EU har stemt om porno-forbud: Her er resultatet

Et EU-initiativ, der kan føre til forbud mod porno og øge reguleringen af internettet, har netop været til afstemning i Europa-Parlamentet. Her er resultatet.

Artikel top billede

Kan du lide at se porno?

Så er der gode nyheder. 

Det vil ikke blive forbudt, som det ellers i en kort periode så ud til. 

Europa-Parlamentet har netop stemt om en resolution, der skal fjerne kønsstereotyper i EU, men som også kan føre til øget regulering af internettet og et decideret forbud mod porno i cyberspace. 

Men inden afstemning fandt sted, blev den oprindelige resolution ændret. 

Først blev der stemt om de tre paragraffer (14, 17 og 19), der i de seneste dage har været udsat for skarp kritik af EU-borgere og -parlamentarikere. 

Det blev til et klart nej fra medlemmernes side. 

Du kan læse mere om, hvad paragrafferne nærmere præcist kunne føre til her. 

Dernæst blev den oprindelige resolution, uden de tre paragraffer, sendt til afstemning. 

Her blev det til et overvejende flertal. 

Internetudbyderne skal ikke være politimænd

Britta Thomsen, der sidder i Europaparlamentet for Socialdemokratiet og var med til afstemning, er tilfreds med udfaldet. 

"Man må ikke lade internetudbyderne tro, at de skal være politimænd på internettet. Det er ikke noget, vi bryder os om," siger hun. 

De 66 paragraffer går i hovedtræk på, hvordan medlemslandene kan skabe mere lighed mellem mænd og kvinder og fjerne stereotypiske forestillinger.

"Så da de tre kontroversielle paragraffer var taget ud, var det ikke det store dilemma at stemme ja til," fortæller Britta Thomsen. 

Men hun er helt enig i, at de tre paragraffer var noget uklare. 

"De var ikke formuleret præcist nok, og opfordrede blandt andet til et forbud mod alle former for porno i medier."

Lad nu bare folk se deres porno

Det er nu blevet fjernet, og det virker som om, hun er tilfreds med den ændring.

"Lad nu folk se deres porno - i fred vel og mærke," slutter hun.

I løbet af de seneste par dage har kritikken haglet ned over initiativet.

Først kom en parlamentariker på banden fra Piratpartiet og kaldte det et nyt ACTA, siden fik europaparlamentarikerne oversvømmet deres mailboks med kritiske mails.

Det har sandsynligvis været en af grundende til, at initiativet nåede at blive ændret inden det kom til afstemning.

Læs også:

Nyt EU-forslag kan ramme din frie færden på nettet

Kritik hagler ned over EU-forslag mod net-porno

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S