Derfor tog 4G-auktion ikke hensyn til Wimax-kollaps

Erhvervsstyrelsen afviser al kritik af, at krav i 4G-auktion var baseret på en forældet kortlægning af de kritiske bredbåndsområder. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også: Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

800-megahertz auktionen er flere gange er blevet nævnt som den redningskrans, der skal redde yderområderne fra bredbåndssituationen efter Skyline-krakket.

Men problemet er bare, at auktionsmaterialet slet ikke tog udgangspunkt i det nye bredbåndslandskab, der var skabt efter bredbåndsselskabet Skylines konkurs i foråret.

Dermed hjælper 4G-auktionen kun de landdistrikter, der havde en kritisk bredbåndstilstand inden Skyline-krakket. Ikke de nye patienter, der er kommet til efter krakket i maj.

Sådan lød kritikken mandag fra Landdistrikternes Fællesråd, som dermed påpegede, at flere landdistrikter kommer til at lide under, at de ikke er omfattet af de dækningskrav, der var indskrevet i 800 megahertz-auktionen.

Hos Erhvervsstyrelsen afviser man kritikken.

"En umiddelbar vurdering - foretaget kort tid efter Skylines konkurs - på baggrund af datamaterialet i bredbåndskortlægningen var, at Skylines konkurs ikke ville have afgørende konsekvenser for, i hvilke postnumre der er størst behov for at forbedre adgangen til en internetforbindelse med 10 Mbit/s, og dermed for, hvor dækningskravene skulle udstrækkes," skriver Jakob Juul, kontorchef i Erhvervsstyrelsen i et svar til Computerworld.

"Vores vurdering var derfor, at der ikke var grundlag for at revidere dækningskravene i lyset af Skylines konkurs."

Skulle have aflyst auktion

Ifølge Erhvervsstyrelsen havde det samtidig været katastrofalt for auktionsdeltagerne, det vil sige teleselskaberne, hvis man i ellevte time havde besluttet sig for at ændre i auktionsmaterialet.

"Fristen for tilmelding til 800 megahertz-auktionen udløb den 8. maj 2012. Skyline indgav konkursbegæring den 10. maj 2012, og skulle vi have revideret dækningskravene i lyset af Skylines konkurs, ville det have betydet, at vi skulle have aflyst den igangværende auktion. Det ville have medført en forsinkelse på mindst 3-4 måneder og en tilsvarende forsinkelse i mobilselskabernes etablering af mobilt bredbånd i 800 MHz-frekvensbåndet," skriver Jakob Juul.

"Ud over forsinkelsen ville det også have medført en ikke ubetydelig ekstra udgift for de selskaber - som deltog i auktionen - i det selskaberne allerede havde gjort alle forberedelserne på auktionerne, hvoraf nogle af disse ville være spildte," skriver Jakob Juul.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S