Adobe vil først lukke to år gammel sårbarhed i 2013

En kritisk sårbarhed på din computer vil først blive lukket til næste år, selv om den har været kendt i mere end to år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe planlægger til februar at lukke et farligt sikkerhedshul i Shockwave, der gør det muligt at få softwaren til at nedgradere sig selv, når brugeren åbner ældre multimedieindhold.

Det gør det muligt for datakriminelle at udnytte sårbarheder, der for længst er lukkede.

USA's Computer Emergency Readiness Team (US-Cert) har for nylig udgivet et varsel om sårbarheden, som gør det muligt for en hacker at levere malware og afvikle arbitrær kode via fjernadgang, hvilket anses for at være den farligste form for sårbarhed i software.

US-Cert gjorde Adobe opmærksom på problemet 27. oktober 2010.

En talsperson for Adobe oplyser, at problemet vil blive løst i den næste store opgradering af Shockwave, der ifølge planen vil blive udgivet 12. februar.

"Vi kender ikke til nogen aktive exploits eller angreb i omløb, der benytter denne teknik," udtaler Wiebke Lips, der er senior manager for corporate communications hos Adobe. Selskabet anser ikke sårbarheden for at udgøre nogen stor risiko for brugerne.

Shockwave bruges til at afspille indhold skabt i programmerne Macromedia og Adobe Director, som tilbyder avancerede muligheder for at skabe interaktivt indhold heriblandt i Flash-format.

US-Cert henviser til dokumentation fra Adobe, hvori det beskrives, at hvis en bruger støder på indhold, der ikke overholder specifikationerne til den nyeste version 11 af Shockwave, så downloades automatisk en ældre ActiveX-kontrol, der benytter komponenter fra den ældre version 10 af Shockwave-afspilleren.

Shockwave bruger ifølge US-Cert en ActiveX-kontrol, når der forespørges indhold i Microsofts Internet Explorer og er i andre browsere til stede som et plugin.

Runtimen af Shockwave 10 indeholder sårbarheder, hvilket også er tilfældet for komponenter af ekstraindhold, som Adobe kalder Xtras. Nedgraderingen af Shockwave til version 10 gør også Adobes Flash sårbar for angreb, advarer US-Cert.

"På grund af dette design kan angribere simpelthen udnytte sårbarheder i runtimen af Shockwave 10 eller nogen del af Xtras, der leveres af Shockwave 10," skriver US-Cert.

"Den forældede version af Shockwave inkluderer for eksempel Flash 8.0.34.0, som udkom 14. november 2006 og indeholder mange kendte sårbarheder."

US-Cert har offentliggjort to yderligere dokumenter, der beskriver problemerne med Xtras og Flash, som Adobe hævder at være ved at analysere.

Det første dokument handler om Shockwaves nedgradering til en ældre version af Flash, hvilket påvirker både Windows og Mac OS X. Det andet dokument handler om problemet med det sårbare ekstraindhold.

"Vi er heller ikke bekendt med nogen aktive exploits eller angreb i omløb, der benytter disse teknikker," oplyser Lips.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura