Nye Nokia-nedskæringer: Nu ryger it-medarbejderne

Den finske telegigant Nokia er åbenbart ikke færdig med at uddele fyresedler - og nu rammer det it-medarbejderne.

Artikel top billede

Læs også:

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Trods et overraskende godt jule-salg af nye smartphones, er Nokia i gang med at nedlægge hundredvis af it-jobs.

Den finske telegigant har i et forsøg på at strømline sin it-afdeling besluttet at skære 300 stillinger fra og outsource yderligere 820 medarbejdere til sine indiske forretningspartnere, HCL Technologies og Tata.

Det skriver ZDNet.

10.000 folk på porten

I alt er det planen, at Nokia vil skære 10.000 stillinger væk inden udgangen af 2013, hvilket selskabet meldte ud i sommeren 2012.

Nokia udtaler i forbindelse med den aktuelle fyringsrunde, at den forventes at være den sidste ud af de i alt 10.000 job-nedlæggelser inden udgangen af 2013.

Mens Nokia fyrede omkring 1.000 medarbejdere i Danmark i 2011, går denne fyringsrunde først og fremmest ud over finske Nokia-folk.

Disse medarbejdere vil ifølge ZDNet få økonomisk og moralsk støtte via et support-program til at komme videre i tilværelsen.

Bedre end frygtet

Den seneste udmelding om fyringer og outsourcing-planer kommer en uges tid før selskabets årsregnskab for 2012, der blandt andet på grund af et salg på 14 millioner Asha- og Lumia-telefoner omkring jul regnes for at blive "bedre end forventet" - eller rettere sagt - frygtet.

Alligevel vil Nokia skære i sine it-afdelinger, så selskabet antal af it-folk passer bedre til Nokias nuværende forretning.

En forretning, der for alvor kom i tovene, efter Apples iPhone entrerede mobilmarkedet i 2007, hvorefter Google året efter introducerede sin Android-platform på det kommercielle smartphone-marked. 

I dag har Samsung sat sig på tronen som den mest sælgende mobil-producent på verdensplan med en markedsandel på 29 procent, efter Nokia ellers var indehaver af den titel i 14 år.

På det lukrative smartphone-marked er Nokias markedsandel røget ned til sølle fem procent i 2012, mens Samsung også her er den største med 28 procent af markedet.

Få hele historien om Nokias nedtur i denne artikel om gigantens fald fra tinderne.

Læs også:

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S