Styrelse efter klage over TDC: Kom endelig med forslag

De fire teleselskaber, der kritiserer konkurrencesituationen på det danske bredbåndsmarked, skal bare komme med deres forslag, siger Erhvervsstyrelsen nu.

Artikel top billede

Forleden skrev fire teleselskaber et åbent og kritisk brev til politikerne på Christiansborg.
Her kritiserer de det danske bredbåndsmarked for at have så dårlige konkurrenceforhold, at regeringens nye bredbåndmålsætninger bliver næsten umulige at leve op til.

De fire teleselskaber er Telenor, Telia, Global-Connect og Concepy.

Blandt andet udtalte Niels Zibrandtsen, administrerende direktør hos Global Connect, at det næsten er umuligt for dem at operere på kobbernettet.

TDC fralagde sig siden alt ansvar for konkurrencesituationen med begrundelsen, at det er Erhvervsstyrelsen, der står for at fastsætte priser og vilkår på TDC's kobbernet.

Vi er altid interesseret i at få konkret input

Hos Erhvervsstyrelsen er man dog lydhør overfor kritikken fra de fire teleselskaber.

"Vi har faktisk gennem længere tid efterspurgt konkrete input fra spillerne på markedet. Vi er meget interesseret i at høre om for eksempel priser og vilkår, der er fastsat i andre lande, og som er mere fordelagtige end de danske, og som vi dermed kan lade os inspirere af," siger Finn Petersen, der er vicedirektør hos Erhvervsstyrelsen.

Erhvervsstyrelsen står for at fastsætte priserne på de engrosprodukter, som dominerende udbydere skal levere til deres konkurrenter.

Ved dominerende udbydere menes en virksomhed, der groft sagt sidder på mere end 50 procent af markedet, som vedkommende skal sælge sine produkter til.

Herunder indgår TDC, der jo altså blandt andet sidder på kobbernettet i Danmark.

Vi vurderer hele tiden priserne

Men selvom Erhvervsstyrelsen opfordrer teleselskaberne til at komme på banen og give deres input, bliver priserne hele tiden vurderet, lyder det fra Erhvervsstyrelsen.

"Vi er i gang med at revurdere vores model, som vi fastsætter engrospriserne på baggrund af. Det gør vi med regelmæssige mellemrum," siger Finn Petersen og fortsætter:

"Men de priser, der er på eksempelvis kobber, er i forvejen meget lave. Hvis vi ser på Sverige er priserne dér over 30 procent højere."

Sådan står det til med konkurrencesituationen på det danske bredbåndsmarked

Men Finn Petersen, hvordan står det til med konkurrencesituationen på det danske bredbåndmarked?

"Der er konkurrence på det danske marked, man kan jo se, at priserne for slutbrugerne er helt i bund. Vi har også pålagt TDC at sikre, at forholdet mellem engrospriser og slutbrugerpriser gør det muligt for andre teleselskaber at konkurrere med TDC. Dermed undgås dumping. Endvidere kan selskaberne selvsagt selv etablere deres eget net," svarer Finn Petersen og tilføjer:

"Det danske marked er meget hårdt, og det er meget lave priser, der bliver tilbudt til slutbrugerne. Det giver selvfølgelig en meget stor udfordring for selskaberne, men til gengæld er det jo dejligt for kunderne."

Efter påske skulle de fire teleselskaber angiveligt komme med nogle mere konkrete forslag, der kan forbedre konkurrencesituationen på den danske bredbåndmarked.

Hos Erhvervsstyrelsen har man dog ikke modtaget nogle forslag endnu.

"Vi har ikke set nogle forslag endnu, men som sagt har vi i længere tid efterspurgt konkret input, så hvis de kommer med noget, vil vi selvfølgelig tage dem med i betragtning," slutter Finn Petersen.

Læs også:
TDC efter hård kritik fra rivaler: Ikke vores bord

Telefirmaer klager over TDC i samlet flok

Skoleret: Minister skal forklare sig i omstridt bredbåndssag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S