It-firmaer: Forlig mellem Google og EU rammer os

Google-konkurrenter skummer over muligheden for forlig mellem EU og Google, som de mener misbruger sin dominans til at holde konkurrenterne nede.

Artikel top billede

En måske kommmende aftale mellem Google og EU vækker vrede blandt en række af Googles konkurrenter.

Google er ved at nå frem til et forlig med EU's konkurrence-myndigheder, der mener, at Google misbruger sin dominerende position til at holde konkurrenterne ude fra markedet. Du kan læse mere om sagen her.

Men det pågældende forlig vil ikke stoppe Googles konkurrenceforvridende fremfærd, men blot fungere som en advarsel, lyder kritikken fra en række af selskabets konkurrenter.

Kernen i forliget er et forslag fra Google om, at selskabet fremover tydeligt vil markere, når det fremhæver dets egne tjenester.

Klart mærkat

Dette skal gøre det klart for brugerne, at de pågældende søge-resultater ikke er baseret på Googles normale søge-algoritmer, men tvunget kunstigt frem.

Ligeledes foreslår Google, at det fremover til inkludere links til konkurrerende søge-tjenester, når der bliver søgt på eksempelvis bestemte restaurant-typer. Dette er et område, hvor Google i dag tjener gode penge.

Samtidig vil Google betalte søgeresultater blive tydeligt adskilt fra de ikke-betalte resultater, så de vil fremstå mere som reklamer.

Bare ligegyldige mærkater

De foreslåede ændringer vil ikke forandre noget, lyder kritikken. Der er nemlig bare tale om en udvidede mærkater, som endda kan være med til at forstærke problemet.

Sådan lyder kritikken fra David Wood, der repræsenterer en stribe af de Google-konkurrenter, der har indbragt sagen for EU.

"De foreslåede ændringer ligner et resume af Google udviklings road-map og ikke et forsøg for løse problemerne med Googles søge-manipulering," lyder det fra direktør i it-selskabet Foundem, Shivaun Raff, der har klaget til EU over Google.

EU-Kommissionen har gransket Google siden november 2010, efter en række af selskabets konkurrenter beskyldte det for at fremhæve sine egne tjenester over for brugerne, når de søgte på sitet.

Konkurrenterne mener, at Google i stedet bør indstille sin søge-algoritme, så konkurrerende websites og tjenester bliver ligestillet, når der bliver søgt på Google søgetjenester.

Læs også:

[b]EU samler sammen til stor monopolsag mod Google

Microsoft: Google holder os ude af markedet

Ekspert: Google har meget at tabe i EU

Konkurrenter beskylder Google for søgemanipulation

EU har det kritiske blik rettet mod Google[/b]

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse