Ny auktion over danske telefrekvenser på trapperne

På mandag går det løs med den længe ventede 800 megahertz-auktion. Se her, hvad du kan forvente af auktionen.

Artikel top billede

Læs også:
Mobilselskaber får udskudt ny 4G-auktion

Statskassen kan se frem til en millionindsprøjtning, når den længe ventede 800 megahertz-auktion bliver skudt i gang på mandag.

TDC, Telenor/Telia og 3 er de eneste deltagere i auktionen, der kort fortalt handler om tilladelsen til at benytte sig af 800 megahertz-frekvensbåndet til mobilt bredbånd, der tidligere blev brugt til det analoge tv-signal.

800 megahertz-frekvensbåndet giver teleselskaber mulighed for at sende mobile bredbåndssignaler over længere afstande end de nuværende frekvensbånd.

Auktionen, der indebærer dækningskrav, kan derfor ses som en form for lys for enden af tunnelen for de yderområder, der efter Skylines kollaps ikke længere har bredbåndsmuligheder.

De tre deltagere må ikke udtale sig under auktionsprocessen, men spørger man teleanalytiker Poul Jessen fra Danske Markets, skal man ikke vente sig en blodig budkrig.

Runder den kvarte milliard

Han forventer, at buddene vil holde sig tæt på minimumspriserne, der er fastsat til 50 millioner kroner for hver af de fem frekvensblokke.

Desuden forventer han, at TDC og 3 kommer hjem med den største del af kagen, mens Telia/Telenor vil holde relativ lav profil.

"Telia/Telenor har i dag mere end dobbelt så meget megahertz båndbredde som TDC, selv om de har omtrent lige så mange kunder. Jeg forventer derfor ikke, at Telia/Telenor har den store interesse i at byde, da der kommer frekvensauktioner i 2016, 2018 og 2020," lyder det fra Poul Jessen.

"For jo større succes Telia/Telenor har i juni, jo mere skal de aflevere tilbage senere," tilføjer han med hensyn til, at myndighederne ikke har interesse i, at enkelte spillere sætter sig på alle frekvenser. 

Poul Jessen forklarer, at Telenor/Telia i dag har 144 megahertz båndbredde, mens TDC og 3 har henholdsvis 66 og 40.

Udskudt auktion

Auktionen skulle oprindelig have været afholdt sidste efterår, men blev udskudt efter ønske fra nogle af teleselskaberne, der blandt andet havde brug for mere tid til at få styr på det tekniske udstyr.

Desuden søsatte It- og Telestyrelsen (i dag Erhvervsstyrelsen red.) tilbage i 2010 en undersøgelse af, hvor meget brugen af mobilt bredbånd på frekvenserne kan forstyrre tv-signalerne og dermed skabe flimmer i kassen ude i de danske stuer.

Et problem, der ikke er blevet fuldstændig løst.

Læs Erhvervsstyrelsens fakta om auktionen her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S