TDC fjerner københavnsk mast: Rammer mobildækningen

Opdateret. Massevis af københavnere kan blive ramt af det pludselige hul, som den fjernede mobilmast har efterladt. Se her, hvorfor masten pilles ned.

Artikel top billede

Læs også:
TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommune

Er du TDC-kunde, og har du gennem det sidste stykke tid oplevet udfald og dårligere dækning på Østerbro end i resten af København, så er der en god forklaring på problemet.

TDC har nemlig pillet en mast ned i den københavnske bydel, og ifølge TDC er der denne gang ikke tale om uenighed om lejepriser.

Derimod er det sikkerhedshensyn, der er årsagen til mastefældningen.

"Vi har fået besked på at pille en mast ned tæt ved Nordhavn Station på grund af nedstyrtningsfare. Lige nu afventer vi svar fra kommunen om at få lov til at opsætte en midlertidig mast, men der kan godt gå lidt tid," lyder det fra Rasmus Avnskjold, presserådgiver i TDC.

Præcis, hvor masten var placeret, eller hvorfor den skulle være i fare for at styrte ned, er endnu ikke opklaret.

Sker for anden gang i år

Det er anden gang i år, at TDC piller en telemast ned.

Tidligere i år drejede det sig om en telemast i Guldborgsund kommune på Lolland-Falster. Det skete i protest mod, at kommunen havde skruet op for lejeprisen.

I det hele taget har der gennem det seneste stykke tid været en kamp i gang mellem teleselskaber og landets kommuner og staten om prisen på mobilmaste-jord.

En sag, der blandt andet er ved at blive undersøgt hos Bagmandspolitiet efter mistanke om, at kommunerne har koordineret de opskruede lejepriser.

Opdateret 4. december kl. 10: TDC kan nu fortælle, at den nedtagne mast var placeret på Præstøgade og blev fjernet, da bygningen, den sad på, blev revet ned. Der er nu opsat en midlertidig mast på Dampfærgevej. Den er endelig klar om et par uger, mens TDC venter på en byggegodkendelse til en ny mast fra kommunen. Det kan ifølge TDC tage 1-2 år.

Læs også: 
TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommune

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S