Pris-ballade: Sådan skal du angribe it-outsourcing

Det danske marked for it-outsourcing er uigennemsigtigt, mener Dansk IT, der har nogle gode råd til, hvordan man alligevel får overblik. Se dem her.

Artikel top billede

Læs også: 

Kritik: Disse danske outsourcing-firmaer tager overpris

Danske it-firmaer efter kritik: Derfor er vores priser fair

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Det offentlige betaler overpris for it-projekter

Henrik Zangenberg har tidligere påpeget, at det danske marked for it-outsourcing ikke er perfekt, og at der i nogle særlige tilfælde forekommer en overbetaling.

Udmeldingen kom på baggrund af en endnu ikke offentliggjort benchmark-undersøgelse, som rådgivningsvirksomheden Zangenberg & Company har udarbejdet.

Hos Dansk IT er man overvejende enig i Henrik Zangenbergs anklager.

"Vi er som forening selvfølgelig tilhænger af gennemsigtighed på markedet for it-outsourcing. Vi synes sådan en bechmark-undersøgelse er rigtig nyttig, for den kaster lys på, at man som indkøber skal være opmærksom på markedet," siger Tony Franker, direktør for Dansk IT.

Han tilføjer, at Dansk IT kun kan bifalde undersøgelser, der fremmer gennemsigtigheden på markedet.

Dog vil de yderligere afvente med at kommentere specifikt på rapportens analyser og konklusioner, til de har haft mulighed for at kigge den nærmere igennem.

Budskab til Dansk IT's medlemmer

Det er dog en god lejlighed til at komme med nogle helt overordnede budskaber til medlemmerne af Dansk IT. 

"Det er vigtigt at benytte sådan en undersøgelse til at sige meget tydeligt til vores egne medlemmer, og alle der har indkøbsansvar på det her område, at nu må I ikke være naive. Leverandørerne går efter at få den højeste pris på deres produkt, sådan er det," siger Tony Franke og tilføjer:

"Jeg kan heller ikke fortænke leverandørerne i, at de vil tjene penge og have så meget for deres produkt som muligt."

"Som indkøber skal man bare være opmærksom på det faktum, og eventuelt overveje om man skal hente noget hjælp ind udefra af en mere uafhængig rådgiver."

Hvor er de standardiserde priser? 

Dansk IT mener godt, at der på nogle områder kan sættes priser på standardydelser indenfor it-outsourcing, der kan hjælpe til at gøre markedet mere gennemsigtigt.

Derudover ser man frem til at se undersøgelsen igennem og se på, hvad det er for nogle forudsætninger analyserne bygger på.

"Vi må vendte tilbage, når vi har set rapporten nærmere igennem. Men det er vigtigt at slå fast, at man som indkøber ikke skal være naiv i forhold til, hvordan man sikrer sig en fornuftigt pris," siger Tony Franke.

Læs også: 

Kritik: Disse danske outsourcing-firmaer tager overpris

Danske it-firmaer efter kritik: Derfor er vores priser fair

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Det offentlige betaler overpris for it-projekter

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura