Derfor trak Mozilla pludselig Firefox 16 tilbage

Mozilla stoppede helt usædvanligt distributionen af Firefox 16 ligepludselig. Det var der en særlig grund til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla tog onsdag det usædvanlige skridt at stoppe distributionen af Firefox 16 en enkelt dag efter frigivelsen af denne nye version af browseren.

Det skete ifølge Mozilla på grund af en kritisk sårbarhed.

Fejlen var tilsyneladende blevet overset af Mozilla under udviklingen af Firefox 16 eller introduceret af de nye rettelser.

"Mozilla er opmærksom på en sikkerhedssårbarhed i den aktuelle version af Firefox (version 16). Firefox version 15 er upåvirket," kommenterer Michael Coates, der er director of security assurance hos Mozilla, i et indlæg onsdag på organisationens sikkerhedsblog.

Mozilla frigav tirsdag Firefox 16, som lukkede 24 sårbarheder, hvoraf 21 var kategoriseret som "kritiske," hvilket er open source-udviklerens højeste trusselsvurdering.

Coates' kommentar om, at Firefox 15 ikke indeholder fejlen, tyder på, at sårbarheden blev introduceret i udviklingen af den nye version af browseren.

Sårbarheden er blevet tildelt #799952 i Mozillas ændrings- og fejldatabase Bugzilla. Som det er Mozillas normale praksis for åbne sårbarheder, er detaljerne for denne fejl ikke offentligt tilgængelige. Dette Bugzilla-nummer stemmer heller ikke overens med nogen af de 24 sårbarheder, der blev lukket tirsdag.

Brug for hasteopdatering

Coates nævner ikke, hvornår Mozilla blev opmærksom på den nye sårbarhed, eller hvordan den blev opdaget.

Notaterne fra et møde hos Mozilla viser dog, at organisationen i det mindste kendte til sårbarheden onsdag klokken 20 dansk tid.

På dette tidspunkt oplyste Mozilla til udviklerne, at der ville være brug for en hasteopdatering, hvilket Mozilla kalder et "chemspill."

For at være på den sikre side trak Mozilla derfor Firefox 16 tilbage fra det primære download-side og stoppede med at levere den nye version som en opdatering, selvom der ikke var noget, der tydede på, at sårbarheden blev udnyttet i faktiske angreb.

Ars Technica rapporterede dog senere på aftenen onsdag, at Mozillas sekundære download-side stadig tilbød Firefox 16.

Firefox 16 blev på et tidspunkt torsdag genudgivet med en ekstra rettelse og er nu almindeligt tilgængelig som version 16.0.1.

Mozilla har før været nødt til at genudgive en version af Firefox. Det skete også i december 2011 med Firefox 9 en enkelt dag efter udgivelsen.

Dette er dog første gang, Mozilla har trukket en version af Firefox tilbage på grund af en sårbarhed.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car