Kan ikke følge med: Halvårlig rapport om it-skandaler forsinket fire måneder

Statens rapport om status på store it-projekter er kraftigt forsinket. Læs her, hvornår du kan forvente at læse om de store offentlige it-projekter til en samlet værdi af flere milliarder kroner.

Artikel top billede

Læs også:
It-projekter sejler: Overskrider budget og tidsplan

Staten erkender: Flere it-skandaler på vej

Forsinkelser og fordyrelser i statens mange it-projekter til en værdi på over 10 millioner kroner.

Det var blandt andet, hvad man kunne læse om i den første - og indtil videre eneste - rapport om status på statens it-projekter, der udkom i februar

Derefter var det forventet, at Digitaliseringsstyrelsen ville udsende sin næste halvårlige statusrapport i august vedrørende første halvår af 2012.

Men indtil videre er der ikke udkommet en eneste side om forsinkelser, fordyrelser eller ligefrem besparelser i statens store it-projekter.

"Vi forventer, at rapporten kommer ultra-snart. Jeg regner med, at den vil være klar inden for en uge," fortæller kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen, Morten Ellegaard, til Computerworld.

August var (for) ambitiøst

Han forklarer, at der ikke kan peges på entydige årsager til forsinkelsen af rapporten, der ved sidste udgivelse indeholdt en gennemgang af 73 statslige it-projekter med et samlet budget på 4,1 milliarder kroner.

"Når vi henter data fra myndighederne sker det efter sommerferien, og derfor er det næsten umuligt at nå at komme med en rapport i august," forklarer Morten Ellegaard.

At rapporten så ikke er kommet i hverken september, oktober eller november forklarer kontorchefen fra Digitaliseringsstyrelsen med travlhed og almindelig langsommelighed.

Over og under budget

I sidste version af statusrapporten over statens it-projekter fremgik det, at 15 projekter var løbet over budgettet til en samlet budgetoverskridelse på 73,9 millioner kroner.

Samtidig blev det afsløret, at seks statslige it-projekter er gået under budget med i alt 32 millioner kroner.

21 projekter blev oplyst til at være for sent afleveret eller blev forventet til at løbe over den planlagte tid. Forsinkelserne løb ved afrapporteringen i februar op i alt 11 år.

Læs også:
It-projekter sejler: Overskrider budget og tidsplan

Staten erkender: Flere it-skandaler på vej

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird