TDC fjerner københavnsk mast: Rammer mobildækningen

Opdateret. Massevis af københavnere kan blive ramt af det pludselige hul, som den fjernede mobilmast har efterladt. Se her, hvorfor masten pilles ned.

Artikel top billede

Læs også:
TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommune

Er du TDC-kunde, og har du gennem det sidste stykke tid oplevet udfald og dårligere dækning på Østerbro end i resten af København, så er der en god forklaring på problemet.

TDC har nemlig pillet en mast ned i den københavnske bydel, og ifølge TDC er der denne gang ikke tale om uenighed om lejepriser.

Derimod er det sikkerhedshensyn, der er årsagen til mastefældningen.

"Vi har fået besked på at pille en mast ned tæt ved Nordhavn Station på grund af nedstyrtningsfare. Lige nu afventer vi svar fra kommunen om at få lov til at opsætte en midlertidig mast, men der kan godt gå lidt tid," lyder det fra Rasmus Avnskjold, presserådgiver i TDC.

Præcis, hvor masten var placeret, eller hvorfor den skulle være i fare for at styrte ned, er endnu ikke opklaret.

Sker for anden gang i år

Det er anden gang i år, at TDC piller en telemast ned.

Tidligere i år drejede det sig om en telemast i Guldborgsund kommune på Lolland-Falster. Det skete i protest mod, at kommunen havde skruet op for lejeprisen.

I det hele taget har der gennem det seneste stykke tid været en kamp i gang mellem teleselskaber og landets kommuner og staten om prisen på mobilmaste-jord.

En sag, der blandt andet er ved at blive undersøgt hos Bagmandspolitiet efter mistanke om, at kommunerne har koordineret de opskruede lejepriser.

Opdateret 4. december kl. 10: TDC kan nu fortælle, at den nedtagne mast var placeret på Præstøgade og blev fjernet, da bygningen, den sad på, blev revet ned. Der er nu opsat en midlertidig mast på Dampfærgevej. Den er endelig klar om et par uger, mens TDC venter på en byggegodkendelse til en ny mast fra kommunen. Det kan ifølge TDC tage 1-2 år.

Læs også: 
TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommune

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job