Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Den næste version af CMS-systemet Drupal, der har massiv medvind her i Danmark, forsinkes. Her er Drupal-stifter Dries Buytaerts forklaring.

Artikel top billede

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

CMS-firmaer får på puklen: Forsømmer mobile platforme

Hvis du er Drupal-udvikler og glæder dig til den næste version af open source CMS'et, som et lille barn glæder sig til jul - så kommer du desværre til at vente længere, end hidtil antaget. 

I et blogindlæg skriver Drupal-stifter Dries Buytaert, at man siden marts sidste år har arbejdet på det kommende Drupal 8, og at man havde sigtet mod den 1. december som skræringsdato for den såkaldte "feature freeze."

"I den periode har vi formået at tilføje et antalt overbevisende funktioner til Drupal 8," skriver belgieren.

Han peger på eksempelvis en moderniseret kerne, et nyt konfiguationssystem, bedre understøttelse af HTML 5 og responsive design, ligesom der er blevet plads til en mere mobil-venlig administration og en række andre ting.

Har brug for mere tid

"Der er stadig fantastiske Drupal 8-funktioner, der er under udarbejdelse, men endnu ikke er klar ..." skriver han dog videre.

"På grund af dette, har jeg - sammen med mine Drupal 8 co-maintainers Nathaniel Catchpole og Angela Byron - besluttet at introducere en ny fase i Drupal core development: "Feature Completion Phase", som går fra 1. december 2012 til den 18. februar 2013."

Dries Buytaert forklarer, at at der er brug for den ekstra tid til at binde de løse ender sammen.

"Håbet er, at denne nye frigivelses-fase vil give de folk, der arbejder så hårdt på forskellige større, strategiske initiativer, lidt mere tid til at færdiggøre deres arbejde og også hjælpe med at indsnævre den samlede udvikling, og at få os til at fokusere som et team, når vi forbereder os på frigivelsen af Drupal 8."

I blogindlægget forklares det, at "Drupal 8 vil blive frigivet, når der ikke er flere frigivelses-kritiske problemer tilbage."

Det bliver formentlig i andet halvår 2013. 

Mange danske brugere

Herhjemme bruges Drupal blandt andet af Berlingske-koncernen, DR og Københavns Kommune.

Da Computerworld mødte Dries Buytaert, betegnede han væksten som "en snebold, der bare begynder at rulle."

Han fortalte dog også om nogle af udfordringerne, der opstår med væksten. Blandt andet de titusindvis af moduler, der eksisterer til Drupal.

"Det kan ingen i verden holde styr på. Vi er nødt til at tænke på, hvad kan vi gøre for at automatisere det her," sagde han med henvisning til, at modulerne skal kvalitetssikres.

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

CMS-firmaer får på puklen: Forsømmer mobile platforme

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S