Sådan får du fingre i de bedste it-job

Danmark er proppet med ledige it-projektledere. Se her, hvordan du kan komme først i køen, når en virksomhed søger ny projektleder.

Artikel top billede

Læs også:

Headhunter: Derfor har it-projektledere svært ved at få job.

Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Her er opskriften: Sådan sikrer du dig et fedt it-job

Der er så mange arbejdsløse it-projektledere i Danmark, at selv massevis af certificeringer ikke er nogen garanti for, at man overhovedet bliver kaldt til samtale.

Hele denne problematik kan du læse mere om her.

Peter Rasmussen, der er direktør for rekrutteringsvirksomheden iHeadHunt, understreger, at han ikke har den gyldne opskrift, når nu certificeringer ikke er vejen frem, men han har dog alligevel et par overordnede råd til den ledige projektleder.
 
"Man må acceptere sin situation og højst sandsynligt gå en del ned i løn. Det handler nemlig først og fremmest om at komme ind på arbejdsmarkedet igen og forsøge at opbygge en ny karriere derfra," pointerer han.

Derudover skal man være meget ydmyg.

"Når man kommer til en ny virksomhed, eller er til jobsamtale, må man erkende, at man altså ikke er stjernen længere, men jobsøgende," siger Peter Rasmussen.

En projektleder uden klare tekniske kompetencer og erfaringer vil heller ikke ligge øverst i bunken.

"Som projektleder skal du kunne udfordre udviklerne og konsulenterne. Ellers bliver du kørt rundt i manegen, så det er faktisk et must, at man også kan vise det i sit cv," siger han. 
 
Klar kompetence indenfor samme boldgade
For headhunteren handler det meget om det cv, som kandidaterne kan vise frem.

Arbejdet for ham består netop i at kigge det igennem og ringe tidligere arbejdsgivere op.

Og de tidligere stillinger skal vise en klar kompetence indenfor den samme boldgade, som virksomheden efterspørger.

"Et godt cv viser en kandidat, der lige præcist har erfaring med det område, som en given kunde har brug for. Det viser en kandidat, der har været et par steder, hvor han har fået gode udtalelser - altså en kandidat som kunden er tryg ved at ansætte," siger Peter Rasmussen og fortsætter:

"I øjeblikket er der bare rigtig mange dygtige projektledere i it-branchen. Det er selvfølgelig svært at forstå, hvorfor man ikke kommer til jobsamtaler eller aldrig bliver ringet op, men der er mange om buddet, og her er den konkrete praktiske erfaring alfa omega."

[b]Læs også:

Headhunter: Derfor har it-projektledere svært ved at få job.

Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Her er opskriften: Sådan sikrer du dig et fedt it-job

Syv ting der afgør din succes som it-projektleder

Sådan gik Rolf fra top-projektleder til desperat jobjagt[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect