Bølger af sms-spam på vej til din mobiltelefon

Spammer-industriens nye jagtmark er din mobiltelefon, hvor især sms-spam er meget attraktiv. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Din mobiltelefon kan meget vel blive næste mål for spammerne, konkluderer en ny rapport fra internetselskabet Cloudmark.

Det sker, fordi langt de fleste mail-brugere efterhånden har garderet sig ganske effektivt mod de enorme spammængder, der fortsat udsendes på nettet, men som nu ikke lander i din mail-boks, men i spamfiltrene.

Det har fået spam-industrien til at kigge efter nye jagtmarker, der kan være mere modtagelse for de mange annonce-mails.

Her er mobiltelefonens sms-funktionen ganske attraktivt, i det spammerne ved, at brugerne ofte kigger på deres sms'er.

Meget større tiltro

"Og vi ved, at brugerne faktisk har meget større tiltro til deres mobiltelefoner end de har til deres e-mail. Det er med til at gøre mobiltelefonerne attraktive for spammerne," siger Andrew Conway fra Cloudmark til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Ifølge selskabets såkaldte "2012 Messaging Threat Report" bliver mere end 90 procent af sms'erne åbnet, mens kun 20 til 25 procent e-mail typisk bliver åbnet.

Åbnes straks

Hertil kommer, at sms'erne typisk åbnes med det samme, mens e-mail ofte ligger og venter på at blive åbnet i indbakken i et døgns tid.

Cloudmark skriver, at op mod 60 procent af de amerikanske mobilbrugere har modtaget mindst én sms-spam-besked i det seneste år. 13 procent af dem klikkede på det medfølgende links, mens ni procent ringede til et opgivet telefonnummer.

41 procent af svar-beskederne indeholdt ordet "stop," hedder det.

"Men 'stop' virker kun, hvis der er tale om en rigtig marketing-besked fra et rigtigt selskaber. Er det phishing eller en anden for for svindel, så vil 'stop' kun gøre afsenderne opmærksom på, at der faktisk er en bruger i den anden ende," siger Andrew Conway.

Cloudmark meddeler, at selskabet har identificeret 359.000 forskellige tilfælde, hvor der er blevet udsendt sms-spam i 2012.

Læs også:

20 fede sikkerheds-apps til din Android og iPhone.

Så meget malware vil kunne ramme din Android i år.

Her er de største sikkerhedsproblemer i din mobil.

Sådan får du nemt markant bedre sikkerhed på din mobil.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job