Ericsson sætter tusindvis af ansatte på porten

Ericsson smider tusindvis af ansatte i Sverige på porten. Dansk direktør vil ikke afvise en kommende dansk fyringsrunde.

Artikel top billede

Læs også:
Svenske fyringer koster Ericsson milliardbeløb

Ericsson-boss: Her tjener vi vores mange milliarder

Ericsson fyrer og lukker dansk afdeling

En trist meddelelse mødte onsdag medarbejderne hos netværksgiganten Ericsson.

Intet mindre end 1.550 ud af omkring 17.800 ansatte i Sverige står til at miste jobbet som led i en større effektiviseringsproces, der rammer alle dele af den svenske organisation. 

Prikkerunden, der forventes at være færdig i marts næste år, går dog hårdest ud over netværksdivisionen.

Det sætter naturligvis spekulationerne i gang om, hvorvidt Ericssons medarbejdere i Danmark har grund til bekymring.

Justerer løbende dansk forretning

Men Ericssons direktør i Danmark, Lars Tofft, afviser i første omgang, at udmeldingen i Sverige har noget som helst med Danmark at gøre.

"Meldingen i Sverige drejer sig udelukkende om den svenske del af organisation og berører ikke Danmark," fortæller Lars Tofft.

Men på spørgsmålet om, hvorvidt en lignende sparerunde kan være på vej hos Ericssons danske organisation i den nærmest fremtid, er svaret mindre direkte.

"Vi justerer løbende vores organisation til omstændighederne på markedet, og det har vi altid gjort - både i opadgående og nedadgående retning," lyder svaret fra Lars Tofft.

Han stod da også ved roret i 2009, da selskabet lukkede sin afdeling i Struer, hvilket betød et farvel til cirka 200 medarbejdere - omkring en tredjedel af den samlede danske medarbejderstab.

Kan du afvise, at en fyringsrunde er på vej i Danmark i den nærmeste fremtid?

"Det har jeg ingen kommentarer til," lyder svaret.

Ericsson har i dag små 400 ansatte i Danmark.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect