Stor CSC-fyringsrunde på trapperne: Danske ansatte vil få fyreseddel

Tirsdag morgen får CSC's danske ansatte besked om, hvem der skal forlade virksomheden som et led i selskabets seneste fyringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Læs også: Så mange siger frivilligt farvel til os 

It-giganten CSC, der er en af de største it-leverandører til Staten, skærer tirsdag morgen 156 af firmaets stillinger i Norden væk, erfarer Computerworld.

Det sker som en følge af en plan om at fjerne 180 stillinger, som CSC for knap 90 dage siden meldte ud til firmaets medarbejdere på et telefonmøde.

CSC chefen John Walsh har bedt de ansatte om at være til stede på arbejdspladsen eller via deres mobiltelefon fra klokken 08.30 tirsdag morgen.

Færre end forventet

Men det bliver af flere årsager formentlig et noget lavere antal end forventet af de danske CSC-medarbejdere, som faktisk modtager en fyreseddel.

Reduktionen fra 180 til 156 stillinger skyldes angiveligt, at CSC internationalt er bagud med at reducere ledelseslaget, sådan som topchef Mike Lawrie har besluttet i forbindelse med en storstilet omstrukturering af virksomheden.

Foreløbig er afskedigelsen af ledere i Norden derfor angiveligt sat på pause. 

Vil primært ramme Danmark

Fra starten har CSC meldt ud, at afskedigelserne primært vil ramme Danmark.

Hvor mange det konkret var, har CSC ikke ønsket at oplyse, men Computerworld erfarer, at det angiveligt er 120 til 130 af de oprindelige 180 stillinger, som ville forsvinde i Danmark, mens resten ville være i Sverige.

Desuden har et overraskende stort antal danske medarbejdere sagt ja tak til en frivillig fratrædelsesordning med CSC.

Lige efter jul meddelte CSC, at der var tale om 33 ansatte, men det tal er siden vokset til omkring 40, og kan fortsat ændre sig helt frem til CSC tirsdag fortæller, hvem der skal fyres.

Samtidig har it-giganten haft et naturligt flow af ansatte, som har sagt op på helt normal vis, mens fyringsrunden har kørt.

Så mange skal nok fyres i Danmark

Det gør det ifølge Computerworlds oplysninger muligt at trække 15 ansatte mere fra, så det nødvendige antal deciderede fyringer ender på omkring 40 personer i Danmark.

Samlet reduktion på 90

Dermed ser det ud til at den samlede reduktion i medarbejderstyrken i Danmark kan ende på omkring 90, hvoraf op mod halvdelen altså udgøres af frivillige fratrædelser.

Hos CSC ønsker pressechef Kim Ege Møller ikke at be- eller afkræfte Computerworlds oplysninger.

"Det er mest fair, at vi fortæller medarbejderne, hvornår og hvordan det kommer til at foregå, frem for at de skal læse det i Computerworld" siger Kim Ege Møller.

Det er mindre end 10  måneder siden at CSC sidste gang fyrede. Her meldre it-kæmpen ud, at 450 stod til at miste jobbet i Norden.

Fagforbundene har tidligere beklaget fyringsrunden og frygtet, at der måske kommer flere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S