Dell tømmer penge-lagre: Trækker milliarder hjem fra udlandet

Dell trækker milliarder af kroner hjem fra udenlandske datter-selskaber for at finansiere afnotering af selskabet. Dell i Danmark vil ikke fortælle, om divisionen skal sende penge til USA.

Artikel top billede

Dell planlægger at tømme penge-lagrene i selskabets afdelinger uden for USA for at finansiere afnoteringen af det i dag børsnoterede selskab, som du kan læse mere om her.

Ifølge Financial Times planlægger Dell at trække godt 40 milliarder kroner hjem fra selskabets udenlandske divisioner.

Dell har i mange år ligesom mange af de øvrige store amerikanske selskaber haft parkeret meget store beløb i de udenlandske datterselskaber for på denne måde at undgå at beskattet, når pengene tilbageføres til hovedselskabet.

Ifølge en opgørelse til det amerikanske finanstilsyn rådede Dell ved indgangen til november sidste år over næsten 61 milliarder kroner i kontanter.

"Stort set hele beløbet befinder sig uden for USA," hedder det i opgørelsen.

Dansk direktør har mundkurv på

Herhjemme afviser direktør for Dell i Danmark, Nicolai Moresco, blankt at fortælle noget om, hvorvidt beslutningen betyder, at den danske forretning skal sende penge til USA.

"Vi er i en periode, hvor vi overhovedet ikke vil udtale os om opkøbet," siger han.

Han peger på, at handlen ikke er lukket.

"Vi kører 45 dage nu, hvor al kommunikation og dialog foregår centralt. Derfor har vi ingen kommentater lokalt fra de enkelte lande." siger han.

Noteret i 25 år

Med den planlagte afnotering af Dell fra børsen - hvor selskabet har været noteret i 25 år - vil stifter Michael Dell samt kapitalfonden Silverlake Partners overtage selskabet.

Du kan læse mere om handlen og den pris, som Michael Dell og konglomeratet, der også tæller Microsoft, vil betale for det store selskab her.

En gruppe af vrede Dell-aktionærer har allerede sagsøgt Michael Dell og selskabets bestyrelse for ikke at have sørget for, at de nuværende aktionærer har fået mest muligt ud af deres aktier.

Læs også:
Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell købt for 134 milliarder kroner.

Så mange milliarder vil det koste at købe Dell.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS