IBM: Opsving skaber 15.000 nye job i år

Verdens største it-firma, IBM, vil hyre 15.000 nye medarbejdere i 2004, fordi virksomhederne er begyndt at købe it igen. Meldingen kommer i kølvandet på, at IBM er blevet kritiseret for at flytte 3.000 arbejdspladser fra USA til Kina og Indien.

Der er et opsving i gang på it-markedet, så verdens største it-firma IBM vil ansætte 15.000 nye medarbejdere i år, skriver Cnet.

De nye arbejdspladser hos IBM kommer nu, fordi selskabets erhvervskunder begyndte at købe mere teknologi i fjerde kvartal sidste år. Det er første bølge af opsvinget, vurderer IBM.

Selskabet mener, at it-branchen er ved at komme ovenpå efter et treårigt kollaps, der er blevet forværret af en svag verdensøkonomi, it-overkapacitet og store nedskæringer i virksomheder.

Private forbrugere skruede op for it-indkøbene i 2003, men altså først i fjerde kvartal åbnede virksomhederne for alvor pengekassen og begyndte at købe it igen.

Flest job i udlandet

De nye planer betyder, at IBM vil skabe 4.500 nye job alene i USA i år.

- Vi kommer til at hyre flere nye medarbejdere i USA, end vi flytter arbejdspladser til udlandet, siger en repræsentant fra IBM til Cnet.

Meldingen kommer i kølvandet på, at IBM er blevet skarpt kritiseret for planer om at flytte arbejdspladser fra USA til lande som Indien og Kina, hvor arbejdskraften er langt billigere.

Dermed bliver 30 procent af de nye job placeret i USA, mens resten skabes uden for koncernens hjemland. Med de nye job kommer IBM op på at have 330.000 ansatte i hele verden.

IBM fastholder planerne om at flytte 3.000 job til Indien og Kina i 2004, men begrunder flytningerne med, at Asien er selskabets største vækstmarked, hvor IBM skal være stærkt repræsenteret.

IBM vil endnu ikke oplyse, hvor at resten af de nye arbejdspladser bliver oprettet.

Selskabet oplyser dog, at arbejdspladserne bliver skabt i lande, hvor det er muligt at få fat i den nødvendige tekniske arbejdskraft, hvor der er et stort kundepotentiale, og hvor lønningerne er lave.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job