It-kæmpe taber første omgang i udbudsopgør

En klage over et stort it-udbud medførte ikke, at hele processen blev stoppet øjeblikeligt. It-kæmpe overvejer nu næste skridt i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: It-kæmpe klager over stærkt udskældt it-udbud

It-kæmpen Fujitsu klagede til Klagenævn for Udbud over et stort ESDH-rammeudbud, som 94 myndigheder er tilmeldt.

Det skete efter kritik på stribe, hvor Dansk Industri har kaldt udbuddet "makværk" og en "skueproces". Ligesom leverandøren Traen trak sig helt fra processen, fordi det ville være "spild af tid" at deltage.

Men Fujitsus klage fik ikke opsættende virkning, hvorved kontrakten til Ditmer A/S kan føres ud i livet.

Overvejer næste skridt

Hos Fujitsu bekræfter man, at klagen ikke blev tillagt opsættende virkning.

"Lige nu overvejer vi det videre forløb," udtaler marketingschef Christian Torp fra Fujitsu.

Selskabet fastholder, at udbuddet ikke er i orden, og at blandt andet måden priserne blev vurderet på, ikke holder vand.

Dermed er det uvist, hvornår der måtte komme en eventuel endelig vurdering af udbuddet.

Klub er glad for afgørelsen

Men hos brugerklubben Sbsys, der står bag udbuddet, har man tilsyneladende svært ved at få hænderne ned.

"Vi har hele tiden været overbevist om, at vi har gjort tingene rigtigt. Og såvel i opbygningen af SBSYS som i udarbejdelsen og gennemførelsen af det aktuelle udbud har vi haft al den bedste juridiske assistance til at sørge for, at tingene er gjort på rette vis," udtaler formand for forretningsudvalget i Brugerklubben Sbsys Helle Berg i en skriftlig kommentar."

"Fra alle juridiske instanser har vi kun fået anerkendende meldinger, ligesom Klagenævnet for Udbud nu også siger, at der ikke er udsigt til, at noget i udbuddet bør ændres. Vi kan derfor fortsætte samarbejdet med vores valgte leverandør," oplyser hun.

Også selve konstruktionen af brugerklubben, der i øvrigt holder sine dokumenter og papirer gemt for offentligheden, er blevet kritiseret.

Men en klage over det fra Traen, blev ikke taget op af Konkurrencestyrelsen grundet et ressourcespørgsmål.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS