Microsoft: Det er slut med Live Messenger

Microsoft bekræfter, at Windows Live Messenger bliver sendt på pension. Millioner af brugere tvinges over på Skype.

Artikel top billede

Læs også: 

Rygte: Microsoft lukker Messenger om kort tid

It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

"We've got good news to share! Skype and Messenger are coming together."

Sådan indleder Tony Bates, der er præsident for Skype-afdelingen i Microsoft, et blogindlæg på blogs.skype.com.

Den nyeste version Skype 6.0, der udkom for et par uger siden, har allerede givet brugerne mulighed for at logge ind på Skype ved at bruge en Microsoft-konto.

Sammenkoblingen vil blandt andet betyde, at ens oprindelige kontakter fra Messenger automatisk vil bliver overført til Skype.

Den bedste kommunikationsoplevelse
Tony Bates opfordrer brugerne til at få downloadet den nyeste version af Skype og selv opleve, hvordan det nye Skype tager sig ud.  

"Vores mål er fortsat at levere den bedste kommunikationsoplevelse for alle overalt. Vi ønsker at fokusere vores indsats på at gøre tingene enklere for vores brugere, samtidig med, at vi løbende forbedrer den samlede oplevelse," skriver Tony Bates videre.

Windows Live Messenger vil gå på pension verden over i starten af 2013, dog med undtagelse af Kina, hvor tjenesten fortsat vil stilles til rådighed.

En rækker af de funktioner Messenger-brugere kan se frem til er blandt andet bedre understøttelse til alle platforme, deling af skærme, videoopkald på mobiltelefoner, videoopkald med Facebook-venner samt Skypes og Messengers oprindelige funktioner samlet på ét sted.

Læs også: 

Rygte: Microsoft lukker Messenger om kort tid

It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Fagligt Fælles Forbund

    Konsulent til Medlemskontaktcenter

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S