Microsoft: Det er slut med Live Messenger

Microsoft bekræfter, at Windows Live Messenger bliver sendt på pension. Millioner af brugere tvinges over på Skype.

Artikel top billede

Læs også: 

Rygte: Microsoft lukker Messenger om kort tid

It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

"We've got good news to share! Skype and Messenger are coming together."

Sådan indleder Tony Bates, der er præsident for Skype-afdelingen i Microsoft, et blogindlæg på blogs.skype.com.

Den nyeste version Skype 6.0, der udkom for et par uger siden, har allerede givet brugerne mulighed for at logge ind på Skype ved at bruge en Microsoft-konto.

Sammenkoblingen vil blandt andet betyde, at ens oprindelige kontakter fra Messenger automatisk vil bliver overført til Skype.

Den bedste kommunikationsoplevelse
Tony Bates opfordrer brugerne til at få downloadet den nyeste version af Skype og selv opleve, hvordan det nye Skype tager sig ud.  

"Vores mål er fortsat at levere den bedste kommunikationsoplevelse for alle overalt. Vi ønsker at fokusere vores indsats på at gøre tingene enklere for vores brugere, samtidig med, at vi løbende forbedrer den samlede oplevelse," skriver Tony Bates videre.

Windows Live Messenger vil gå på pension verden over i starten af 2013, dog med undtagelse af Kina, hvor tjenesten fortsat vil stilles til rådighed.

En rækker af de funktioner Messenger-brugere kan se frem til er blandt andet bedre understøttelse til alle platforme, deling af skærme, videoopkald på mobiltelefoner, videoopkald med Facebook-venner samt Skypes og Messengers oprindelige funktioner samlet på ét sted.

Læs også: 

Rygte: Microsoft lukker Messenger om kort tid

It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos