Software-firma slipper billigt ud af bro-sag

Norskejede Software Innovation kan nøjes med at betale 2,8 millioner kroner i erstatning til A/S Storebælt, efter det mislykkedes softwarehuset at levere et nyt kundesystem til tiden. A/S Storebælt har desuden fået de seks millioner kroner, som broselskabet i første omgang betalte for systemet, tilbage.

Det børsnoterede, norske softwareselskab Software Innovation slipper med at betale 2,8 millioner til A/S Storebælt for ikke at overholde leveringsdatoen på et CRM-system til Storebæltsbroen og Øresundsbroen.

Det er essensen af et forlig, som de to parter har indgået, skriver Software Innovation i en pressemeddelelse.

Dermed slipper det norske software-hus relativt billigt fra bro-affæren. De første skøn lød på, at erstatningen kunne blive helt op til 14 millioner kroner.

Det seneste bud på en forligssum, som Software Innovation bragte allerede i juni måned, lød på 8,4 millioner kroner, men endte altså langt lavere.

Software Innovation har dog allerede betalt de knap seks millioner kroner, som A/S Storebælt allerede havde betalt for projektet, tilbage med det samme, efter at aftalen blev brudt.

Fandt sig ikke i forsinkelser

Administrerende direktør for Software Innovation i Danmark, Frank Høyer Rasmussen, har tidligere forklaret til Computerworld Online, at tidsplanen skred, fordi projektet indeholdt meget kundespecifik programmering, og at integrationsarbejdet med A/S Storebælts eksisterende systemer blev kompliceret.

Derfor kunne Software Innovation ikke levere systemet til den aftalte dato i sommeren 2003. Da A/S Storebælt ikke kunne acceptere en ændring i tidsplanen, valgte bro-selskabet at benytte sig af den ret til at afbryde projektet, som var indskrevet i kontrakten.

Affæren blev dyr for den danske afdeling af det norskejede Software Innovation, som også skulle betale arbejdslønnen for udviklerne.

Frank Høyer Rasmussen vurderede i den sammenhæng, at den udviklede kode var så speciel, at Software Innovation ikke kunne bruge den i en anden sammenhæng.

Tabet af penge på bro-sagen var en af årsagerne til, at den danske afdeling af det norskejede softwarehus modtog en kapitalindsprøjtning på 45 millioner kroner fra Norge i december.

Dermed har nordmændene i alt sendt 77 millioner kroner til den danske afdeling af Software Innovation i de seneste to år.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job