Ericsson sætter tusindvis af ansatte på porten

Ericsson smider tusindvis af ansatte i Sverige på porten. Dansk direktør vil ikke afvise en kommende dansk fyringsrunde.

Artikel top billede

Læs også:
Svenske fyringer koster Ericsson milliardbeløb

Ericsson-boss: Her tjener vi vores mange milliarder

Ericsson fyrer og lukker dansk afdeling

En trist meddelelse mødte onsdag medarbejderne hos netværksgiganten Ericsson.

Intet mindre end 1.550 ud af omkring 17.800 ansatte i Sverige står til at miste jobbet som led i en større effektiviseringsproces, der rammer alle dele af den svenske organisation. 

Prikkerunden, der forventes at være færdig i marts næste år, går dog hårdest ud over netværksdivisionen.

Det sætter naturligvis spekulationerne i gang om, hvorvidt Ericssons medarbejdere i Danmark har grund til bekymring.

Justerer løbende dansk forretning

Men Ericssons direktør i Danmark, Lars Tofft, afviser i første omgang, at udmeldingen i Sverige har noget som helst med Danmark at gøre.

"Meldingen i Sverige drejer sig udelukkende om den svenske del af organisation og berører ikke Danmark," fortæller Lars Tofft.

Men på spørgsmålet om, hvorvidt en lignende sparerunde kan være på vej hos Ericssons danske organisation i den nærmest fremtid, er svaret mindre direkte.

"Vi justerer løbende vores organisation til omstændighederne på markedet, og det har vi altid gjort - både i opadgående og nedadgående retning," lyder svaret fra Lars Tofft.

Han stod da også ved roret i 2009, da selskabet lukkede sin afdeling i Struer, hvilket betød et farvel til cirka 200 medarbejdere - omkring en tredjedel af den samlede danske medarbejderstab.

Kan du afvise, at en fyringsrunde er på vej i Danmark i den nærmeste fremtid?

"Det har jeg ingen kommentarer til," lyder svaret.

Ericsson har i dag små 400 ansatte i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg