Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Vi kan sagtens få de ledige danske it-folk i arbejde. Men det kræver noget af både de ledige og de danske virksomheder, der faktisk har masser af ledige it-stillinger. Se løsningen her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: 
Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Så få akut-job kan 1.000 truede it-folk søge

Nødløsning på vej til dagpenge-truede it-folk

Nye tal fra Arbejdsmarkedsstyrelsen viser, at it-jobmarkedet ikke er helt sundt.

Mere end 300 systemudvikler- og programmør-stillinger er nemlig ikke blevet besat på trods af, at mere end 1.300 it-folk er ledige.

Den udvikling skal ændres, og opskriften er helt simpel.

"De jobsøgende skal være mere åbne overfor at flytte sig mod de ledige jobs," lyder det fra direktør Tony Franke fra it-interesseforeningen Dansk IT og fortsætter:

"Men virksomhederne skal også turde investere mere langsigtet i sine medarbejdere. Det vil nærmere sige efteruddannelse."

Gruppen af systemudviklere og programmører er faktisk så svære at rekruttere, at det er den sværeste gruppe af alle opgjorte fra alle brancher, der med 315 har det højeste tal i forgæves rekrutteringer.

Altid stillinger der ikke bliver besat

På den ene side må det derfor betyde, at der er it-jobs at komme efter. På den anden side pointerer Tony Franke også, at det ser ud til, at der altid vil være stillinger, der ikke bliver besat. 

For kigger man på butiksassistenter, der er nummer tre på listen, er der 12.718 ledige. Og her er der stadig over 200 jobs, der ikke er blevet besat. 

"Det fortæller, at selvom der her er en gruppe, der har ti gange så mange ledige, kan det stadig være svært at rekruttere," siger Tony Franke og konstaterer: 

"Der må derfor være nogle elementer i det her, som kun kan begrundes med kompetencer, geografi eller andre forhold."   

Det bliver konsekvenserne

Lige meget hvad har det dog nogle mindre heldige konsekvenser.

"Jeg frygter, at konsekvensen bliver, at projekter nedlægges på grund af manglende kompetence, eller at stillingerne flyttes til udlandet," siger Tony Franke. 

Og opskriften på at få vendt den udvikling er derfor meget enkel. 

"Vores budskab er meget klart. Enten må de ledige flytte sig hen til de mulige stillinger, eller også må virksomhederne bliver bedre til at efteruddanne deres medarbejdere," pointerer Tony Franke. 

Det er et klart signal fra Dansk IT om, at arbejdsgiverne bør overveje, hvorvidt efteruddannelse bliver prioriteret højt nok. 

"Der har siden finanskrisen være en nedprioritering af efteruddannelse. Men vi ved jo, at it-verden ikke ser ud, som den gør nu, om fem år. Det er derfor ikke nogen speciel langsigtet løsning at nedprioritere efteruddannelse af medarbejdere."

Læs også: 
Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Så få akut-job kan 1.000 truede it-folk søge

Nødløsning på vej til dagpenge-truede it-folk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S