Ericsson sætter tusindvis af ansatte på porten

Ericsson smider tusindvis af ansatte i Sverige på porten. Dansk direktør vil ikke afvise en kommende dansk fyringsrunde.

Artikel top billede

Læs også:
Svenske fyringer koster Ericsson milliardbeløb

Ericsson-boss: Her tjener vi vores mange milliarder

Ericsson fyrer og lukker dansk afdeling

En trist meddelelse mødte onsdag medarbejderne hos netværksgiganten Ericsson.

Intet mindre end 1.550 ud af omkring 17.800 ansatte i Sverige står til at miste jobbet som led i en større effektiviseringsproces, der rammer alle dele af den svenske organisation. 

Prikkerunden, der forventes at være færdig i marts næste år, går dog hårdest ud over netværksdivisionen.

Det sætter naturligvis spekulationerne i gang om, hvorvidt Ericssons medarbejdere i Danmark har grund til bekymring.

Justerer løbende dansk forretning

Men Ericssons direktør i Danmark, Lars Tofft, afviser i første omgang, at udmeldingen i Sverige har noget som helst med Danmark at gøre.

"Meldingen i Sverige drejer sig udelukkende om den svenske del af organisation og berører ikke Danmark," fortæller Lars Tofft.

Men på spørgsmålet om, hvorvidt en lignende sparerunde kan være på vej hos Ericssons danske organisation i den nærmest fremtid, er svaret mindre direkte.

"Vi justerer løbende vores organisation til omstændighederne på markedet, og det har vi altid gjort - både i opadgående og nedadgående retning," lyder svaret fra Lars Tofft.

Han stod da også ved roret i 2009, da selskabet lukkede sin afdeling i Struer, hvilket betød et farvel til cirka 200 medarbejdere - omkring en tredjedel af den samlede danske medarbejderstab.

Kan du afvise, at en fyringsrunde er på vej i Danmark i den nærmeste fremtid?

"Det har jeg ingen kommentarer til," lyder svaret.

Ericsson har i dag små 400 ansatte i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect