It-firmaer: Forlig mellem Google og EU rammer os

Google-konkurrenter skummer over muligheden for forlig mellem EU og Google, som de mener misbruger sin dominans til at holde konkurrenterne nede.

Artikel top billede

En måske kommmende aftale mellem Google og EU vækker vrede blandt en række af Googles konkurrenter.

Google er ved at nå frem til et forlig med EU's konkurrence-myndigheder, der mener, at Google misbruger sin dominerende position til at holde konkurrenterne ude fra markedet. Du kan læse mere om sagen her.

Men det pågældende forlig vil ikke stoppe Googles konkurrenceforvridende fremfærd, men blot fungere som en advarsel, lyder kritikken fra en række af selskabets konkurrenter.

Kernen i forliget er et forslag fra Google om, at selskabet fremover tydeligt vil markere, når det fremhæver dets egne tjenester.

Klart mærkat

Dette skal gøre det klart for brugerne, at de pågældende søge-resultater ikke er baseret på Googles normale søge-algoritmer, men tvunget kunstigt frem.

Ligeledes foreslår Google, at det fremover til inkludere links til konkurrerende søge-tjenester, når der bliver søgt på eksempelvis bestemte restaurant-typer. Dette er et område, hvor Google i dag tjener gode penge.

Samtidig vil Google betalte søgeresultater blive tydeligt adskilt fra de ikke-betalte resultater, så de vil fremstå mere som reklamer.

Bare ligegyldige mærkater

De foreslåede ændringer vil ikke forandre noget, lyder kritikken. Der er nemlig bare tale om en udvidede mærkater, som endda kan være med til at forstærke problemet.

Sådan lyder kritikken fra David Wood, der repræsenterer en stribe af de Google-konkurrenter, der har indbragt sagen for EU.

"De foreslåede ændringer ligner et resume af Google udviklings road-map og ikke et forsøg for løse problemerne med Googles søge-manipulering," lyder det fra direktør i it-selskabet Foundem, Shivaun Raff, der har klaget til EU over Google.

EU-Kommissionen har gransket Google siden november 2010, efter en række af selskabets konkurrenter beskyldte det for at fremhæve sine egne tjenester over for brugerne, når de søgte på sitet.

Konkurrenterne mener, at Google i stedet bør indstille sin søge-algoritme, så konkurrerende websites og tjenester bliver ligestillet, når der bliver søgt på Google søgetjenester.

Læs også:

[b]EU samler sammen til stor monopolsag mod Google

Microsoft: Google holder os ude af markedet

Ekspert: Google har meget at tabe i EU

Konkurrenter beskylder Google for søgemanipulation

EU har det kritiske blik rettet mod Google[/b]

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics