Stor CSC-fyringsrunde på trapperne: Danske ansatte vil få fyreseddel

Tirsdag morgen får CSC's danske ansatte besked om, hvem der skal forlade virksomheden som et led i selskabets seneste fyringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Læs også: Så mange siger frivilligt farvel til os 

It-giganten CSC, der er en af de største it-leverandører til Staten, skærer tirsdag morgen 156 af firmaets stillinger i Norden væk, erfarer Computerworld.

Det sker som en følge af en plan om at fjerne 180 stillinger, som CSC for knap 90 dage siden meldte ud til firmaets medarbejdere på et telefonmøde.

CSC chefen John Walsh har bedt de ansatte om at være til stede på arbejdspladsen eller via deres mobiltelefon fra klokken 08.30 tirsdag morgen.

Færre end forventet

Men det bliver af flere årsager formentlig et noget lavere antal end forventet af de danske CSC-medarbejdere, som faktisk modtager en fyreseddel.

Reduktionen fra 180 til 156 stillinger skyldes angiveligt, at CSC internationalt er bagud med at reducere ledelseslaget, sådan som topchef Mike Lawrie har besluttet i forbindelse med en storstilet omstrukturering af virksomheden.

Foreløbig er afskedigelsen af ledere i Norden derfor angiveligt sat på pause. 

Vil primært ramme Danmark

Fra starten har CSC meldt ud, at afskedigelserne primært vil ramme Danmark.

Hvor mange det konkret var, har CSC ikke ønsket at oplyse, men Computerworld erfarer, at det angiveligt er 120 til 130 af de oprindelige 180 stillinger, som ville forsvinde i Danmark, mens resten ville være i Sverige.

Desuden har et overraskende stort antal danske medarbejdere sagt ja tak til en frivillig fratrædelsesordning med CSC.

Lige efter jul meddelte CSC, at der var tale om 33 ansatte, men det tal er siden vokset til omkring 40, og kan fortsat ændre sig helt frem til CSC tirsdag fortæller, hvem der skal fyres.

Samtidig har it-giganten haft et naturligt flow af ansatte, som har sagt op på helt normal vis, mens fyringsrunden har kørt.

Så mange skal nok fyres i Danmark

Det gør det ifølge Computerworlds oplysninger muligt at trække 15 ansatte mere fra, så det nødvendige antal deciderede fyringer ender på omkring 40 personer i Danmark.

Samlet reduktion på 90

Dermed ser det ud til at den samlede reduktion i medarbejderstyrken i Danmark kan ende på omkring 90, hvoraf op mod halvdelen altså udgøres af frivillige fratrædelser.

Hos CSC ønsker pressechef Kim Ege Møller ikke at be- eller afkræfte Computerworlds oplysninger.

"Det er mest fair, at vi fortæller medarbejderne, hvornår og hvordan det kommer til at foregå, frem for at de skal læse det i Computerworld" siger Kim Ege Møller.

Det er mindre end 10  måneder siden at CSC sidste gang fyrede. Her meldre it-kæmpen ud, at 450 stod til at miste jobbet i Norden.

Fagforbundene har tidligere beklaget fyringsrunden og frygtet, at der måske kommer flere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen