It-kæmpe taber første omgang i udbudsopgør

En klage over et stort it-udbud medførte ikke, at hele processen blev stoppet øjeblikeligt. It-kæmpe overvejer nu næste skridt i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: It-kæmpe klager over stærkt udskældt it-udbud

It-kæmpen Fujitsu klagede til Klagenævn for Udbud over et stort ESDH-rammeudbud, som 94 myndigheder er tilmeldt.

Det skete efter kritik på stribe, hvor Dansk Industri har kaldt udbuddet "makværk" og en "skueproces". Ligesom leverandøren Traen trak sig helt fra processen, fordi det ville være "spild af tid" at deltage.

Men Fujitsus klage fik ikke opsættende virkning, hvorved kontrakten til Ditmer A/S kan føres ud i livet.

Overvejer næste skridt

Hos Fujitsu bekræfter man, at klagen ikke blev tillagt opsættende virkning.

"Lige nu overvejer vi det videre forløb," udtaler marketingschef Christian Torp fra Fujitsu.

Selskabet fastholder, at udbuddet ikke er i orden, og at blandt andet måden priserne blev vurderet på, ikke holder vand.

Dermed er det uvist, hvornår der måtte komme en eventuel endelig vurdering af udbuddet.

Klub er glad for afgørelsen

Men hos brugerklubben Sbsys, der står bag udbuddet, har man tilsyneladende svært ved at få hænderne ned.

"Vi har hele tiden været overbevist om, at vi har gjort tingene rigtigt. Og såvel i opbygningen af SBSYS som i udarbejdelsen og gennemførelsen af det aktuelle udbud har vi haft al den bedste juridiske assistance til at sørge for, at tingene er gjort på rette vis," udtaler formand for forretningsudvalget i Brugerklubben Sbsys Helle Berg i en skriftlig kommentar."

"Fra alle juridiske instanser har vi kun fået anerkendende meldinger, ligesom Klagenævnet for Udbud nu også siger, at der ikke er udsigt til, at noget i udbuddet bør ændres. Vi kan derfor fortsætte samarbejdet med vores valgte leverandør," oplyser hun.

Også selve konstruktionen af brugerklubben, der i øvrigt holder sine dokumenter og papirer gemt for offentligheden, er blevet kritiseret.

Men en klage over det fra Traen, blev ikke taget op af Konkurrencestyrelsen grundet et ressourcespørgsmål.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision