Gratis kontorpakke får en solid kodeoverhaling

Open source-kontorpakken LibreOffice har åbnet motorhjelmen, hvor kodedrengene har skruet, regeret og gjort hovedrent.

Artikel top billede

Læs også:
LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

En ny version af den gratis kontopakker, LibreOffice, kommer den 9. februar i udgave 4.0.

De fleste kræfter er brugt bag kulisserne, så mange af ændringerne i forhold til version 3.6 er slet ikke til at få øje på.

"Den tekniske forklaring er, at arbejdet med at rydde op i kildekoden er afsluttet, hvilket betyder, at det fremover vil være meget mere overskueligt at arbejde med udviklingen. Et forhold som vil gøre det lettere for nye programmører at få overblik over de tusindvis af linjer kode," lyder det fra Leif Lodahl, der er den danske LibreOffice-repræsentant.

Poppet eller ej

Der er dog også kommet forbedringer til husarerne.

En af de synlige nyheder er eksempelvis muligheden for at dekorere værktøjslinjen med et baggrundsbillede.

"En funktion som mange synes er lidt for meget pop, men som andre mener er vigtig. Blandt virksomheder vil den første kommentar nok være, at den funktion skal fjernes, men det er også muligt at bruge virksomhedens logo som dekoration. Det mest positive, der er at sige om den funktion, er nok, at man jo kan undlade at bruge den," fortæller Leif Lodahl.

Blandt de funktioner, som er mest interessant for virksomheder, er muligheden for at benytte forskellige protokoller til integration med dokumentsystemer.

LibreOffice kan nu arbejde sammen med blandt andet SharePoint gennem CMIS-protokollen.

En anden nyhed er en række konkrete forbedringer i måden, LibreOffice læser og skriver Microsoft dokumenter.

I denne version var det også meningen, at det skulle være muligt at underskrive PDF-filer digitalt, med digital signatur.

Den funktion er dog trukket tilbage i sidste øjeblik, og forventes først at blive implementeret i version 4.1.

Et lille farvel til Java

Blandt de mindre synlige nyheder er processen med at slippe af med Java.

En af de mest brugte guider, nemlig brevfletningsguiden, er omskrevet til sproget Python.

"Umiddelbart er det ikke noget, som brugeren oplever, men på sigt vil det være lettere at lave forbedringer til funktionen. Desuden er PDF Import og Præsentationskonsollen ikke længere udvidelser, men en del af LibreOffice."

Der er også kommet en række nye funktioner i regnearksprogrammet, som nok mest er for specialister.

Det drejer sig blandt andet om meget specielle optionsberegninger.

Læs også:
LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job