Nye Nokia-nedskæringer: Nu ryger it-medarbejderne

Den finske telegigant Nokia er åbenbart ikke færdig med at uddele fyresedler - og nu rammer det it-medarbejderne.

Artikel top billede

Læs også:

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Trods et overraskende godt jule-salg af nye smartphones, er Nokia i gang med at nedlægge hundredvis af it-jobs.

Den finske telegigant har i et forsøg på at strømline sin it-afdeling besluttet at skære 300 stillinger fra og outsource yderligere 820 medarbejdere til sine indiske forretningspartnere, HCL Technologies og Tata.

Det skriver ZDNet.

10.000 folk på porten

I alt er det planen, at Nokia vil skære 10.000 stillinger væk inden udgangen af 2013, hvilket selskabet meldte ud i sommeren 2012.

Nokia udtaler i forbindelse med den aktuelle fyringsrunde, at den forventes at være den sidste ud af de i alt 10.000 job-nedlæggelser inden udgangen af 2013.

Mens Nokia fyrede omkring 1.000 medarbejdere i Danmark i 2011, går denne fyringsrunde først og fremmest ud over finske Nokia-folk.

Disse medarbejdere vil ifølge ZDNet få økonomisk og moralsk støtte via et support-program til at komme videre i tilværelsen.

Bedre end frygtet

Den seneste udmelding om fyringer og outsourcing-planer kommer en uges tid før selskabets årsregnskab for 2012, der blandt andet på grund af et salg på 14 millioner Asha- og Lumia-telefoner omkring jul regnes for at blive "bedre end forventet" - eller rettere sagt - frygtet.

Alligevel vil Nokia skære i sine it-afdelinger, så selskabet antal af it-folk passer bedre til Nokias nuværende forretning.

En forretning, der for alvor kom i tovene, efter Apples iPhone entrerede mobilmarkedet i 2007, hvorefter Google året efter introducerede sin Android-platform på det kommercielle smartphone-marked. 

I dag har Samsung sat sig på tronen som den mest sælgende mobil-producent på verdensplan med en markedsandel på 29 procent, efter Nokia ellers var indehaver af den titel i 14 år.

På det lukrative smartphone-marked er Nokias markedsandel røget ned til sølle fem procent i 2012, mens Samsung også her er den største med 28 procent af markedet.

Få hele historien om Nokias nedtur i denne artikel om gigantens fald fra tinderne.

Læs også:

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS