TDC efter enig kritik fra rivaler: Ikke vores bord

TDC kritiseres i kontante vendinger af en stribe konkurrenter, der har klaget over selskabet i samlet flok. TDC mener ikke, at der er noget galt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: 

Telefirmaer klager over TDC i samlet flok

Forvirring om uploadhastighed: 30 eller 50 mbits?

Regeringens udspil om at levere højhastighedsinternet til alle danskere i 2020 er så småt begyndt at sætte sindene i kog hos flere involverede parter. 

Senest har det fået fire teleselskaber til i samlet flok at ytre deres mening om udspillet i et åbent brev til politikerne på Christiansborg. 

De fire teleselskaber er Telenor, Telia, Global Connect og Concepy.  
 
I det åbne brev skriver de blandt andet  at konkurrencesituationen i Danmark befinder sig på et uholdbart niveau, da TDC ejer en meget stor del af infrastrukturen. 

Derfor mener de fire teleselskaber, at det bliver næsten umuligt at nå de ambitiøse bredbåndsmål om 100 og 30 Mbits internet til alle. 

At TDC skulle være medvirkende til en skæv konkurrencesituation på markedet er dog slet ikke tilfældet, mener TDC.

TDC: Vi har fuld tillid til styrelsen
TDC mener nemlig først og fremmest slet ikke, at det er selskabets bord. 

For så vidt selskabet kan se, går kritikken meget på priser og vilkår.

"Vores net er åbent, og de gældende vilkår og priser er fastsat af styrelsen, som vi har fuld tillid til," siger Povl Damstedt Rasmussen, kommunikationsrådgiver for TDC Erhverv.  

Men hvordan mener I så, at konkurrencesituationen er på det danske bredbåndsmarked? 

"Der er fuld mulighed for operatører til at komme ind på vores net i og med, at det er et åbent net. Infrastrukturen er åben og bliver reguleret af styrelsen, og vi har fuld tillid til, at styrelsen håndterer det bedst muligt," siger TDC-manden.

"Så vidt jeg kan forstå, er det en kritik af prissætningen, og det er jo altså ikke en pris, vi selv sætter. Det er styrelsen, og det har vi fuld tillid til bliver håndteret fornuftigt."

Derudover har selskabet ikke meget mere at sige til den sag.

"Efter hvad jeg har læst, er der ikke noget konkret udspil fra selskaberne endnu, så vi må afvente, hvad de finder på." 
 
Teleselskaberne: Stadig dårlige konkurrencevilkår
Nicholai Kramer Pfeiffer, der er juridisk chef hos Telenor, havde denne kommentar til Berlingske:

"Vi må sige, at tiden har vist, at de tiltag, der har været på fastnetområdet, ikke har været nok til at skabe en tilstrækkelig konkurrence." 

De fire teleselskaber har således valgt at gå sammen for efter deres mening at få skabt bedre konkurrencevilkår på det danske bredbåndsmarked. 

Teleselskabernes kritik af det danske bredbåndmarked kan du læse mere om her. 

Efter påske vil selskaberne angiveligvis komme med et mere konkret udspil. 

Læs også: 
Derfor er it-branchen ret begejstret for ny bredbåndssplan

[b]Her er Danmarks bredbånds-fremtid: Regeringen klar med plan
[/b]

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S