It-kæmpe taber første omgang i udbudsopgør

En klage over et stort it-udbud medførte ikke, at hele processen blev stoppet øjeblikeligt. It-kæmpe overvejer nu næste skridt i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: It-kæmpe klager over stærkt udskældt it-udbud

It-kæmpen Fujitsu klagede til Klagenævn for Udbud over et stort ESDH-rammeudbud, som 94 myndigheder er tilmeldt.

Det skete efter kritik på stribe, hvor Dansk Industri har kaldt udbuddet "makværk" og en "skueproces". Ligesom leverandøren Traen trak sig helt fra processen, fordi det ville være "spild af tid" at deltage.

Men Fujitsus klage fik ikke opsættende virkning, hvorved kontrakten til Ditmer A/S kan føres ud i livet.

Overvejer næste skridt

Hos Fujitsu bekræfter man, at klagen ikke blev tillagt opsættende virkning.

"Lige nu overvejer vi det videre forløb," udtaler marketingschef Christian Torp fra Fujitsu.

Selskabet fastholder, at udbuddet ikke er i orden, og at blandt andet måden priserne blev vurderet på, ikke holder vand.

Dermed er det uvist, hvornår der måtte komme en eventuel endelig vurdering af udbuddet.

Klub er glad for afgørelsen

Men hos brugerklubben Sbsys, der står bag udbuddet, har man tilsyneladende svært ved at få hænderne ned.

"Vi har hele tiden været overbevist om, at vi har gjort tingene rigtigt. Og såvel i opbygningen af SBSYS som i udarbejdelsen og gennemførelsen af det aktuelle udbud har vi haft al den bedste juridiske assistance til at sørge for, at tingene er gjort på rette vis," udtaler formand for forretningsudvalget i Brugerklubben Sbsys Helle Berg i en skriftlig kommentar."

"Fra alle juridiske instanser har vi kun fået anerkendende meldinger, ligesom Klagenævnet for Udbud nu også siger, at der ikke er udsigt til, at noget i udbuddet bør ændres. Vi kan derfor fortsætte samarbejdet med vores valgte leverandør," oplyser hun.

Også selve konstruktionen af brugerklubben, der i øvrigt holder sine dokumenter og papirer gemt for offentligheden, er blevet kritiseret.

Men en klage over det fra Traen, blev ikke taget op af Konkurrencestyrelsen grundet et ressourcespørgsmål.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S