Derfor tog 4G-auktion ikke hensyn til Wimax-kollaps

Erhvervsstyrelsen afviser al kritik af, at krav i 4G-auktion var baseret på en forældet kortlægning af de kritiske bredbåndsområder. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også: Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

800-megahertz auktionen er flere gange er blevet nævnt som den redningskrans, der skal redde yderområderne fra bredbåndssituationen efter Skyline-krakket.

Men problemet er bare, at auktionsmaterialet slet ikke tog udgangspunkt i det nye bredbåndslandskab, der var skabt efter bredbåndsselskabet Skylines konkurs i foråret.

Dermed hjælper 4G-auktionen kun de landdistrikter, der havde en kritisk bredbåndstilstand inden Skyline-krakket. Ikke de nye patienter, der er kommet til efter krakket i maj.

Sådan lød kritikken mandag fra Landdistrikternes Fællesråd, som dermed påpegede, at flere landdistrikter kommer til at lide under, at de ikke er omfattet af de dækningskrav, der var indskrevet i 800 megahertz-auktionen.

Hos Erhvervsstyrelsen afviser man kritikken.

"En umiddelbar vurdering - foretaget kort tid efter Skylines konkurs - på baggrund af datamaterialet i bredbåndskortlægningen var, at Skylines konkurs ikke ville have afgørende konsekvenser for, i hvilke postnumre der er størst behov for at forbedre adgangen til en internetforbindelse med 10 Mbit/s, og dermed for, hvor dækningskravene skulle udstrækkes," skriver Jakob Juul, kontorchef i Erhvervsstyrelsen i et svar til Computerworld.

"Vores vurdering var derfor, at der ikke var grundlag for at revidere dækningskravene i lyset af Skylines konkurs."

Skulle have aflyst auktion

Ifølge Erhvervsstyrelsen havde det samtidig været katastrofalt for auktionsdeltagerne, det vil sige teleselskaberne, hvis man i ellevte time havde besluttet sig for at ændre i auktionsmaterialet.

"Fristen for tilmelding til 800 megahertz-auktionen udløb den 8. maj 2012. Skyline indgav konkursbegæring den 10. maj 2012, og skulle vi have revideret dækningskravene i lyset af Skylines konkurs, ville det have betydet, at vi skulle have aflyst den igangværende auktion. Det ville have medført en forsinkelse på mindst 3-4 måneder og en tilsvarende forsinkelse i mobilselskabernes etablering af mobilt bredbånd i 800 MHz-frekvensbåndet," skriver Jakob Juul.

"Ud over forsinkelsen ville det også have medført en ikke ubetydelig ekstra udgift for de selskaber - som deltog i auktionen - i det selskaberne allerede havde gjort alle forberedelserne på auktionerne, hvoraf nogle af disse ville være spildte," skriver Jakob Juul.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura