Teleselskabet 3 beder EU om milliardlån til 4G-investeringer

Teleselskab har bedt EU's medlemslande om en hjælpende hånd til at føre selskabets 4G-planer i Danmark og Sverige ud i livet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Læs også: Styrelse om bredbånd: Sådan får du snablen i støttekasser

Efter droppet fiber-udbud: Her er kommunens nye plan

Mens det intenst kapløb mellem teleselskaberne om 4G-udrulningen er i fuld gang, viser det sig nu, at teleselskabet 3 har bedt om hjælp til investeringerne fra en uventet front.

3, der ellers har ganske pengestærke kinesiske kræfter i ryggen foruden den rige svenske Wallenberg-familie, har nemlig anmodet om et lån på 200 millioner euro - eller hvad der svarer til intet mindre end 1,5 milliarder danske kroner - af Den europæiske Investeringsbank (EIB), der er ejet af EU's 27 medlemslande.

Det fremgår af en meddelelse på investeringsbankens hjemmeside.

Her fremgår det, at bankens bestyrelse indtil videre har godkendt lånet på 200 millioner euro til projektet, der har følgende beskrivelse.

"Projektet drejer sig om udrulning af et nyt 4G/LTE-baseret mobilt netværk i Sverige og Danmark. Efter at have vundet nye mobile licenser i 2011, startede udrulningen, som vil resultere i mange nye eller erstattede punkter. Det nye netværk vil bane vejen for mobilt højhastighedsbredbånd i lighed med faste bredbåndservices."

3: Første gang vi låner her
Hos 3 bekræfter kommunikationschef Stine Green Paulsen anmodningen om lånet til udbygning af 4G-nettet.

"Det er første gang, vi har søgt om penge her. Lånet er endnu ikke endelig godkendt," lyder det fra Stine Green Paulsen, der ikke har mere at tilføje.

Ifølge pressekontoret hos Den europæiske Investeringsbank er godkendelsen fra bankens bestyrelse det første og sværeste ud af tre skridt på vejen til lånet.

Dermed er den væsentligste udfordring på vejen til lånet altså allerede passeret, selv om det ikke er alle projekter med godkendt-status, der ender ud i et lån.

Næste skridt er forhandlinger og fintuning af aftalen, og tidsrammen er meget forskellig fra projekt til projekt, hvorfor det er svært at sige, hvornår pengene eventuelt vil falde i 3's hænder.

Der er  ikke andre teleselskaber i Skandinavien, der har søgt om penge. Men sker det, vil disse projekter også bliver overvejet, fortæller bankens pressekonsulent Richard Willis.

Låner ud til lav rente

Skulle alting falde på plads, er der noget, der tyder på, at 3 kan se frem til en finansiering på ganske gunstige vilkår.

Investeringsbankens erklærede formål er nemlig at yde billige lån til projekter, der bakker op om EU's målsætning, og i den forbindelse har EU-kommissionen fastsat en digital agenda, der involverer projektet Connecting Europe Facility. Her har man afsat et budget på 9,2 milliarder euro i perioden 2014-2020 til at forbedre den europæiske bredbånds- og digitale infrastruktur.

"EIB arbejder uden fortjeneste for øje og låner ud til en rentesats, der ligger tæt på dens egne låneomkostninger," står der om banken på EU's hjemmeside.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS