Topkarakter til Microsoft for håndtering af farligt Explorer-hul

Der er stor ros til Microsoft i forbindelse med firmates håndtering af 0-dagssårbarheden i Internet Explorer.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE

0-dagssårbarheden i Internet Explorer, der har præget overskrifterne i den forgangne uge, lukkes i dag af Microsoft.

Flere lande har ligefrem opfordret til, at man dropper Internet Explorer.

Men nu er patchen på vej, og der er faktisk masser af ros fra to danske sikkerhedseksperter til Redmond-firmaet i forbindelse med håndtering af den sag.

"En 0-dagssårbarhed kendetegnes ved, at firmaet den rammer, har nul dage til at forberede sig på den. Det skal man have i tankerne, når man ser på hændelsesforløbet," siger sikkerhedsekspert i CSIS, Peter Kruse, og han fortsætter:

"I løbet af ganske kort tid havde Microsoft fremlagt en løsning til at lukke problemet på kort sigt ved, at rette på indstillingerne i Internet Explorer, og indenfor fem hverdage kommer en patch. Det kan der ikke sættes en finger på, og det viser, at Microsofts folk er meget professionelle og har et stærkt sikkerheds-team," lyder hans analyse af Microsoft-krisen.

De samme toner kommer fra lederen af DK-Cert.

"Microsoft har håndteret sårbarheden professionelt og hurtigt. Det er et godt stykke arbejde, som Microsoft har leveret i denne forbindelse," lyder det fra Shehzad Ahmad fra DK-Cert.

Spurve med kanoner

Microsofts 0-dagsproblemer har dog været blæst helt ud af proportioner, lyder det samstemmende fra de to sikkerhedsfolk.

"Det er alvorligt, når der dukker en 0-dagssårbarhed op, men pressen har nok blæst problemet op til at være større, end det i virkeligheden er. Jeg har eksempelvis læst, at der skulle være tale om en virus i Explorer, hvilket er helt hen i skoven," siger Peter Kruse.

Og igen er hans kollega fra DK-Cert enig.

"Vi udsender cirka ti sikkerhedsadvarsler om ugen, hvor nogle omhandler langt farligere sårbarheder end den omtalte, men som aldrig nævnes med et ord," siger Shehzad Ahmad.

"Den enorme omtale kommer nok af, at Danmark er et Microsoft-land, hvor rigtig mange bruger Explorer, men omtalen har været meget massiv," lyder hans vurdering.

Rettelsen fra Microsoft kan hentes via Windows Update i løbet af fredagen.

Læs også:
Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

KMD A/S

Seniorudvikler (.NET)

Københavnsområdet

Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

Københavnsområdet

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S