Microsoft: Det er slut med Live Messenger

Microsoft bekræfter, at Windows Live Messenger bliver sendt på pension. Millioner af brugere tvinges over på Skype.

Artikel top billede

Læs også: 

Rygte: Microsoft lukker Messenger om kort tid

It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

"We've got good news to share! Skype and Messenger are coming together."

Sådan indleder Tony Bates, der er præsident for Skype-afdelingen i Microsoft, et blogindlæg på blogs.skype.com.

Den nyeste version Skype 6.0, der udkom for et par uger siden, har allerede givet brugerne mulighed for at logge ind på Skype ved at bruge en Microsoft-konto.

Sammenkoblingen vil blandt andet betyde, at ens oprindelige kontakter fra Messenger automatisk vil bliver overført til Skype.

Den bedste kommunikationsoplevelse
Tony Bates opfordrer brugerne til at få downloadet den nyeste version af Skype og selv opleve, hvordan det nye Skype tager sig ud.  

"Vores mål er fortsat at levere den bedste kommunikationsoplevelse for alle overalt. Vi ønsker at fokusere vores indsats på at gøre tingene enklere for vores brugere, samtidig med, at vi løbende forbedrer den samlede oplevelse," skriver Tony Bates videre.

Windows Live Messenger vil gå på pension verden over i starten af 2013, dog med undtagelse af Kina, hvor tjenesten fortsat vil stilles til rådighed.

En rækker af de funktioner Messenger-brugere kan se frem til er blandt andet bedre understøttelse til alle platforme, deling af skærme, videoopkald på mobiltelefoner, videoopkald med Facebook-venner samt Skypes og Messengers oprindelige funktioner samlet på ét sted.

Læs også: 

Rygte: Microsoft lukker Messenger om kort tid

It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S