Nye Nokia-nedskæringer: Nu ryger it-medarbejderne

Den finske telegigant Nokia er åbenbart ikke færdig med at uddele fyresedler - og nu rammer det it-medarbejderne.

Artikel top billede

Læs også:

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Trods et overraskende godt jule-salg af nye smartphones, er Nokia i gang med at nedlægge hundredvis af it-jobs.

Den finske telegigant har i et forsøg på at strømline sin it-afdeling besluttet at skære 300 stillinger fra og outsource yderligere 820 medarbejdere til sine indiske forretningspartnere, HCL Technologies og Tata.

Det skriver ZDNet.

10.000 folk på porten

I alt er det planen, at Nokia vil skære 10.000 stillinger væk inden udgangen af 2013, hvilket selskabet meldte ud i sommeren 2012.

Nokia udtaler i forbindelse med den aktuelle fyringsrunde, at den forventes at være den sidste ud af de i alt 10.000 job-nedlæggelser inden udgangen af 2013.

Mens Nokia fyrede omkring 1.000 medarbejdere i Danmark i 2011, går denne fyringsrunde først og fremmest ud over finske Nokia-folk.

Disse medarbejdere vil ifølge ZDNet få økonomisk og moralsk støtte via et support-program til at komme videre i tilværelsen.

Bedre end frygtet

Den seneste udmelding om fyringer og outsourcing-planer kommer en uges tid før selskabets årsregnskab for 2012, der blandt andet på grund af et salg på 14 millioner Asha- og Lumia-telefoner omkring jul regnes for at blive "bedre end forventet" - eller rettere sagt - frygtet.

Alligevel vil Nokia skære i sine it-afdelinger, så selskabet antal af it-folk passer bedre til Nokias nuværende forretning.

En forretning, der for alvor kom i tovene, efter Apples iPhone entrerede mobilmarkedet i 2007, hvorefter Google året efter introducerede sin Android-platform på det kommercielle smartphone-marked. 

I dag har Samsung sat sig på tronen som den mest sælgende mobil-producent på verdensplan med en markedsandel på 29 procent, efter Nokia ellers var indehaver af den titel i 14 år.

På det lukrative smartphone-marked er Nokias markedsandel røget ned til sølle fem procent i 2012, mens Samsung også her er den største med 28 procent af markedet.

Få hele historien om Nokias nedtur i denne artikel om gigantens fald fra tinderne.

Læs også:

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS