Bornholmsk spion-central kan ende som datacenter

Den nedlagte spioncentral ved Dueodde på Bornholm bliver måske datacenter eller webhotel.

Artikel top billede

FE's indhentningsstation ved Dueodde på Bornholm.

Læs også:
Køb din egen spioncentral med velholdt it

Gør Forsvaret klar til supercomputer på Bornholm?

Forsvarets efterretningstjeneste afslører supercomputer

Forsvarets Efterretnings-tjenestes bornholmske spioncentral ved Dueodde, som muligvis har rummet en supercomputer, kan ende med at blive brugt til it-relateret virksomhed.

Det står klart, efter at Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste har afholdt åbent hus i flere omgange for interesserede købere. 

Den omdiskuterede ejendom, der har huset den hemmelige tjenste er interessant, fordi den blev renoveret for et større millionbeløb kort før nedlæggelsen i fjor.

Ejendommen rummer blandt andet et spritnyt frikøleanlæg med kapacitet til at køle en supercomputer, samt en række andre it-faciliteter som eksempelvis bombesikrede serverrum og UPS-forsyning inklusive 40.000 liter diesel.  

Stationen nedlagt

Men i efteråret blev den sat til salg, efter at Forsvarets Efterretningstjenste besluttede at nedlægge stationen med 17 ansatte, kort efter at den var sat i stand for mange millioner kroner.

Hos Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste, der står for salget af den tidligere aflytningsstation, fortæller afdelingsleder Stella Toftelund Larsen, at Forsvaret helt usædvanligt også afholdt et særligt åbent hus for alle, simpelthen for at stille offentlighedens nysgerrighed.

Her kom der omkring 150 besøgende, fortæller hun. 

"Vi har ikke i min tid tidligere lavet et åbent hus, blot for at stille folks nysgerrighed. Den har en særlig status for bornholmerne, og den er et stykke historie for dem," siger hun til Computerworld. 

Ved de egentlige fremvisninger for potentielle købere var antallet af gæster mere beskedent, måske fordi det er en atypisk ejendom, vurderer hun.

"Ved de åbne huse, var der flere, der gav udtryk for at ville bruge det til noget it-realteret på grund af data-faciliterne," siger hun til Computerworld.

Så mange bud er der kommet

Hun fortæller, at de fremmødte interesserede købere repræsenterede erhvervslivet i bred forstand, både lokale og folk fra resten af Danmark.

Nogle havde planer om webhosting eller datacenter, mens andre havde planer, der havde helt andre planer.

Af hensyn til de videre forhandlinger ønsker Stella Toftelund Larsen ikke oplyse, hvor store bud der er lagt på den tidligere aflyningscentral ved Dueodde, efter at budfristen udløb sidste tirsdag.

Men hun aflører, at Forsvarets Bygnings- og Etablissement-stjeneste har modtaget to bud radiostationen.

"Vi tænker over de bud vi har fået og over, hvad vi vil gøre ud fra dem," siger hun.

Der var ikke fastsat nogen mindste pris på aflytningscentralen, men Forsvaret har mulighed for, blandt andet helt at afvise de indkomne bud og beholde ejendommen.

Hun forventer at der går et par uger inden Forsvaret har besluttet sig for, om myndigheden vil acceptere et af de indkomne bud.

En potentiel køber kan iøvrigt selv bestemme, om det markante 69 meter høje tårn på aflyningscentralen skal rives ned eller ej.

Men de indkomne bud stiller ikke krav om at dette nedrives, fortæller afdelingslederen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job