EU har stemt om porno-forbud: Her er resultatet

Et EU-initiativ, der kan føre til forbud mod porno og øge reguleringen af internettet, har netop været til afstemning i Europa-Parlamentet. Her er resultatet.

Artikel top billede

Kan du lide at se porno?

Så er der gode nyheder. 

Det vil ikke blive forbudt, som det ellers i en kort periode så ud til. 

Europa-Parlamentet har netop stemt om en resolution, der skal fjerne kønsstereotyper i EU, men som også kan føre til øget regulering af internettet og et decideret forbud mod porno i cyberspace. 

Men inden afstemning fandt sted, blev den oprindelige resolution ændret. 

Først blev der stemt om de tre paragraffer (14, 17 og 19), der i de seneste dage har været udsat for skarp kritik af EU-borgere og -parlamentarikere. 

Det blev til et klart nej fra medlemmernes side. 

Du kan læse mere om, hvad paragrafferne nærmere præcist kunne føre til her. 

Dernæst blev den oprindelige resolution, uden de tre paragraffer, sendt til afstemning. 

Her blev det til et overvejende flertal. 

Internetudbyderne skal ikke være politimænd

Britta Thomsen, der sidder i Europaparlamentet for Socialdemokratiet og var med til afstemning, er tilfreds med udfaldet. 

"Man må ikke lade internetudbyderne tro, at de skal være politimænd på internettet. Det er ikke noget, vi bryder os om," siger hun. 

De 66 paragraffer går i hovedtræk på, hvordan medlemslandene kan skabe mere lighed mellem mænd og kvinder og fjerne stereotypiske forestillinger.

"Så da de tre kontroversielle paragraffer var taget ud, var det ikke det store dilemma at stemme ja til," fortæller Britta Thomsen. 

Men hun er helt enig i, at de tre paragraffer var noget uklare. 

"De var ikke formuleret præcist nok, og opfordrede blandt andet til et forbud mod alle former for porno i medier."

Lad nu bare folk se deres porno

Det er nu blevet fjernet, og det virker som om, hun er tilfreds med den ændring.

"Lad nu folk se deres porno - i fred vel og mærke," slutter hun.

I løbet af de seneste par dage har kritikken haglet ned over initiativet.

Først kom en parlamentariker på banden fra Piratpartiet og kaldte det et nyt ACTA, siden fik europaparlamentarikerne oversvømmet deres mailboks med kritiske mails.

Det har sandsynligvis været en af grundende til, at initiativet nåede at blive ændret inden det kom til afstemning.

Læs også:

Nyt EU-forslag kan ramme din frie færden på nettet

Kritik hagler ned over EU-forslag mod net-porno

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos