NemID-angribere: Vi slår til mod Nets igen i dag

Gruppen, der lagde NemID ned i torsdags, vil forsøge at udføre et angreb igen i dag. Ser her, hvad gruppens planer går ud på med dagens angreb.

Artikel top billede

Danish Lulzteam, der torsdag den 11. april lagde NemID ned i omkring syv timer, fortæller til Computerworld, at gruppen vil forsøge at lægge NemID ned igen i dag, onsdag.

"... vi skal nok lige se, om vi kan komme igennem i morgen [den 17. april, red.], det kan jo være der stadig står et hul åbent ;)" skriver s0x, der er et af medlemmerne af Danish Lulzteam, til Computerworld.

Danish Lulzteam fortæller samtidig, at det er lykkedes Nets, der står for driften af NemID, at lukke ned for den type af DDoS-angreb, som gruppen startede med at lave.

Gruppen har gennem længere tid testet NemID's systemer, og stod oprindeligt også bag et DDoS-angreb tilbage i marts, fremgår det af Computerworlds interview med gruppen.

NemID: Vi har flere muligheder
Danish Lulzteam sender et par roser mod Nets, fordi virksomheden har formået at lukke et af de huller, som gruppen udnyttede til at starte med.

"Jeg prøvede lige og se, om de kunne ryge ned med samme metode, som vi brugte sidst, men det lader til at Nets rent faktisk har hørt efter, hvad vi har sagt og lukket for SYN-forbindelser i firewallen, meget fornuftigt! :)" skriver s0x.

Okay. Betyder det så, at det nu ikke er muligt at tage NemID ned nu?

"Det er jeg ikke helt sikker på, jeg har ikke lige afprøvet alle muligheder endnu :)" skriver s0x i chat-interviewet.

Fokus er nu udelukkende på NemID

Tilsyneladende fokuserer gruppen kun på NemID i øjeblikket.

Igennem flere succesfulde angreb er det lykkedes at bevise sårbarheden.

Udover NemID, som I har bevist, kan ligges ned ved nu at benytte to forskellige metoder, har I kig på andre udbydere?

"Nej. Jeg tror, at vi lader NemID-sagen stilne lidt af, og så må vi jo se, hvad der skal ske senere hen. Hvem ved :)" afslutter s0x.

Læs også:
NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Medie: Ny bagmand står bag nyt NemID-nedbrud

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse