Microsoft ændrer vigtig bruger-licens efter hård kritik

Efter hård kritik fra brugerne ændrer Microsoft i licensbetingelserne for Office 2013. Se her, hvad ændringen betyder.

Artikel top billede

Microsoft dropper med omgående virkning alle planer om at indføre skrappe restriktioner i licenserne for Office 2013, som er blevet udråbt til at være en af de bedste Office-versioner nogensinde.

Du kan læse en stor-test af Office 2013 her.

Det betyder, at alle kunder får lov til at flytte softwaren fra én computer til en anden en gang hvert kvartal uden at bryde licensbetingelserne.

Microsoft har ellers tidligere haft planer om at indføre en restriktion, der ville betyde, at én licens kun ville kunne anvendes på én enkelt maskine.

Microsoft vender med beslutningen dermed tilbage til samme model, som i dag gælder for Office 2010.

Gælder kun retail-versioner

"Feedback fra kunderne viser, at de ønsker denne form for fleksibilitet. Og vi har vurderet, at det er fornuftigt, godt og retfærdigt," lyder det fra Jevon Fark, marketing-chef for Microsofts Office-division.

Microsoft understreger, at betingelserne alene gælder de såkaldte retail-versioner og altså ikke versioner, der er præinstalleret på computeren, når den bliver købt.

De nye regler betyder, at kunder, der har købt retail-versionen af Office 2013 vil kunne flytte softwaren til en anden pc, hvilket den oprindelige såkaldte EULA (end-user licensing agreement) ellers har forbudt.

Den oprindelige licens for Office 2013-udgaver, der bliver købt og betalt én gang for alle, har permanent været koblet sammen med den første pc, som softwaren bliver installeret på.

Du kan læse mere om denne sammenkobling af software og pc her.

Forbudt at fjerne software

Her har det også været forbudt helt at fjerne softwaren fra én pc for så at installere den på en anden - også selv om den anden pc har været en erstatning for den første i tilfælde af nedbrud, tyveri eller lignende.

De oprindelige betingelser har været mødt med hård kritik af mange brugere, som har fundet dem alt for restriktive og ude af trit med både markedet og de behov, som nutidens pc-brugere har.

Læs også:

Sådan binder Microsoft din Office-licens til computeren.

Office 2013 eller Office 365: Skal du eje eller leje din næste Office?

Så godt virker det nye Office 2013

Her er nøglen til knald eller fald for Office 2013

Overblik: Så mange udgaver af Office kan du få fingre i.

Stortest: Derfor er Office 2013 den hidtil bedste version.

Microsoft pønser på fire årlige opdateringer af din Office.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks