Forbrugerråd: Skarp kritik af Dell

Forbrugerrådet kalder Dells forretningsmetoder for 'udanske'. Dell kræver nemlig, at kunderne skal skrive under på, at de har ansvaret, hvis deres nye Dell-pc bliver brugt til at fremstille masseødelæggelsesvåben eller ender i lande som Cuba og Nordkorea. Det ansvar kan forbrugeren umuligt løfte, mener Forbrugerrådet.

Ifølge de amerikanske eksportregler er Dell forpligtet til at sørge for, at virksomhedens computere ikke falder i hænderne på USA's fjender.

Derfor skal også danske kunder skrive under på, at de vil sikre, at computeren ikke ender på Cuba eller i andre lande, som er fjendtlige overfor USA.

Det ansvar kan forbrugeren ikke løfte, mener Willy Dyhr fra Forbrugerrådet, som kalder metoderne 'udanske'.

- Hvis forbrugeren siger ja til at sikre, at computeren ikke ender på Cuba, kan han jo retsforfølges, hvis computeren rent faktisk ender på Cuba. Køberen får ansvaret for at gennemføre amerikansk udenrigspolitik, og det er ikke et ansvar, som man kan tørre af på danske forbrugere. Desuden bliver der nok ikke mindre terrorisme i verden af det her, mener Willy Dyhr.

Dell ser anderledes på det.

- Vi mener, ikke at vi flytter ansvaret over på forbrugeren. Vi stiller de her spørgsmål for selv at leve op til vores ansvar som virksomhed, siger Peter Larsson, marketingschef hos Dell.

Gamle vilkår

- Vi har haft de her vilkår, og spurgt vores kunder om det her i fire år, og vi er som amerikansk virksomhed nødsaget til at gøre det for at leve op til amerikanske eksportregler, siger han.

I modsætning til andre amerikanske producenter af pc?er sælger Dell sine pc?er direkte til forbrugerne. Alle amerikanske virksomheder, der sælger direkte til slutbrugere er underlagt regler om at stille spørgsmålene.

Peter Larsson oplyser, at der ikke har været sager i Norden om overtrædelser af betingelserne, men det tilfredsstiller ikke Forbrugerrådet, at loven ikke har været praktisk anvendt på danske forbrugere.

- Dell bør holde de metoder ude af EU og gøre som de andre fabrikanter - nemlig lade producenten tage ansvar for sit produkt, siger Willy Dyhr.

Forhandlerne overtager ansvaret

Salgs- og marketingdirektør i Hewlett-Packard, Anders Herløv, føler lidt med Dell.

Som Dell er HP også amerikanskejet og dermed underlagt de samme eksportregler. Men da HP ikke sælger produkter direkte til forbrugere, indgås aftalen om videresalg med forhandlerne, som så har ansvaret for at overholde loven.

- Vores forhandlere skriver under på, at de ikke uden videre må sælge computere videre uden for Europa eller til lande, personer eller organisationer, der står opført på den amerikanske regerings "restricted parties list", siger Anders Herløv.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S