Godt tænkt: Her er Firefox' helt nye sikkerhedsfunktion

Den nyeste version af Firefox får helt ny sikkerhedsfunktion, der filtrerer data på en ny, men enkel måde. Se den her.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor trak Mozilla pludselig Firefox 16 tilbage

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Mozilla har frigivet Firefox i version 17.

Denne version lukker først og fremmest en stribe sikkerhedshuller, men byder samtidig på en ny sikkerhedsfunktion, der er ganske godt tænkt og yderst anvendelig.

En af de mest vigtige nyskabelser, som lanceres med version 17, er således Click-to-play plugins, som funktionen kaldes.

Den holder automatisk styr på de plugin, der er installeret i browseren.

Hvis et plugin ikke er opdateret til den nyeste version, vil det ikke automatisk blive indlæst, hvilket betyder, at brugeren bliver gjort opmærksom på problemet og således kan få sikkerheden på plads.

Samtidig vil Mozilla løbende advisere om nye versioner af de installerede plugins via funktionen.

På denne vis kan man få strammet op på problemerne med tredjepartsprogrammer, som ikke er sikre. Det kræver dog stadig, at producenten af programmet leverer en opdatering, der lukker huller i programmet.

Lukker seks huller

Opdateringen til version 17 lukker desuden en stribe sikkerhedshuller.

Først og fremmest seks kritiske og ni højrisiko sårbarheder.

Mange af rettelserne har ligeledes indflydelse på e-mail-klienten Thunderbird og på SeaMonkey.

Ifølge Foreningen af Danske Interaktive Mediers browserbarometer for september 2012 ligger Firefox på femtepladsen over de mest anvendte browsere i kongeriget med en andel på små syv procent, i version 15.x.

Opdateringen fylder 10 megabyte, og der er flere informationer på Mozillas webside.

Læs også:
Derfor trak Mozilla pludselig Firefox 16 tilbage

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS