Ementor igen klar til at hyre i Danmark

Den danske afdeling af det norske it-selskab Ementor vokser oven på den interne koncern-fusion med Eterra. Selskabet er allerede begyndt at skrive ansættelseskontrakter igen, og i år bliver der brug for endnu flere nye folk.

Direktøren for den danske afdeling af det børsnoterede, norske it-firma Ementor, Claus Thorsgaard, er klar til at sætte sin signatur på endnu flere ansættelseskontrakter i år.

Ementor begyndte allerede i slutningen af sidste år at hyre nye medarbejdere herhjemme.

Det skete, efter der ifølge Claus Thorsgaard blev fyret mellem 70 og 75 medarbejdere, da det daværende Merkantildata fusionerede sine to datterselskaber Ementor og Eterra i april sidste år. I Danmark kom også konsulentfirmaet Andersen Management International ind i folden.

Fusionen og fyringerne førte til udbredt utilfredshed hos medarbejderne, men siden er det gået støt fremad med både medarbejdernes trivsel, økonomien og antallet af medarbejdere. Ifølge Claus Throsgaard er der allerede nu omtrent lige så mange ansatte som inden fyringsrunden i foråret.

- Så kan man spørge, hvorfor vi var nødt til at fyre. Det skyldes, at langt hovedparten af fyringerne fandt sted i stabsfunktioner, som var dobbelte, da selskaberne fusionerede, forklarer Ementor-direktøren.

De nye folk, som kommer om bord hos Ementor, arbejder i kunderelaterede aktiviteter. Særligt har Ementor vind i sejlene inden for systemudvikling, ERP-systemer fra SAP og Oracle og outsourcing.

Succesen på outsourcing-markedet blev understreget så sent som i sidste uge, da Ementor offentliggjorde en fem-årig ordre på 55 millioner kroner fra GEA Farmaceutiske Fabrik. Ementor satser på kunder med årlige it-budgetter på mellem 10 og 50 millioner kroner.

At forretningen blev vendt sidste år, ses også af omsætningen. Sammenlignet med 2002 faldt den 16 procent til knap 1,6 milliarder kroner. Ser man alene på fjerde kvartal, steg omsætningen sammenlignet med samme periode året forinden derimod godt seks procent til 73 millioner kroner.

På grund af omkostninger i forbindelse med fusionen, blandt andet til fyringerne, gik resultatet dog tilbage, både i fjerde kvartal og for året som helhed. Før afskrivninger tabte Ementor 1,3 millinoer kroner i Danmark sidste år.

Der skal dog mere til at slå Claus Thorsgaard ud. Han forventer, at selskabet i år udvider medarbejderstaben med fem til ti procent. Ved udgangen af 2003 havde Ementor 726 ansatte i Danmark, og de kan altså se frem til op mod 70 nye kolleger det kommende år.

Særligt fremhæver Ementor-direktøren, at selve filosofien bag fusionen er lykkedes. Ementor var nemlig konsulentfirma, mens Eterra var systemintegrator og forhandler, og i dag sælger det fusionerede selskab flere ydelser til de gamle Eterra-kunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S