Kritik: Disse danske outsourcing-firmaer tager overpris

Der forekommer massiv og konsekvent overbetaling på outsourcing-kontrakter, der kun er udbudt til fire danske it-leverandører, lyder anklagen fra rådgivningsfirma.

Artikel top billede

Læs også: 

Derfor svinger danske outsourcing-priser så meget

Test dig selv: Så lidt bør du betale for din it-outsourcing

Læs selskabernes svar på tiltale: Danske it-firmaer efter kritik: Derfor er vores priser fair.

Hvis du skal til at have udbudt din næste outsourcing-aftale, så bør du måske genoverveje, hvem du sender den til.

Der forekommer nemlig en markant overbetaling, hvis udbudsrunden kun har haft besøg af særligt fire leverandører.

"Man ender oftest med en aftale, der er over markedsprisen, når man alene vælger at indgå i dialog med de fire store leverandører - IBM, KMD, CSC og NNIT," siger Henrik Zangenberg, som er direktør for it-rådgivningsvirksomheden Zangenberg & Company.

Han har selv været med til at stifte Zangenberg & Company efter en fortid hos blandt andre IBM og analysehuset Gartner.

Firmaet er en klassisk rådgivningsvirksomhed med speciale i it-strategiske problemstillinger og rådgiver større private og offentlige organisationer om blandt andet it-aftaler.

Det siger undersøgelsen

Den kontante udmeldingen kommer på baggrund af en endnu ikke offentliggjort benchmark-undersøgelse, som rådgivningsvirksomheden har udarbejdet.

"Vores datamateriale viser en overbetaling på mindst 25 procent ved de store leverandører i situationer, hvor prisen ikke har været markedsprøvet. Her spiller det naturligvis også ind, at vi ofte benchmarker prisen et stykke tid efter aftaleindgåelse," lyder det fra Henrik Zangenberg.

Zangenberg & Company er en rådgivningsvirksomhed med speciale i it-strategiske problemstilinger og rådgiver større private og offentlige organisationer om blandt andet it-aftaler. 

Det samlede marked har analysehuset IDC tidligere vurderet til at være på cirka 17 milliarder kroner.

Zangenberg & Company har tidligere udarbejdet en række forskellige arketypiske outsourcing-kundescenarier, der stiller en markedspris op for forskellige typer outsourcing-aftaler.

Og  ud fra datagrundlaget, har firmaet således fastlagt markedspriser på forskellige ydelser.  

Vær bevidst om markedet

Tidligere i år var Henrik Zangenberg ude med en benchmark-analyse, der viste, at danske firmaer i gennemsnit betaler en overpris på mellem 25 procent og 30 procent på outsourcingmarkedet.

Men med denne nye ikke-offentliggjorte undersøgelse er Zangenberg & Company kommet tættere på, hvor overbetalingen finder sted.

Der er set eksempler på, at alle fire leverandører har indgået aftaler meget tæt på markedsprisen, men rådgivningsvirksomheden har altså iagttaget en særlig markedsdynamik, som kunderne bør være opmærksomme på. 

"Det er værd at bemærke, at vi finder aftaler, som ligger på markedsprisen, men det er typisk, de aftaler der, udover de store leverandører, også har inkluderet nogle af de mellemstore og udenlandske spillere i udbudsrunden," siger han.

Læs selskabernes svar på tiltale: Danske it-firmaer efter kritik: Derfor er vores priser fair.

Her er konklusionen på de opsigtsvækkende tal

Læs også: Danske it-firmaer efter kritik: Derfor er vores priser fair.

Men analysen og konklusionen er efter Henrik Zangenbergs mening meget klar:

Der finder konsekvent en overbetaling sted i de aftaler, der kun har været i dialog med de fire store leverandører.

"Vi har kun eksempler, der peger i den retning, selvom det selvfølgelig ikke er noget bevis for, at det altid er sådan. Men det er tilsyneladende ikke et perfekt marked, for så ville det jo ikke se sådan her ud," siger Henrik Zangenberg.

Zangenberg & Company har valgt at anonymisere leverandør og kunde, men understreger at nedenstående tabel ikke er et ualmindeligt billede på, hvordan sammenlignelige ydelser varierer i pris fra samme leverandør alt efter, hvilken udbudsform kunden har foretaget.

 Udbudsform
Historie
Pris ift Benchmark
Kunde 1
Udbud med markedsdeltagere - store såvel som mellemstore
Indgået i 2011
Pris = benchmark
Kunde 2
Dialog med markedsspillere.
Ny aftale 2012.
Pris 25% over benchmark
Kunde 3
Intet udbud.
Aftale indgået for mere end 5 år siden.
Pris 70% over benchmark
Kunde 4
Tilbud fra flere af de fire store aktører
Aftale indgået indenfor de sidste 5 år.
Pris 50% over benchmark

"Alle aftalerne i tabellen har en årlig værdi (den faktiske pris) på 10 millioner kroner, og flere af dem har en årlig værdi på over 30 mio kr. Der er altså tale om en årlig overpris på over fem milioner kroner for flere af aftalerne," foræller Henrik Zangenberg. 

Leverandørerne står ikke og banker på døren

Det handler om at invitere et bredt snit af markedet, hvis du ikke vil stå med en dyr og overbetalt it-outsourcingaftale.  

"Vi kan se ud af vores data, at de store leverandører i markedet har meget varierende prissætning på samme ydelser hos forskellige kunder. De kunder, der har opnået den rigtige pris, har opnået det i en konkurrence, hvor der har været et bredt udsnit af markedet - ikke kun de store," siger Henrik Zangenberg.

Så kunderne skal ifølge rådgivningsvirksomheden være opmærksomme på selv at skabe konkurrencen.

"Vi har udover vores undersøgelse også talt med kunder, som har betalt for meget hos en af de store leverandører. De fortæller os, at selvom de har været hos en af de store leverandører i lang tid, så oplever de ikke, at de andre store leverandører står og banker på døren for at forsøge at overtage deres kontrakt," siger Henrik Zangenberg.

Zangenberg & Company vil i løbet af de kommende par uger offentliggøre undersøgelsen og indtil da vil intet blive frigivet.

Computerworld har forelagt anklagen for de fire implicerede. Se deres svar her.

Læs selskabernes svar på tiltale: Danske it-firmaer efter kritik: Derfor er vores priser fair.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S