Kan ikke følge med: Halvårlig rapport om it-skandaler forsinket fire måneder

Statens rapport om status på store it-projekter er kraftigt forsinket. Læs her, hvornår du kan forvente at læse om de store offentlige it-projekter til en samlet værdi af flere milliarder kroner.

Artikel top billede

Læs også:
It-projekter sejler: Overskrider budget og tidsplan

Staten erkender: Flere it-skandaler på vej

Forsinkelser og fordyrelser i statens mange it-projekter til en værdi på over 10 millioner kroner.

Det var blandt andet, hvad man kunne læse om i den første - og indtil videre eneste - rapport om status på statens it-projekter, der udkom i februar

Derefter var det forventet, at Digitaliseringsstyrelsen ville udsende sin næste halvårlige statusrapport i august vedrørende første halvår af 2012.

Men indtil videre er der ikke udkommet en eneste side om forsinkelser, fordyrelser eller ligefrem besparelser i statens store it-projekter.

"Vi forventer, at rapporten kommer ultra-snart. Jeg regner med, at den vil være klar inden for en uge," fortæller kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen, Morten Ellegaard, til Computerworld.

August var (for) ambitiøst

Han forklarer, at der ikke kan peges på entydige årsager til forsinkelsen af rapporten, der ved sidste udgivelse indeholdt en gennemgang af 73 statslige it-projekter med et samlet budget på 4,1 milliarder kroner.

"Når vi henter data fra myndighederne sker det efter sommerferien, og derfor er det næsten umuligt at nå at komme med en rapport i august," forklarer Morten Ellegaard.

At rapporten så ikke er kommet i hverken september, oktober eller november forklarer kontorchefen fra Digitaliseringsstyrelsen med travlhed og almindelig langsommelighed.

Over og under budget

I sidste version af statusrapporten over statens it-projekter fremgik det, at 15 projekter var løbet over budgettet til en samlet budgetoverskridelse på 73,9 millioner kroner.

Samtidig blev det afsløret, at seks statslige it-projekter er gået under budget med i alt 32 millioner kroner.

21 projekter blev oplyst til at være for sent afleveret eller blev forventet til at løbe over den planlagte tid. Forsinkelserne løb ved afrapporteringen i februar op i alt 11 år.

Læs også:
It-projekter sejler: Overskrider budget og tidsplan

Staten erkender: Flere it-skandaler på vej

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS