Godt tænkt: Her er Firefox' helt nye sikkerhedsfunktion

Den nyeste version af Firefox får helt ny sikkerhedsfunktion, der filtrerer data på en ny, men enkel måde. Se den her.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor trak Mozilla pludselig Firefox 16 tilbage

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Mozilla har frigivet Firefox i version 17.

Denne version lukker først og fremmest en stribe sikkerhedshuller, men byder samtidig på en ny sikkerhedsfunktion, der er ganske godt tænkt og yderst anvendelig.

En af de mest vigtige nyskabelser, som lanceres med version 17, er således Click-to-play plugins, som funktionen kaldes.

Den holder automatisk styr på de plugin, der er installeret i browseren.

Hvis et plugin ikke er opdateret til den nyeste version, vil det ikke automatisk blive indlæst, hvilket betyder, at brugeren bliver gjort opmærksom på problemet og således kan få sikkerheden på plads.

Samtidig vil Mozilla løbende advisere om nye versioner af de installerede plugins via funktionen.

På denne vis kan man få strammet op på problemerne med tredjepartsprogrammer, som ikke er sikre. Det kræver dog stadig, at producenten af programmet leverer en opdatering, der lukker huller i programmet.

Lukker seks huller

Opdateringen til version 17 lukker desuden en stribe sikkerhedshuller.

Først og fremmest seks kritiske og ni højrisiko sårbarheder.

Mange af rettelserne har ligeledes indflydelse på e-mail-klienten Thunderbird og på SeaMonkey.

Ifølge Foreningen af Danske Interaktive Mediers browserbarometer for september 2012 ligger Firefox på femtepladsen over de mest anvendte browsere i kongeriget med en andel på små syv procent, i version 15.x.

Opdateringen fylder 10 megabyte, og der er flere informationer på Mozillas webside.

Læs også:
Derfor trak Mozilla pludselig Firefox 16 tilbage

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos