It-firmaer: Forlig mellem Google og EU rammer os

Google-konkurrenter skummer over muligheden for forlig mellem EU og Google, som de mener misbruger sin dominans til at holde konkurrenterne nede.

Artikel top billede

En måske kommmende aftale mellem Google og EU vækker vrede blandt en række af Googles konkurrenter.

Google er ved at nå frem til et forlig med EU's konkurrence-myndigheder, der mener, at Google misbruger sin dominerende position til at holde konkurrenterne ude fra markedet. Du kan læse mere om sagen her.

Men det pågældende forlig vil ikke stoppe Googles konkurrenceforvridende fremfærd, men blot fungere som en advarsel, lyder kritikken fra en række af selskabets konkurrenter.

Kernen i forliget er et forslag fra Google om, at selskabet fremover tydeligt vil markere, når det fremhæver dets egne tjenester.

Klart mærkat

Dette skal gøre det klart for brugerne, at de pågældende søge-resultater ikke er baseret på Googles normale søge-algoritmer, men tvunget kunstigt frem.

Ligeledes foreslår Google, at det fremover til inkludere links til konkurrerende søge-tjenester, når der bliver søgt på eksempelvis bestemte restaurant-typer. Dette er et område, hvor Google i dag tjener gode penge.

Samtidig vil Google betalte søgeresultater blive tydeligt adskilt fra de ikke-betalte resultater, så de vil fremstå mere som reklamer.

Bare ligegyldige mærkater

De foreslåede ændringer vil ikke forandre noget, lyder kritikken. Der er nemlig bare tale om en udvidede mærkater, som endda kan være med til at forstærke problemet.

Sådan lyder kritikken fra David Wood, der repræsenterer en stribe af de Google-konkurrenter, der har indbragt sagen for EU.

"De foreslåede ændringer ligner et resume af Google udviklings road-map og ikke et forsøg for løse problemerne med Googles søge-manipulering," lyder det fra direktør i it-selskabet Foundem, Shivaun Raff, der har klaget til EU over Google.

EU-Kommissionen har gransket Google siden november 2010, efter en række af selskabets konkurrenter beskyldte det for at fremhæve sine egne tjenester over for brugerne, når de søgte på sitet.

Konkurrenterne mener, at Google i stedet bør indstille sin søge-algoritme, så konkurrerende websites og tjenester bliver ligestillet, når der bliver søgt på Google søgetjenester.

Læs også:

[b]EU samler sammen til stor monopolsag mod Google

Microsoft: Google holder os ude af markedet

Ekspert: Google har meget at tabe i EU

Konkurrenter beskylder Google for søgemanipulation

EU har det kritiske blik rettet mod Google[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job