EU har stemt om porno-forbud: Her er resultatet

Et EU-initiativ, der kan føre til forbud mod porno og øge reguleringen af internettet, har netop været til afstemning i Europa-Parlamentet. Her er resultatet.

Artikel top billede

Kan du lide at se porno?

Så er der gode nyheder. 

Det vil ikke blive forbudt, som det ellers i en kort periode så ud til. 

Europa-Parlamentet har netop stemt om en resolution, der skal fjerne kønsstereotyper i EU, men som også kan føre til øget regulering af internettet og et decideret forbud mod porno i cyberspace. 

Men inden afstemning fandt sted, blev den oprindelige resolution ændret. 

Først blev der stemt om de tre paragraffer (14, 17 og 19), der i de seneste dage har været udsat for skarp kritik af EU-borgere og -parlamentarikere. 

Det blev til et klart nej fra medlemmernes side. 

Du kan læse mere om, hvad paragrafferne nærmere præcist kunne føre til her. 

Dernæst blev den oprindelige resolution, uden de tre paragraffer, sendt til afstemning. 

Her blev det til et overvejende flertal. 

Internetudbyderne skal ikke være politimænd

Britta Thomsen, der sidder i Europaparlamentet for Socialdemokratiet og var med til afstemning, er tilfreds med udfaldet. 

"Man må ikke lade internetudbyderne tro, at de skal være politimænd på internettet. Det er ikke noget, vi bryder os om," siger hun. 

De 66 paragraffer går i hovedtræk på, hvordan medlemslandene kan skabe mere lighed mellem mænd og kvinder og fjerne stereotypiske forestillinger.

"Så da de tre kontroversielle paragraffer var taget ud, var det ikke det store dilemma at stemme ja til," fortæller Britta Thomsen. 

Men hun er helt enig i, at de tre paragraffer var noget uklare. 

"De var ikke formuleret præcist nok, og opfordrede blandt andet til et forbud mod alle former for porno i medier."

Lad nu bare folk se deres porno

Det er nu blevet fjernet, og det virker som om, hun er tilfreds med den ændring.

"Lad nu folk se deres porno - i fred vel og mærke," slutter hun.

I løbet af de seneste par dage har kritikken haglet ned over initiativet.

Først kom en parlamentariker på banden fra Piratpartiet og kaldte det et nyt ACTA, siden fik europaparlamentarikerne oversvømmet deres mailboks med kritiske mails.

Det har sandsynligvis været en af grundende til, at initiativet nåede at blive ændret inden det kom til afstemning.

Læs også:

Nyt EU-forslag kan ramme din frie færden på nettet

Kritik hagler ned over EU-forslag mod net-porno

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo