Dell tømmer penge-lagre: Trækker milliarder hjem fra udlandet

Dell trækker milliarder af kroner hjem fra udenlandske datter-selskaber for at finansiere afnotering af selskabet. Dell i Danmark vil ikke fortælle, om divisionen skal sende penge til USA.

Artikel top billede

Dell planlægger at tømme penge-lagrene i selskabets afdelinger uden for USA for at finansiere afnoteringen af det i dag børsnoterede selskab, som du kan læse mere om her.

Ifølge Financial Times planlægger Dell at trække godt 40 milliarder kroner hjem fra selskabets udenlandske divisioner.

Dell har i mange år ligesom mange af de øvrige store amerikanske selskaber haft parkeret meget store beløb i de udenlandske datterselskaber for på denne måde at undgå at beskattet, når pengene tilbageføres til hovedselskabet.

Ifølge en opgørelse til det amerikanske finanstilsyn rådede Dell ved indgangen til november sidste år over næsten 61 milliarder kroner i kontanter.

"Stort set hele beløbet befinder sig uden for USA," hedder det i opgørelsen.

Dansk direktør har mundkurv på

Herhjemme afviser direktør for Dell i Danmark, Nicolai Moresco, blankt at fortælle noget om, hvorvidt beslutningen betyder, at den danske forretning skal sende penge til USA.

"Vi er i en periode, hvor vi overhovedet ikke vil udtale os om opkøbet," siger han.

Han peger på, at handlen ikke er lukket.

"Vi kører 45 dage nu, hvor al kommunikation og dialog foregår centralt. Derfor har vi ingen kommentater lokalt fra de enkelte lande." siger han.

Noteret i 25 år

Med den planlagte afnotering af Dell fra børsen - hvor selskabet har været noteret i 25 år - vil stifter Michael Dell samt kapitalfonden Silverlake Partners overtage selskabet.

Du kan læse mere om handlen og den pris, som Michael Dell og konglomeratet, der også tæller Microsoft, vil betale for det store selskab her.

En gruppe af vrede Dell-aktionærer har allerede sagsøgt Michael Dell og selskabets bestyrelse for ikke at have sørget for, at de nuværende aktionærer har fået mest muligt ud af deres aktier.

Læs også:
Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell købt for 134 milliarder kroner.

Så mange milliarder vil det koste at købe Dell.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos