Nye Nokia-nedskæringer: Nu ryger it-medarbejderne

Den finske telegigant Nokia er åbenbart ikke færdig med at uddele fyresedler - og nu rammer det it-medarbejderne.

Artikel top billede

Læs også:

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Trods et overraskende godt jule-salg af nye smartphones, er Nokia i gang med at nedlægge hundredvis af it-jobs.

Den finske telegigant har i et forsøg på at strømline sin it-afdeling besluttet at skære 300 stillinger fra og outsource yderligere 820 medarbejdere til sine indiske forretningspartnere, HCL Technologies og Tata.

Det skriver ZDNet.

10.000 folk på porten

I alt er det planen, at Nokia vil skære 10.000 stillinger væk inden udgangen af 2013, hvilket selskabet meldte ud i sommeren 2012.

Nokia udtaler i forbindelse med den aktuelle fyringsrunde, at den forventes at være den sidste ud af de i alt 10.000 job-nedlæggelser inden udgangen af 2013.

Mens Nokia fyrede omkring 1.000 medarbejdere i Danmark i 2011, går denne fyringsrunde først og fremmest ud over finske Nokia-folk.

Disse medarbejdere vil ifølge ZDNet få økonomisk og moralsk støtte via et support-program til at komme videre i tilværelsen.

Bedre end frygtet

Den seneste udmelding om fyringer og outsourcing-planer kommer en uges tid før selskabets årsregnskab for 2012, der blandt andet på grund af et salg på 14 millioner Asha- og Lumia-telefoner omkring jul regnes for at blive "bedre end forventet" - eller rettere sagt - frygtet.

Alligevel vil Nokia skære i sine it-afdelinger, så selskabet antal af it-folk passer bedre til Nokias nuværende forretning.

En forretning, der for alvor kom i tovene, efter Apples iPhone entrerede mobilmarkedet i 2007, hvorefter Google året efter introducerede sin Android-platform på det kommercielle smartphone-marked. 

I dag har Samsung sat sig på tronen som den mest sælgende mobil-producent på verdensplan med en markedsandel på 29 procent, efter Nokia ellers var indehaver af den titel i 14 år.

På det lukrative smartphone-marked er Nokias markedsandel røget ned til sølle fem procent i 2012, mens Samsung også her er den største med 28 procent af markedet.

Få hele historien om Nokias nedtur i denne artikel om gigantens fald fra tinderne.

Læs også:

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)