Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Den næste version af CMS-systemet Drupal, der har massiv medvind her i Danmark, forsinkes. Her er Drupal-stifter Dries Buytaerts forklaring.

Artikel top billede

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

CMS-firmaer får på puklen: Forsømmer mobile platforme

Hvis du er Drupal-udvikler og glæder dig til den næste version af open source CMS'et, som et lille barn glæder sig til jul - så kommer du desværre til at vente længere, end hidtil antaget. 

I et blogindlæg skriver Drupal-stifter Dries Buytaert, at man siden marts sidste år har arbejdet på det kommende Drupal 8, og at man havde sigtet mod den 1. december som skræringsdato for den såkaldte "feature freeze."

"I den periode har vi formået at tilføje et antalt overbevisende funktioner til Drupal 8," skriver belgieren.

Han peger på eksempelvis en moderniseret kerne, et nyt konfiguationssystem, bedre understøttelse af HTML 5 og responsive design, ligesom der er blevet plads til en mere mobil-venlig administration og en række andre ting.

Har brug for mere tid

"Der er stadig fantastiske Drupal 8-funktioner, der er under udarbejdelse, men endnu ikke er klar ..." skriver han dog videre.

"På grund af dette, har jeg - sammen med mine Drupal 8 co-maintainers Nathaniel Catchpole og Angela Byron - besluttet at introducere en ny fase i Drupal core development: "Feature Completion Phase", som går fra 1. december 2012 til den 18. februar 2013."

Dries Buytaert forklarer, at at der er brug for den ekstra tid til at binde de løse ender sammen.

"Håbet er, at denne nye frigivelses-fase vil give de folk, der arbejder så hårdt på forskellige større, strategiske initiativer, lidt mere tid til at færdiggøre deres arbejde og også hjælpe med at indsnævre den samlede udvikling, og at få os til at fokusere som et team, når vi forbereder os på frigivelsen af Drupal 8."

I blogindlægget forklares det, at "Drupal 8 vil blive frigivet, når der ikke er flere frigivelses-kritiske problemer tilbage."

Det bliver formentlig i andet halvår 2013. 

Mange danske brugere

Herhjemme bruges Drupal blandt andet af Berlingske-koncernen, DR og Københavns Kommune.

Da Computerworld mødte Dries Buytaert, betegnede han væksten som "en snebold, der bare begynder at rulle."

Han fortalte dog også om nogle af udfordringerne, der opstår med væksten. Blandt andet de titusindvis af moduler, der eksisterer til Drupal.

"Det kan ingen i verden holde styr på. Vi er nødt til at tænke på, hvad kan vi gøre for at automatisere det her," sagde han med henvisning til, at modulerne skal kvalitetssikres.

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

CMS-firmaer får på puklen: Forsømmer mobile platforme

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen