Godt tænkt: Her er Firefox' helt nye sikkerhedsfunktion

Den nyeste version af Firefox får helt ny sikkerhedsfunktion, der filtrerer data på en ny, men enkel måde. Se den her.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor trak Mozilla pludselig Firefox 16 tilbage

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Mozilla har frigivet Firefox i version 17.

Denne version lukker først og fremmest en stribe sikkerhedshuller, men byder samtidig på en ny sikkerhedsfunktion, der er ganske godt tænkt og yderst anvendelig.

En af de mest vigtige nyskabelser, som lanceres med version 17, er således Click-to-play plugins, som funktionen kaldes.

Den holder automatisk styr på de plugin, der er installeret i browseren.

Hvis et plugin ikke er opdateret til den nyeste version, vil det ikke automatisk blive indlæst, hvilket betyder, at brugeren bliver gjort opmærksom på problemet og således kan få sikkerheden på plads.

Samtidig vil Mozilla løbende advisere om nye versioner af de installerede plugins via funktionen.

På denne vis kan man få strammet op på problemerne med tredjepartsprogrammer, som ikke er sikre. Det kræver dog stadig, at producenten af programmet leverer en opdatering, der lukker huller i programmet.

Lukker seks huller

Opdateringen til version 17 lukker desuden en stribe sikkerhedshuller.

Først og fremmest seks kritiske og ni højrisiko sårbarheder.

Mange af rettelserne har ligeledes indflydelse på e-mail-klienten Thunderbird og på SeaMonkey.

Ifølge Foreningen af Danske Interaktive Mediers browserbarometer for september 2012 ligger Firefox på femtepladsen over de mest anvendte browsere i kongeriget med en andel på små syv procent, i version 15.x.

Opdateringen fylder 10 megabyte, og der er flere informationer på Mozillas webside.

Læs også:
Derfor trak Mozilla pludselig Firefox 16 tilbage

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job