Microsoft lukker 20 sårbarheder på din computer

Alvorlige sårbarheder i Office 2007 og 2010 på Windows.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft udsender syv sikkerhedsopdateringer, hvoraf én er kritisk, der vil lukke 20 sårbarheder i Office, SharePoint Server, SQL Server, Windows og andre produkter.

"Det tegner til at blive en Office-måned," bemærker Andrew Storms, der er sikkerhedschef hos nCircle Security.

"Se bare på spalten over påvirket software i den aktuelle advance notification: Office, Office, Office, Office."

Den ene opdatering eller bulletin, som Microsoft kalder dem, der er kategoriseret som kritisk, hvilket er Microsofts højeste trusselsniveau, vil rette fejl i alle understøttede versioner af Office på Windows.

Næsthøjeste trusselsniveau

De resterende seks opdateringer er kategoriseret som vigtige, hvilket er det næsthøjeste trusselsniveau i selskabets system, der består af fire kategorier.

Der er ikke planlagt nogen opdatering af Internet Explorer, da Microsoft rettede browseren i sidste måned med en hasteopdatering for at sætte en stopper for aktive angreb, der udnyttede et åbent sikkerhedshul i browseren.

Denne opdatering uden for skema rettede også adskillige andre sårbarheder, som oprindeligt var planlagt til næste uge.

Ikke overraskende fremhæver alle sikkerhedseksperterne den kritiske opdatering af Office, som den vigtigste at udrulle så hurtigt som muligt.

"Ikke alene er det den eneste kritiske opdatering. Den er kritisk i Word 2007 og Word 2010, men kun vigtig i Office 2003," påpeger Storms i et interview.

Burde være mere sikre

"Vi har ikke set en god kritisk Word-fejl i et stykke tid, og som jeg har sagt før, så burde de nyere versioner af Word være mere sikre. Men det er altså ikke tilfældet her."

Storms gætter på, at fejlen - eller fejlene, da Microsoft ikke udpensler i disse varsler, hvor mange rettelser, hver opdatering består af - har at gøre med de filformater, som Office 2007 og Office 2010 bruger på Windows.

Microsoft introducerede nye XML-baserede filformater i Office 2007, der erstattede de ældre, proprietære binære formater.

"Der kan være en fejl med hensyn til, hvordan Word åbner eller parser filer," vurderer Storms.

Sådan kan sårbarheden skade dig

"Denne sårbarhed kræver, at ofret åbner en skadelig fil eller forhåndsviser en skadelig fil i Outlook Web Access," bemærker Marcus Carey, der er sikkerhedsanalytiker hos Rapid7.

"Denne sårbarhed kan resultere i en komplet kompromittering af et system, hvis den udnyttes."

Wolfgang Kandek, der er teknologidirektør hos Qualys, fokuserer også på Word-opdateringen, men har et andet syn på sagen end Carey.

"Det er ikke særlig almindeligt, at sårbarheder i Office kategoriseres som kritiske, og når det sker, er det typisk tegn på, at det ikke er nødvendigt med brugerinteraktion såsom åbning af en skadelig fil for at udnytte sårbarheden," forklarer Kandek.

De seks vigtige opdateringer vil hver rette en eller flere sårbarheder i Windows, SharePoint Server, FAST Search Server, Groove Server, Office Web Apps, Microsoft Communicator, Microsoft Lync and SQL Server fra version 2000 og frem heriblandt SQL Server 2012, som udkom for seks måneder siden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS