Chip-producenter jubler over rekordsalg

Chipbranchen vejrer morgenluft, efter salget af computerchips på verdensmarkedet steg 28 procent i december, men lav lagerbeholdning kan skabe problemer i den nærmeste fremtid.

Verdens chip-producenter med Intel i spidsen jubler i disse dage, da de har langet flere chips over disken i 2003 end nogensinde før.

Chipproducenternes brancheorganisation, SIA, oplyste mandag, at der blev solgt chips for 96 milliarder kroner i december. På årsplan nåede salget op på 962 milliarder kroner, hvilket er en fremgang på 18 procent sammenlignet med 2002.

Væksten stammer primært fra en stigning i salget af pc'er i de sidste seks måneder af 2003. Derudover oplevede chipbranchen også et boom i efterspørgslen efter chips til mobiltelefoner.

- Branchens brede vækst på næsten alle produkt-sektorer og geografiske markeder driver os mod endnu et år med stærk vækst, siger George Scalise, der står i spidsen for SIA, til Financial Times.

Så chipbranchen kan endelig hæve hænderne over hovedet og juble ovenpå tre hårde år, der startede, da det globale chipmarked faldt med 32 procent i 2001.

Ikke nok chips

Men på trods af rekordomsætningen og markant vækst har chip-branchen alligevel grund til bekymring.

Det viser sig nemlig, at chip-fabrikkerne rundt omkring i verden ikke kan følge med den stigende efterspørgsel. Der er allerede mangel på visse typer af hukommelseschips.

SIA oplyser, at chip-fabrikkerne arbejder på højtryk, og at det kan tage fra seks måneder til to år, før producenterne kan følge med den stigende efterspørgsel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere