Microsoft ændrer vigtig bruger-licens efter hård kritik

Efter hård kritik fra brugerne ændrer Microsoft i licensbetingelserne for Office 2013. Se her, hvad ændringen betyder.

Artikel top billede

Microsoft dropper med omgående virkning alle planer om at indføre skrappe restriktioner i licenserne for Office 2013, som er blevet udråbt til at være en af de bedste Office-versioner nogensinde.

Du kan læse en stor-test af Office 2013 her.

Det betyder, at alle kunder får lov til at flytte softwaren fra én computer til en anden en gang hvert kvartal uden at bryde licensbetingelserne.

Microsoft har ellers tidligere haft planer om at indføre en restriktion, der ville betyde, at én licens kun ville kunne anvendes på én enkelt maskine.

Microsoft vender med beslutningen dermed tilbage til samme model, som i dag gælder for Office 2010.

Gælder kun retail-versioner

"Feedback fra kunderne viser, at de ønsker denne form for fleksibilitet. Og vi har vurderet, at det er fornuftigt, godt og retfærdigt," lyder det fra Jevon Fark, marketing-chef for Microsofts Office-division.

Microsoft understreger, at betingelserne alene gælder de såkaldte retail-versioner og altså ikke versioner, der er præinstalleret på computeren, når den bliver købt.

De nye regler betyder, at kunder, der har købt retail-versionen af Office 2013 vil kunne flytte softwaren til en anden pc, hvilket den oprindelige såkaldte EULA (end-user licensing agreement) ellers har forbudt.

Den oprindelige licens for Office 2013-udgaver, der bliver købt og betalt én gang for alle, har permanent været koblet sammen med den første pc, som softwaren bliver installeret på.

Du kan læse mere om denne sammenkobling af software og pc her.

Forbudt at fjerne software

Her har det også været forbudt helt at fjerne softwaren fra én pc for så at installere den på en anden - også selv om den anden pc har været en erstatning for den første i tilfælde af nedbrud, tyveri eller lignende.

De oprindelige betingelser har været mødt med hård kritik af mange brugere, som har fundet dem alt for restriktive og ude af trit med både markedet og de behov, som nutidens pc-brugere har.

Læs også:

Sådan binder Microsoft din Office-licens til computeren.

Office 2013 eller Office 365: Skal du eje eller leje din næste Office?

Så godt virker det nye Office 2013

Her er nøglen til knald eller fald for Office 2013

Overblik: Så mange udgaver af Office kan du få fingre i.

Stortest: Derfor er Office 2013 den hidtil bedste version.

Microsoft pønser på fire årlige opdateringer af din Office.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub