Adobe vil først lukke to år gammel sårbarhed i 2013

En kritisk sårbarhed på din computer vil først blive lukket til næste år, selv om den har været kendt i mere end to år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe planlægger til februar at lukke et farligt sikkerhedshul i Shockwave, der gør det muligt at få softwaren til at nedgradere sig selv, når brugeren åbner ældre multimedieindhold.

Det gør det muligt for datakriminelle at udnytte sårbarheder, der for længst er lukkede.

USA's Computer Emergency Readiness Team (US-Cert) har for nylig udgivet et varsel om sårbarheden, som gør det muligt for en hacker at levere malware og afvikle arbitrær kode via fjernadgang, hvilket anses for at være den farligste form for sårbarhed i software.

US-Cert gjorde Adobe opmærksom på problemet 27. oktober 2010.

En talsperson for Adobe oplyser, at problemet vil blive løst i den næste store opgradering af Shockwave, der ifølge planen vil blive udgivet 12. februar.

"Vi kender ikke til nogen aktive exploits eller angreb i omløb, der benytter denne teknik," udtaler Wiebke Lips, der er senior manager for corporate communications hos Adobe. Selskabet anser ikke sårbarheden for at udgøre nogen stor risiko for brugerne.

Shockwave bruges til at afspille indhold skabt i programmerne Macromedia og Adobe Director, som tilbyder avancerede muligheder for at skabe interaktivt indhold heriblandt i Flash-format.

US-Cert henviser til dokumentation fra Adobe, hvori det beskrives, at hvis en bruger støder på indhold, der ikke overholder specifikationerne til den nyeste version 11 af Shockwave, så downloades automatisk en ældre ActiveX-kontrol, der benytter komponenter fra den ældre version 10 af Shockwave-afspilleren.

Shockwave bruger ifølge US-Cert en ActiveX-kontrol, når der forespørges indhold i Microsofts Internet Explorer og er i andre browsere til stede som et plugin.

Runtimen af Shockwave 10 indeholder sårbarheder, hvilket også er tilfældet for komponenter af ekstraindhold, som Adobe kalder Xtras. Nedgraderingen af Shockwave til version 10 gør også Adobes Flash sårbar for angreb, advarer US-Cert.

"På grund af dette design kan angribere simpelthen udnytte sårbarheder i runtimen af Shockwave 10 eller nogen del af Xtras, der leveres af Shockwave 10," skriver US-Cert.

"Den forældede version af Shockwave inkluderer for eksempel Flash 8.0.34.0, som udkom 14. november 2006 og indeholder mange kendte sårbarheder."

US-Cert har offentliggjort to yderligere dokumenter, der beskriver problemerne med Xtras og Flash, som Adobe hævder at være ved at analysere.

Det første dokument handler om Shockwaves nedgradering til en ældre version af Flash, hvilket påvirker både Windows og Mac OS X. Det andet dokument handler om problemet med det sårbare ekstraindhold.

"Vi er heller ikke bekendt med nogen aktive exploits eller angreb i omløb, der benytter disse teknikker," oplyser Lips.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S