Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Den næste version af CMS-systemet Drupal, der har massiv medvind her i Danmark, forsinkes. Her er Drupal-stifter Dries Buytaerts forklaring.

Artikel top billede

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

CMS-firmaer får på puklen: Forsømmer mobile platforme

Hvis du er Drupal-udvikler og glæder dig til den næste version af open source CMS'et, som et lille barn glæder sig til jul - så kommer du desværre til at vente længere, end hidtil antaget. 

I et blogindlæg skriver Drupal-stifter Dries Buytaert, at man siden marts sidste år har arbejdet på det kommende Drupal 8, og at man havde sigtet mod den 1. december som skræringsdato for den såkaldte "feature freeze."

"I den periode har vi formået at tilføje et antalt overbevisende funktioner til Drupal 8," skriver belgieren.

Han peger på eksempelvis en moderniseret kerne, et nyt konfiguationssystem, bedre understøttelse af HTML 5 og responsive design, ligesom der er blevet plads til en mere mobil-venlig administration og en række andre ting.

Har brug for mere tid

"Der er stadig fantastiske Drupal 8-funktioner, der er under udarbejdelse, men endnu ikke er klar ..." skriver han dog videre.

"På grund af dette, har jeg - sammen med mine Drupal 8 co-maintainers Nathaniel Catchpole og Angela Byron - besluttet at introducere en ny fase i Drupal core development: "Feature Completion Phase", som går fra 1. december 2012 til den 18. februar 2013."

Dries Buytaert forklarer, at at der er brug for den ekstra tid til at binde de løse ender sammen.

"Håbet er, at denne nye frigivelses-fase vil give de folk, der arbejder så hårdt på forskellige større, strategiske initiativer, lidt mere tid til at færdiggøre deres arbejde og også hjælpe med at indsnævre den samlede udvikling, og at få os til at fokusere som et team, når vi forbereder os på frigivelsen af Drupal 8."

I blogindlægget forklares det, at "Drupal 8 vil blive frigivet, når der ikke er flere frigivelses-kritiske problemer tilbage."

Det bliver formentlig i andet halvår 2013. 

Mange danske brugere

Herhjemme bruges Drupal blandt andet af Berlingske-koncernen, DR og Københavns Kommune.

Da Computerworld mødte Dries Buytaert, betegnede han væksten som "en snebold, der bare begynder at rulle."

Han fortalte dog også om nogle af udfordringerne, der opstår med væksten. Blandt andet de titusindvis af moduler, der eksisterer til Drupal.

"Det kan ingen i verden holde styr på. Vi er nødt til at tænke på, hvad kan vi gøre for at automatisere det her," sagde han med henvisning til, at modulerne skal kvalitetssikres.

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

CMS-firmaer får på puklen: Forsømmer mobile platforme

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job