Til salg: Køb din egen spioncentral med velholdt it

Forsvaret sælger FE's Radiostation ved Dueodde på Bornholm. Køberen får velholdte data-faciliteter med i prisen, oplyses det.

Artikel top billede

Læs også : Gør forsvaret klar til supercomputer på Bornholm?

Forsvaret sætter den bornholmske spioncentral ved Dueodde til salg, som under den kolde krig aflyttede russere og andet godtfolk fra sydspidsen af Bornholm.

Det sker efter at Forsvarets Efterretningstjeneste i januar besluttede at skrotte bornholmer-basen med 17 ansatte, som frem til dette tidspunkt muligvis rummede en supercomputer.

Noget som Forsvarets Efterretningstjeneste dog kategorisk har afvist at kommentere i forhold til Bornholm, men har afsløret eksistensen af et andet sted i landet.  

Imidlertid viser salgsmaterialet og det udstyr, som spionerne har ladet stå, at der har været omfattende computerinstallationer på ejendommen, der rummer mere end 1.200 kvadratmeter foruden et 69 meter højt tårn.

Klar til indflytning

Hos Forsvarets Bygningsetablissement, der står for salget af bygningen, vurderer afdelingsleder Stella Toftelund Larsen, at en virksomhed, der lever af at opbevare eller beskytte data vil kunne flytte stort set direkte ind i de delvist nyrenoverede lokaler på Bornholm.

"Det er sådan set bare at gå i gang. Der er ingen tvivl om, at dem der køber, de får meget for pengene," síger hun.

Forsvarets Efterretningstjeneste brugte så sent som sidste år millioner på at opføre et køleanlæg på ejendommen af sådanne dimensioner, at eksperter har vurderet det stort nok til at køle en supercomputer i top 100. Og dette køleanlæg har tjenesten valgt at lade stå til en kommende køber.

Køberen vil ifølge Stella Toftelund Larsen heller ikke få problemer med kontakten til omverdenen fra Dueodde. Forsvarets Efterretningstjeneste har nemlig efterladt en højhastigheds fiberforbindelse på stedet. 

Kraftig fiber-forbindelse

"Det er noget, man eksklusivt har fået lagt ind hertil," siger Stella Toftelund Larsen, der forklarer at det først er netop nu, at der er ved at blive lagt fibernet i lokalområdet uden for ejendommens hegn.

De hellige haller - og hvad der følger med i købet

Selve de hellige haller, serverrummene, er fordelt på tre rum med hævede EDB-gulve, men fremstår ellers helt ryddede, fortæller afdelingslederen.

Hun fortæller, at der i alt er 100 kvadratmeter serverrum, men at rack-skabene er fjernet.

Til gengæld er det ene og største af serverrummene muligvis et af de sikreste serverrum i landet, i det der både er sikret mod brand, rystelser og stråling, fortæller hun.

"Der er rum, som køleanlægget har været brugt til at køle ned, og hvor der er brandsikring. Så det vil være meget egnet til it," siger hun.

Ud over det kraftige og nye køleanlæg får en eventuel køber også en række andre interessante it-relaterede installationer med i købet kvit og frit.

Spritnye nødstrømsanlæg

Aflytningscentralen er nemlig udstyret med nødstrøms-generatorer og UPS-anlæg fra sidste år, som har kunnet sikre efterretningstjenestens udstyr og data i tilfælde af strømafbrydelser. Desuden har ejendommen sin egen transformerstation og tanke til 40.000 liter olie.

Ifølge afdelingslederen er der ikke nogen faciliteter under jorden, i den forstand man normalt forbinder med militære anlæg, som eksempelvis bunkere.

"Der er lidt kælder, men det er primært kabler der ligger dernede," siger hun.

Ifølge Stella Toftelund Larsen har Forsvarets Efterretningstjeneste fjernet alt hvad der kan vidne om, at der har arbejdet en hemmelig tjeneste.

"Der er ikke noget tilbage," siger hun.

Millioner er tabt

Da Forsvarets Efterretningstjeneste i januar måned besluttede at lukke Forsvarets Radiostation Dueodde, skete det blot få måneder efter at tjenesten havde brugt millioner af skattekroner på at renovere bygninger og installere nyt it-udstyr i form af køleanlæg og nødstrømsforsyning.

Penge som forsvarsminister Nick Hækkerup (S) til DR Bornholm fortalte, at "[...]det er rigtigt, at der er brugt nogle penge, som jeg godt kunne have tænkt mig ikke var brugt."

Dengang fortalte tjenesten, at hensigten var at genbruge udstyret fra radiostationen andre steder, hvis det var muligt.

Men det har tilsyneladende ikke været muligt for Forsvarets Efterretningstjeneste at få nogle af pengene hjem igen ved at genbruge eller sælge køleanlægget. For det står der endnu.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S