Keld Jersild efter exit: Sådan efterlader jeg NetDesign

Konkurrenterne skal absolut ikke vente sig mindre konkurrence fra NetDesign, lyder det fra topchef Keld Jersild Olsen, der er vemodig over sin afgang.

Artikel top billede

Læs også:

Topchef Keld Jersild Olsen færdig i NetDesign

TDC dropper selskaber - har ny strategi

TDC-konkurrenter jubler: Nu tager vi NetDesigns kunder

Det har ikke skortet på omvæltninger i Keld Jersild Olsens karriere igennem de sidste par år, hvor han nu for anden gang på under tre år må forlade en direktørstol mere eller mindre frivilligt.

Men hvor han i forbindelse med sin pludselige exit som direktør for HP forrige sommer var tavs som graven, er kommunikationsstrategien anderledes åben i forbindelse med hans aktuelle afsked med NetDesign, som du kan læse mere om her.

Afskeden kommer i kølvandet på meldingen om, at hele NetDesigns salgsafdeling flyttes over i TDC Erhverv, hvor NetDesigns mere end 350 medarbejdere nu skal fokusere på rollen som fokuseret kompetencehus i forhold til at udvikle integrerede netværksløsninger.

Selv har Keld Jersild Olsen kendt til omstruktureringerne i flere uger, og han lægger ikke skjul på, at den sidste tid har været hektisk.

Rigtigt hårde uger

"Det har været nogle rigtig hårde uger med et stort arbejde i at planlægge integrationen. Men det har også været ærgerligt med den røre i pressen, ærgerligt, fordi mange af historierne har været upræcise og overdrevne," siger han.

Det sker med hentydning til, at NetDesign, trods overflytningen af salgsafdelingen til TDC Erhverv stadig fortsætter som selvstændig enhed med mere end 350 ansatte, mens skriverierne ifølge Jersild kunne give indtryk af en mere fuldendt integration.

Selv om han ikke nåede mere end et godt år i chefstolen, fortæller han, at det er med vemod, at han forlader NetDesign.

"Det er en stærk virksomhed med et godt brand og meget dygtige kolleger, så ja, det er med vemod, at jeg stopper."

Han bakker han op om flytningen af salgsteamet, selv om det betyder, at hans egen rolle ryger ud af ligningen.

"Jeg er meget enig i, at det er det rigtige at gøre, både for NetDesign og for TDC. Sammen har de to selskaber en meget større salgsmuskel i forhold til salg af NetDesigns løsninger. Det bliver nu et af Danmarks stærkeste konsulenthuse i tæt samarbejde med et af Danmarks allerstærkeste salgsorganisationer," siger han.

Derfor skal konkurrenter ikke glæde sig for tidligt

På spørgsmålet om, hvad det er for en virksomhed, han efterlader, lyder svaret:

"Jeg efterlader en meget stærk virksomhed, som klart er en af de stærkeste integratorer på det danske it-marked - et af de stærkeste løsningshuse i Danmark."

I forbindelse med TDC's udmeldinger har konkurrenter været ude og udtale, at de nu regner med at kapre kunder fra NetDesign, da kunderne foretrækker mindre løsningspartnere.

Men det afviser den afgående direktør.

"Det er ikke det, jeg kan konstatere. Jeg kan konstatere, at vi har været i stand til at fastholde og udvide vores markedsandel på vores områder, så jeg kan ikke genkende billedet af, at kunderne foretrækker en lille leverandør fremfor en stor dygtig leverandør," siger han.

"NetDesign i dag er en meget stærk virksomhed, vi har branchens bedste medarbejdere, og vi har de fleste certificeringer, og vi er klart den største på markedet for integrationsløsninger."

Når Keld Jersild Olsen om et stykke tid har overleveret arbejdet til sin midlertidige efterfølger, Eva Berneke, er planen at puste ud et stykke tid efterfulgt af en god, lang juleferie.

"Og så må vi se, hvad der dukker op," lyder det fra Keld Jersild Olsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S