TDC fjerner københavnsk mast: Rammer mobildækningen

Opdateret. Massevis af københavnere kan blive ramt af det pludselige hul, som den fjernede mobilmast har efterladt. Se her, hvorfor masten pilles ned.

Artikel top billede

Læs også:
TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommune

Er du TDC-kunde, og har du gennem det sidste stykke tid oplevet udfald og dårligere dækning på Østerbro end i resten af København, så er der en god forklaring på problemet.

TDC har nemlig pillet en mast ned i den københavnske bydel, og ifølge TDC er der denne gang ikke tale om uenighed om lejepriser.

Derimod er det sikkerhedshensyn, der er årsagen til mastefældningen.

"Vi har fået besked på at pille en mast ned tæt ved Nordhavn Station på grund af nedstyrtningsfare. Lige nu afventer vi svar fra kommunen om at få lov til at opsætte en midlertidig mast, men der kan godt gå lidt tid," lyder det fra Rasmus Avnskjold, presserådgiver i TDC.

Præcis, hvor masten var placeret, eller hvorfor den skulle være i fare for at styrte ned, er endnu ikke opklaret.

Sker for anden gang i år

Det er anden gang i år, at TDC piller en telemast ned.

Tidligere i år drejede det sig om en telemast i Guldborgsund kommune på Lolland-Falster. Det skete i protest mod, at kommunen havde skruet op for lejeprisen.

I det hele taget har der gennem det seneste stykke tid været en kamp i gang mellem teleselskaber og landets kommuner og staten om prisen på mobilmaste-jord.

En sag, der blandt andet er ved at blive undersøgt hos Bagmandspolitiet efter mistanke om, at kommunerne har koordineret de opskruede lejepriser.

Opdateret 4. december kl. 10: TDC kan nu fortælle, at den nedtagne mast var placeret på Præstøgade og blev fjernet, da bygningen, den sad på, blev revet ned. Der er nu opsat en midlertidig mast på Dampfærgevej. Den er endelig klar om et par uger, mens TDC venter på en byggegodkendelse til en ny mast fra kommunen. Det kan ifølge TDC tage 1-2 år.

Læs også: 
TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommune

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S