EU har stemt om porno-forbud: Her er resultatet

Et EU-initiativ, der kan føre til forbud mod porno og øge reguleringen af internettet, har netop været til afstemning i Europa-Parlamentet. Her er resultatet.

Artikel top billede

Kan du lide at se porno?

Så er der gode nyheder. 

Det vil ikke blive forbudt, som det ellers i en kort periode så ud til. 

Europa-Parlamentet har netop stemt om en resolution, der skal fjerne kønsstereotyper i EU, men som også kan føre til øget regulering af internettet og et decideret forbud mod porno i cyberspace. 

Men inden afstemning fandt sted, blev den oprindelige resolution ændret. 

Først blev der stemt om de tre paragraffer (14, 17 og 19), der i de seneste dage har været udsat for skarp kritik af EU-borgere og -parlamentarikere. 

Det blev til et klart nej fra medlemmernes side. 

Du kan læse mere om, hvad paragrafferne nærmere præcist kunne føre til her. 

Dernæst blev den oprindelige resolution, uden de tre paragraffer, sendt til afstemning. 

Her blev det til et overvejende flertal. 

Internetudbyderne skal ikke være politimænd

Britta Thomsen, der sidder i Europaparlamentet for Socialdemokratiet og var med til afstemning, er tilfreds med udfaldet. 

"Man må ikke lade internetudbyderne tro, at de skal være politimænd på internettet. Det er ikke noget, vi bryder os om," siger hun. 

De 66 paragraffer går i hovedtræk på, hvordan medlemslandene kan skabe mere lighed mellem mænd og kvinder og fjerne stereotypiske forestillinger.

"Så da de tre kontroversielle paragraffer var taget ud, var det ikke det store dilemma at stemme ja til," fortæller Britta Thomsen. 

Men hun er helt enig i, at de tre paragraffer var noget uklare. 

"De var ikke formuleret præcist nok, og opfordrede blandt andet til et forbud mod alle former for porno i medier."

Lad nu bare folk se deres porno

Det er nu blevet fjernet, og det virker som om, hun er tilfreds med den ændring.

"Lad nu folk se deres porno - i fred vel og mærke," slutter hun.

I løbet af de seneste par dage har kritikken haglet ned over initiativet.

Først kom en parlamentariker på banden fra Piratpartiet og kaldte det et nyt ACTA, siden fik europaparlamentarikerne oversvømmet deres mailboks med kritiske mails.

Det har sandsynligvis været en af grundende til, at initiativet nåede at blive ændret inden det kom til afstemning.

Læs også:

Nyt EU-forslag kan ramme din frie færden på nettet

Kritik hagler ned over EU-forslag mod net-porno

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S