmond-firmaet i forbindelse med håndtering af den sag.

"En 0-dagssårbarhed kendetegnes ved, at firmaet den rammer, har nul dage til at forberede sig på den. Det skal man have i tankerne, når man ser på hændelsesforløbet," siger sikkerhedsekspert i CSIS, Peter Kruse, og han fortsætter:

"I løbet af ganske kort tid havde Microsoft fremlagt en løsning til at lukke problemet på kort sigt ved, at rette på indstillingerne i Internet Explorer, og indenfor fem hverdage kommer en patch. Det kan der ikke sættes en finger på, og det viser, at Microsofts folk er meget professionelle og har et stærkt sikkerheds-team," lyder hans analyse af Microsoft-krisen.

De samme toner kommer fra lederen af DK-Cert.

"Microsoft har håndteret sårbarheden professionelt og hurtigt. Det er et godt stykke arbejde, som Microsoft har leveret i denne forbindelse," lyder det fra Shehzad Ahmad fra DK-Cert.

Spurve med kanoner

Microsofts 0-dagsproblemer har dog været blæst helt ud af proportioner, lyder det samstemmende fra de to sikkerhedsfolk.

"Det er alvorligt, når der dukker en 0-dagssårbarhed op, men pressen har nok blæst problemet op til at være større, end det i virkeligheden er. Jeg har eksempelvis læst, at der skulle være tale om en virus i Explorer, hvilket er helt hen i skoven," siger Peter Kruse.

Og igen er hans kollega fra DK-Cert enig.

"Vi udsender cirka ti sikkerhedsadvarsler om ugen, hvor nogle omhandler langt farligere sårbarheder end den omtalte, men som aldrig nævnes med et ord," siger Shehzad Ahmad.

"Den enorme omtale kommer nok af, at Danmark er et Microsoft-land, hvor rigtig mange bruger Explorer, men omtalen har været meget massiv," lyder hans vurdering.

Rettelsen fra Microsoft kan hentes via Windows Update i løbet af fredagen.

Læs også:
Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S