It-kæmpe taber første omgang i udbudsopgør

En klage over et stort it-udbud medførte ikke, at hele processen blev stoppet øjeblikeligt. It-kæmpe overvejer nu næste skridt i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: It-kæmpe klager over stærkt udskældt it-udbud

It-kæmpen Fujitsu klagede til Klagenævn for Udbud over et stort ESDH-rammeudbud, som 94 myndigheder er tilmeldt.

Det skete efter kritik på stribe, hvor Dansk Industri har kaldt udbuddet "makværk" og en "skueproces". Ligesom leverandøren Traen trak sig helt fra processen, fordi det ville være "spild af tid" at deltage.

Men Fujitsus klage fik ikke opsættende virkning, hvorved kontrakten til Ditmer A/S kan føres ud i livet.

Overvejer næste skridt

Hos Fujitsu bekræfter man, at klagen ikke blev tillagt opsættende virkning.

"Lige nu overvejer vi det videre forløb," udtaler marketingschef Christian Torp fra Fujitsu.

Selskabet fastholder, at udbuddet ikke er i orden, og at blandt andet måden priserne blev vurderet på, ikke holder vand.

Dermed er det uvist, hvornår der måtte komme en eventuel endelig vurdering af udbuddet.

Klub er glad for afgørelsen

Men hos brugerklubben Sbsys, der står bag udbuddet, har man tilsyneladende svært ved at få hænderne ned.

"Vi har hele tiden været overbevist om, at vi har gjort tingene rigtigt. Og såvel i opbygningen af SBSYS som i udarbejdelsen og gennemførelsen af det aktuelle udbud har vi haft al den bedste juridiske assistance til at sørge for, at tingene er gjort på rette vis," udtaler formand for forretningsudvalget i Brugerklubben Sbsys Helle Berg i en skriftlig kommentar."

"Fra alle juridiske instanser har vi kun fået anerkendende meldinger, ligesom Klagenævnet for Udbud nu også siger, at der ikke er udsigt til, at noget i udbuddet bør ændres. Vi kan derfor fortsætte samarbejdet med vores valgte leverandør," oplyser hun.

Også selve konstruktionen af brugerklubben, der i øvrigt holder sine dokumenter og papirer gemt for offentligheden, er blevet kritiseret.

Men en klage over det fra Traen, blev ikke taget op af Konkurrencestyrelsen grundet et ressourcespørgsmål.

Læses lige nu

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job