EU har stemt om porno-forbud: Her er resultatet

Et EU-initiativ, der kan føre til forbud mod porno og øge reguleringen af internettet, har netop været til afstemning i Europa-Parlamentet. Her er resultatet.

Artikel top billede

Kan du lide at se porno?

Så er der gode nyheder. 

Det vil ikke blive forbudt, som det ellers i en kort periode så ud til. 

Europa-Parlamentet har netop stemt om en resolution, der skal fjerne kønsstereotyper i EU, men som også kan føre til øget regulering af internettet og et decideret forbud mod porno i cyberspace. 

Men inden afstemning fandt sted, blev den oprindelige resolution ændret. 

Først blev der stemt om de tre paragraffer (14, 17 og 19), der i de seneste dage har været udsat for skarp kritik af EU-borgere og -parlamentarikere. 

Det blev til et klart nej fra medlemmernes side. 

Du kan læse mere om, hvad paragrafferne nærmere præcist kunne føre til her. 

Dernæst blev den oprindelige resolution, uden de tre paragraffer, sendt til afstemning. 

Her blev det til et overvejende flertal. 

Internetudbyderne skal ikke være politimænd

Britta Thomsen, der sidder i Europaparlamentet for Socialdemokratiet og var med til afstemning, er tilfreds med udfaldet. 

"Man må ikke lade internetudbyderne tro, at de skal være politimænd på internettet. Det er ikke noget, vi bryder os om," siger hun. 

De 66 paragraffer går i hovedtræk på, hvordan medlemslandene kan skabe mere lighed mellem mænd og kvinder og fjerne stereotypiske forestillinger.

"Så da de tre kontroversielle paragraffer var taget ud, var det ikke det store dilemma at stemme ja til," fortæller Britta Thomsen. 

Men hun er helt enig i, at de tre paragraffer var noget uklare. 

"De var ikke formuleret præcist nok, og opfordrede blandt andet til et forbud mod alle former for porno i medier."

Lad nu bare folk se deres porno

Det er nu blevet fjernet, og det virker som om, hun er tilfreds med den ændring.

"Lad nu folk se deres porno - i fred vel og mærke," slutter hun.

I løbet af de seneste par dage har kritikken haglet ned over initiativet.

Først kom en parlamentariker på banden fra Piratpartiet og kaldte det et nyt ACTA, siden fik europaparlamentarikerne oversvømmet deres mailboks med kritiske mails.

Det har sandsynligvis været en af grundende til, at initiativet nåede at blive ændret inden det kom til afstemning.

Læs også:

Nyt EU-forslag kan ramme din frie færden på nettet

Kritik hagler ned over EU-forslag mod net-porno

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S