Microsoft: Det er slut med Live Messenger

Microsoft bekræfter, at Windows Live Messenger bliver sendt på pension. Millioner af brugere tvinges over på Skype.

Artikel top billede

Læs også: 

Rygte: Microsoft lukker Messenger om kort tid

It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

"We've got good news to share! Skype and Messenger are coming together."

Sådan indleder Tony Bates, der er præsident for Skype-afdelingen i Microsoft, et blogindlæg på blogs.skype.com.

Den nyeste version Skype 6.0, der udkom for et par uger siden, har allerede givet brugerne mulighed for at logge ind på Skype ved at bruge en Microsoft-konto.

Sammenkoblingen vil blandt andet betyde, at ens oprindelige kontakter fra Messenger automatisk vil bliver overført til Skype.

Den bedste kommunikationsoplevelse
Tony Bates opfordrer brugerne til at få downloadet den nyeste version af Skype og selv opleve, hvordan det nye Skype tager sig ud.  

"Vores mål er fortsat at levere den bedste kommunikationsoplevelse for alle overalt. Vi ønsker at fokusere vores indsats på at gøre tingene enklere for vores brugere, samtidig med, at vi løbende forbedrer den samlede oplevelse," skriver Tony Bates videre.

Windows Live Messenger vil gå på pension verden over i starten af 2013, dog med undtagelse af Kina, hvor tjenesten fortsat vil stilles til rådighed.

En rækker af de funktioner Messenger-brugere kan se frem til er blandt andet bedre understøttelse til alle platforme, deling af skærme, videoopkald på mobiltelefoner, videoopkald med Facebook-venner samt Skypes og Messengers oprindelige funktioner samlet på ét sted.

Læs også: 

Rygte: Microsoft lukker Messenger om kort tid

It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

PensionDanmark

Product Owner til systemansvar i PensionDanmark

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S